Най-богатите фамилии в света: Рокада на върха през 2023 г.
Общото състояние на световните династии е нараснало с 43% през последната година – или с 1.5 трилиона долара
Семейство Уолтън, дългогодишният номер едно в класацията на най-богатите семейства в света, е детронирано. Друга се оказа най-заможната династия в света. За първи път фамилията Нахаян се присъедини към годишната класация на Bloomberg за семейно богатство и то заставайки на самия връх.
Със състоянието си от 305 млрд. долара Ал Нахаян от Абу Даби изпреварва Уолтън (известни с веригата Walmart Inc.) с техните 45 млрд. долара. Друг нов участник е Ал Тани, кралското семейство на Катар, което влезе под номер 5. В топ 10 има и още една фамилия от региона – Ал Сауд, под номер 7.
Петролните богатства очевидно променят пейзажа на глобалния бизнес както никога досега. И утвърждават влиянието на региона. И трите семейства от Персийския залив в топ 10 на класацията вероятно са много по-богати от тези консервативни оценки.
Като група най-богатите семейства в света са забогатели с 1.5 трилиона долара от последната класация насам, а новите данни от Близкия изток не са единствените забележителни промени. Сред най-големите печеливши е един различен вид кралска фамилия: династията от шесто поколение, която стои зад луксозната марка Hermès, която прибави 56 млрд. долара и стана третата най-богата в света.
В свят, в който модни състояния редовно се печелят и губят за секунди, най-богатите кланове в света просперират до голяма степен, като се държат заедно, обединени от общо чувство за дълг и вярата, че ще бъдат по-богати заради това.
Това е помогнало на династиите да оцелеят въпреки войните, кризите, данъците, кръвните вражди и непокорните роднини. Подемът на пазарите също помага, но най-успешните фамилии да са фокусирани върху поколенията, а не върху тримесечните етапи, казва Боб Гулд, партньор в Creaghan McConnell Group, която консултира бизнес фамилии.
Те играят много по-дълго.“
Топ 10
10. Томсън
-
Състояние: 71.1 млрд. долара
-
Компания: Thomson Reuters
-
Индустрия: Медии
-
Държава: Канада
-
Поколение: 3
Богатството на най-богатата канадска фамилия се заражда в началото на 30-те години на миналия век, когато Рой Томсън открива радиостанция в Онтарио. Той започва да се занимава с вестници и се превръща във водещ собственик в страната, а в крайна сметка и в първия барон Томсън от Флийт. Семейството притежава около 69% дял в доставчика на финансови данни и услуги Thomson Reuters чрез инвестиционната компания Woodbridge. Базираната в Торонто компания има приходи от 6.6 млрд. долара през миналата година.
9. Вертхаймер
-
Състояние: 89.6 млрд. долара
-
Компания: Chanel
-
Индустрия: Луксозни стоки
-
Държава: Франция
-
Поколение: 3
Братята Ален и Жерар Вертхаймер извличат полза от финансирането на дизайнера Коко Шанел от дядо им през 20-те години на миналия век в Париж. Семейството им притежава модната къща, която представя на света „малката черна рокля“ и има приходи от 17.2 млрд. долара през 2022 г. Вертхаймерови също така притежават състезателни коне и лозя. Техният полубрат, Шарл Хайлброн, управлява семейния офис Mousse Partners.
8. Амбани
-
Състояние: 89.9 млрд. долара
-
Компания: Reliance Industries
-
Индустрия: Промишленост
-
Държава: Индия
-
Поколение: 3
Дхирубхай Амбани, бащата на Мукеш и Анил, започва да изгражда предшественика на днешната Reliance Industries през 50-те години на миналия век. Когато през 2002 г. Дхирубхай умира, без да остави завещание, вдовицата му постига споразумение между синовете си за контрола върху семейното богатство. Сега Мукеш е начело на базирания в Мумбай конгломерат, който притежава най-големия в света комплекс за рафиниране на петрол. Той живее в 27-етажно имение, което е наричано най-скъпата частна резиденция в света.
7. Ал Сауд
-
Състояние: 112 млрд. долара
-
Компания: –
-
Индустрия: Промишленост
-
Държава: Саудитска Арабия
-
Поколение: 3
91-годишната монархия, на която е кръстена Саудитска Арабия, може да отдаде дължимото на ненадминатите петролни запаси на страната, които са основа за нейното общо богатство. Тази оценка на нетното състояние се базира на кумулативните плащания, които членовете на кралското семейство са получили през последните 50 години от кралския диван – изпълнителната служба на краля. Общото богатство, контролирано от приблизително 15 000 членове на семейството, вероятно е много по-голямо. Много от кралските особи са спечелили пари чрез посредничество при държавни поръчки и сделки със земя, както и чрез основаване на предприятия, които обслужват държавни компании, като например Saudi Aramco. Държавният инвестиционен фонд на кралството PIF разполага с активи на стойност над 700 млрд. долара. Престолонаследникът Мохамед бин Салман лично контролира активи на стойност над 1 млрд. долара.
6. Кох
-
Състояние: 127.3 млрд. долара
-
Компания: Koch Industries
-
Индустрия: Промишленост
-
Държава: САЩ
-
Поколение: 3
Братята Фредерик, Чарлз, Дейвид и Уилям наследяват петролната фирма на баща си Фред. В началото на 80-те години на ХХ в. братска вражда за контрола над компанията кара Фредерик и Уилям да напуснат семейния бизнес, а Чарлз и Дейвид остават. Фирмата се превръща в Koch Industries, конгломерат със седалище в Уичита, Канзас, с годишни приходи от около 125 млрд. долара. Семейството управлява част от богатството си чрез семейния офис 1888 Management.
5. Ал Тани
-
Състояние: 133 млрд. долара
-
Компания: –
-
Индустрия: Промишленост
-
Държава: Катар
-
Поколение: 8
Управлението на фамилията Ал Тани над Катар започва в средата на XIX в. и продължава през османския и британския империализъм, създаването на съвременната държава, войните и два преврата. Петролът е открит около 1940 г., но решението за разработване на огромните офшорни газови находища истински преобразява страната и извежда нейните владетели до най-високите етажи на световното богатство. Членовете на семейството заемат многобройни политически постове и доминират в местната икономика, като притежават най-различни фирми – от хотели до застрахователи и строителни бизнеси, в допълнение към ценни чуждестранни активи като къщи в лондонския квартал Мейфеър, конеферми и модната марка Valentino. Членовете на фамилията Ал Тани наброяват хиляди, но властта е съсредоточена в няколко ключови клона. В определени моменти те са съставлявали почти половината от гражданите на малкия Катар, според изследване на Харвард.
4. Марс
-
Състояние: 141.9 млрд. долара
-
Компания: Mars
-
Индустрия: Сладкарски изделия, Грижа за домашни любимци
-
Държава: САЩ
-
Поколение: 5
Франк Марс започва да продава меласови бонбони през 1902 г. на 19-годишна възраст. Бизнесът, който той създава, е известен най-вече с баровете M&Ms, Milky Way и Snickers, въпреки че продуктите за домашни любимци съставляват повече от половината от приходите на компанията, възлизащи на почти 47 милиарда долара. Предприятието със седалище в Маклийн, Вирджиния, е собственост на членове на семейство Марс.
3. Хермес
-
Състояние: 150.9 млрд. долара
-
Компания: Hermes
-
Индустрия: Луксозни стоки
-
Държава: Франция
-
Поколение: 6
Шестото поколение на фамилията притежава френската компания за луксозна мода, известна с чантите си Kelly, които могат да достигнат стотици хиляди долари на търг. Сред членовете на семейството, които заемат високи постове в компанията, са Пиер-Алексис Дюма, артистичен директор, и изпълнителният председател Аксел Дюма.
2. Уолтън
-
Състояние: 259.7 млрд. долара
-
Компания: Walmart
-
Индустрия: Търговия на дребно
-
Държава: САЩ
-
Поколение: 3
Walmart е най-големият търговец на дребно в света по приходи – 611.3 милиарда долара за последната финансова година, генерирани от общо над 10 500 магазина на земното кълбо. Семейство Уолтън притежава 46% от базираната в Бентънвил, Арканзас, компания за търговия на дребно – дял, който е в основата на най-голямото американско богатство.
1. Ал Нахаян
-
Състояние: 305 млрд. долара
-
Компания: –
-
Индустрия: Промишленост
-
Държава: Обединени арабски емирства
-
Поколение: 3
Абу Даби е едно от седемте емирства, които съставляват Обединените арабски емирства, и е столица на страната, където се намират по-голямата част от петролните ѝ запаси. Управляващата фамилия Ал Нахаян владее територията, която сега представлява ОАЕ, от десетилетия, дори преди петролът да промени икономиката и финансите на кралското семейство. Владетелят на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян е и президент на страната. Други членове на фамилията заемат постове както в държавния, така и в частния сектор, което е често срещано размиване на границите между държавните и личните интереси. Съветникът по националната сигурност шейх Тахнун контролира активи – както лични, така и на суверенни фондове – на стойност почти 1.5 трилиона долара.