Над 17 000 учители ще бъдат обучени за работа с „Дигиталната раница“
Преподавателите ще получават заплащане за всеки създаден и одобрен курс по своите предмети
Единната безплатна електронна платформа за обучение на МОН – „Дигитална раница“ – навлиза в нов етап от своето развитие. Почти всички дейности по изграждане ѝ вече са приключили и са качени всички учебници от 1. до 7. клас. Oт следващата учебна година пък там ще се намират и учебниците от 8. до 12. клас.
Сега МОН съобщава, че започва процесът по обучение на учителите, които ще трябва да работят с платформата и да използват иновативни методи на преподаване. По данни на просветното ведомство през обучение ще преминат 17 323 учители. Всеки от тях ще придобие компетентност да използва всички функции и ресурси на системата и ще научи как да подготвят електронни уроци по своите предмети, след което да ги публикува в „Дигиталната раница“.
Обученията са за два квалификационни кредита – общо 32 часа.
Предстоящите курсове за учителите ще се провеждат по 109 програми, разработени от 9 университета и 14 обучителни организации. Педагогическите специалисти, участвали в програмата, ще получат удостоверение с присъдени квалификационни кредити.
С какво е пълна „Дигиталната раница“
Към момента в платформата са заложени не само учебниците, но и разписание по предмети и дни за всеки ученик от 1. до 7. клас. При нужда може да се генерира и онлайн класна стая.
Родителите и учениците могат да получат достъп до платформата, като създадат личен профил с уникален идентификационен код на ученика. След това те ще могат да следят как се развиват децата им в училище, както и да виждат оценките и отсъствията им по всяко време.
Друг етап от развитието на платформата „Дигитална раница“ е добавянето на съдържание – онлайн уроци, упражнения, тестове, създадени и споделени от самите учители. За всеки одобрен и публикуван урок съответният учител получава 179 лева. Няма ограничение в броя на уроците, които един преподавател може да предложи за национално одобрение.
При разработването им учителите могат да използват вече наличните в платформата електронни ресурси – изображения, интерактивни презентации, анимации, 3D модели, видео клипове и др.
Предстои верифициране на вече създадените уроци по време на COVID пандемията, които са били използвани от учителите тогава.
Платформата „Дигитална раница“ е финансирана по проект BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”.