Надеждата за по-ниски лихви движи нагоре цената на петрола
Опасенията за ирански военен удар срещу Израел все още виси над пазара
Цените на петрола се покачиха в четвъртък, подкрепени от оптимизма, че потенциалните намаления на лихвените проценти в САЩ ще стимулират икономическата активност и потреблението на гориво, въпреки че опасенията относно по-бавното глобално търсене ограничиха печалбите, предава Reuters.
Фючърсите на сорта Брент се повишиха с 0.21% до 79.93 долара за барел към 9.30 ч. българско време, възстановявайки част от загубите от предишния ден. Американският лек суров петрол (WTI) се повиши с 0.27% до 77.19 долара за барел.
И двата показателя паднаха с повече от 1% в сряда, след като запасите от суров петрол в САЩ се повишиха неочаквано и поради намаляване на притесненията за по-широк конфликт в Близкия изток.
Потребителските цени в САЩ се повишиха умерено през юли и годишното увеличение на инфлацията се забави до под 3% за първи път от почти три години и половина, засилвайки очакванията, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти следващия месец.
Видяхме корекция в азиатската търговия, тъй като пазарът на петрол беше свръхпродаден в сряда“, каза Юки Такашима, икономист в Nomura Securities, добавяйки, че инвеститорите залагат, че Фед може да започне да намалява лихвите следващия месец.
„Все пак цените на петрола се очаква да останат под натиск занапред, тъй като продължават опасенията, че глобалното търсене, особено в Китай, ще бъде бавно“, каза Такашима, прогнозирайки, че WTI ще се насочи към границата от 72 долара в началото на август.
Допълнителна подкрепа за цените са притесненията на инвеститорите относно потенциалния отговор на Иран на убийството на лидера на палестинската ислямистка групировка „Хамас“ миналия месец. Трима високопоставени ирански служители заявиха, че само споразумение за прекратяване на огъня в Газа ще възпре Иран от пряко отмъщение срещу Израел за убийството.
Геополитическият риск продължава да виси над петролния пазар. Все още не е ясно как и дали Иран ще отвърне на Израел след убийството на политическия лидер на „Хамас“ на иранска земя“, казаха анализаторите на ING Уорън Патерсън и Ева Манти.
„Тази несигурност доведе до повишена активност при търговията с опции с участници на пазара, които искат да се защитят от значителен ръст.“
Отделно, печалбите от петролните запаси породиха опасения за по-слабо търсене, казаха анализатори от ANZ. Запасите от суров петрол в САЩ се увеличиха с 1.4 милиона барела през седмицата, приключила на 9 август, в сравнение с прогнозите за намаление от 2.2 милиона барела. Те нарастват за първи път от края на юни.
По-рано тази седмица Международната агенция по енергетика намали прогнозата си за 2025 г. за растеж на търсенето на петрол, позовавайки се на въздействието на отслабената китайска икономика върху потреблението. Това се случи, след като ОПЕК намали очакваното търсене за 2024 г. по подобни причини.
Растежът на фабричното производство в Китай се забави през юли, докато производството на рафинериите спадна за четвърти месец, което подчертава слабото икономическо възстановяване на страната.