Най-мощната въглищна централа в Румъния има нов собственик
Сделката е на стойност над 91.2 млн. евро, а новият купувач трябва да вложи още над 1 млрд. евро в модернизация
Най-мощната въглищна централа в Румъния – Mintia - вече официално смени собственика си. Mass Global Energy – иракска компания със седалище в Йордания – придоби топлоелектрическата централа, след като направи последното плащане и така финализира сделката, чиято обща стойност е над 91.2 млн. евро без ДДС, съобщава Romania Insider.
Това е една от най-важните сделки за румънския енергиен сектор, особено за северозападната част на страната.
Сделката на обща стойност над 91.2 млн. евро без ДДС бе изплатена на две вноски, а именно - 10 млн. евро при регистрация за публичния търг и 81 млн. евро, преведени на 27 декември 2022 г. На същата дата страните подписаха договор за покупко-продажба и така Mass Global Energy става собственик на ТЕЦ Mintia.
Радваме се, че сделката бе завършена навреме и по този начин топлоелектрическата централа Mintia, актив от стратегическо значение за Румъния, ще остане на енергийната карта на нашата страна и ще бъде доразвита, за да има по-висок производствен капацитет“, заяви Емил Грос, координиращ сътрудник на Expert Insolventa SRL.
През следващите години топлоелектрическата централа ще премине през интензивен процес на развитие, включващ инвестиции от над 1 милиард евро, нови работни места за жителите на района и производство от най-малко 1290 MW енергия.
Министерството на енергетиката, като акционер, наложи няколко условия на инвеститора с цел повторно стартиране на производството на енергия в Mintia. Новият собственик трябва да инвестира с нов енергоблок с мощност 1290 MW, от които 800 MW да се базират на природен газ и възобновяеми източници. Съоръжението трябва да е модернизирано до 31 декември 2026 г.
Transelectrica и Transgaz дадоха необходимите одобрения и разрешения за стартиране на инвестициите.
Топлоелектрическата централа Mintia се намира близо до град Дева на река Муреш. Тя влезе в производство по несъстоятелност през 2019 г. и официално бе закрита през лятото на 2021 г., тъй като не успя да изпълни екологичните стандарти на Европейския съюз. Разполага с пет блока, захранвани с въглища, а общата й мощност е 1285 MW.
Заради енергийната криза правителството реши да отложи крайния срок за преустановяване използването на въглища от 2030 г. до 2032 г. ТЕЦ-овете в страната нямат да бъдат демонтирани и остават в резерв.