Най-влиятелните жени в бизнеса за 2017 г.
Списание Fortune представи класацията си за 20-а поредна година
За 20-а поредна година американското списание Fortune ( „Форчън”) представя годишната си класация за най-влиятелните жени в бизнеса.
Списъкът е публикуван в края на септември, като в същия ден е отбелязан своеобразен рекорд. Начело на 32 компании от 500-те най-големи в класацията Fortune 500, са дами.
В класацията за 2017 година са включени 51 жени. От тях 26 са изпълнителни директори на големи компании.
Подреждането съдържа седем нови имена – сред тях са звездата от Холивуд Рийз Уидърспун и Гейша Уилямс , изпълнителен директор на PG & E . Тя е и първата жена от латиноамерикански произход, начело на компания от Fortune 500.
Вижте кои 10 дами попадат в Топ 10:
10. Рут Порат, финансов директор на Google, Alphabet, 59 г.
Снимка кадър YouTube
В Google я наричат "Рут Вейдър", а тя намира това за фантастично. Но явно и Уолстрийт я харесва. Откакто тя е финансов директор от май 2015 г., акциите на компанията са скочили с повече от 70%; в момента е втората най-скъпа компания в света след Apple. И макар да свързват името й със сериозна финансова дисциплина и прекратяването на някои проекти, тя настоява, че е по-фокусирана върху инвестициите, отколкото върху съкращаването на разходите.
9. Фийби Новакович , президент и главен изпълнителен директор на General Dynamics, 59 г.
Снимка stemconnector.com
Тази успешна дама е начело на военна компания, един от големите изпълнители на държавни поръчки. Въпреки че през 2016 г. продажбите на компанията й падат слабо, тъй като разходите за отбрана се насочват към друг вид технологии, тя успява да даде тласък за разширяване на възможностите за киберсигурност и това помага на General Dynamics да сключи нови договори и да регистрира оперативните печалби и добри маржове миналата година.
8. Сафра Кац, съ-изпълнителен диреккор, Oracle, 55 г.
Снимка oracle.com
Кац е начело на сериозна експанзия: наемането на 5000 нови инженери, търговци и други служители, за да затвърди компанията бизнеса си с облачни технолигии. Поделението, което е най-динамично развиващото се на Oracle, донесе 4.6 млрд. долара приходи в последната фискална година на компанията, което е с 60% повече от предходната година. Катц също така оглавява придобиването на NetSuite за 9,3 милиарда долара, което е най-голямата сделка в историята на Oracle. В свободното си време тя ръководи инвестиция от 3,5 милиарда долара в инициативи STEM и е в преходния екип на президента Тръмп.
7. Мег Уитман, главен изпълнителен директор, Hewlett Packard Enterprise, 61 г.
Снимка hpe.com
Близо две години, след като HP раздели бизнеса си на две, Уитман продължава да „реже” парчета от компанията. Това означава, че продажбите на HPE, която е специализирана в сървъри и мрежови системи, все още намаляват, дори когато печалбите му отново започват да растат. Уитман сега е подложена на натиск да изпълни обещаните резултати, а именно ръст на приходите.
6. Джини Ромети, президент и главен изпълнителен директор, IBM, 60 г.
Снимка ibm.com
Натискът върху Ромети продължава да расте – защото приходите на IBM продължават да се свиват. През юли технологичният гигант съобщи, че продажбите са се свили отново, отбелязвайки 21-вото последователно тримесечие на спад. По-рано, през май, известният инвеститор Уорън Бъфет продаде една трета от акциите си в IBM. Но има и ярки успехи приходите от по-нови бизнеси като аналитичния бизнес, облачните технологии, мобилния бизнес и сигурността вече съставляват 45.6% от продажбите, което е с близо 5% ръст спрямо предходната година.
5. Шерил Сандбърг, главен оперативен директор, Facebook, 48 г.
Снимка Wikipedia.org
Увеличаването на ръста на рекламните приходи за 2016 г. (57%, до $26,9 млрд.) на Facebook стимулира компанията и цената на акциите й да достигне нови висоти под ръководството на Сандбърг. Тя е сред съвременните жени лидери и визионери, като често говори по важни за обществото въпроси, включително здравната реформата и равноправието на половете. Книгата й, в която разкрива скръбта и загубата на съпруга си, „Вариант Б”, оглави списъка на бестселърите тази пролет.
4. Абигейл Джонсън, председател и главен изпълнителен директор, Fidelity Investments, 55 г.
Снимка Wikipedia.org
Fidelity обяви приходи от 15,9 млрд. долара през 2016 г. - четвъртата поредна рекордна година. Въпреки това компанията все още се бори да спре изтичането от своите взаимни фондове и фондове за дялово управление - инвеститорите изтеглиха 58 милиарда долара миналата година. В отговор Джонсън, която пое лидерски япост от баща си през 2016 г., налага различни части от бизнеса, като пасивни инвестиционни продукти, и позволява на клиентите да проследяват собствеността си в Bitcoin.
3. Мерилин Хюсън, президент и главен изпълнителен директор, Lockheed Martin, 63 г.
Снимка lockheedmartin.com
Въпреки че президентът Тръмп наречеизтребителя F-35 на Lockheed Martin прекалено скъп, той остава съюзник на компанията, чийто най-голям клиент е правителството на САЩ. Военният концерн е и основен бенефициент на увеличения бюджета за отбрана на Белия дом, както и на новите споразумения за износ на оръжие със Саудитска Арабия. Цената на акциите на Lockheed се е повишила с 26% през изминалата година.
2. Индра Нуи, главен изпълнителен директор, PepsiCo, 61 г.
Снимка pepsico.com
PepsiCo най-после назначи президент през юли, предизвиквайки информации, че главният изпълнителен директор може да обмисля пенсиониране. Но Нуйи твърди, че няма намерение да се оттегли и защо трябва да го направи? Приходите са се повишили през 2016 г., печалбите са скочили с 16%, а акциите са надминали повечето от тези на основните конкуренти.
1. Мери Бара, главен изпълнителен директор, General Motors, 55 г.
Снимка http://media.gm.com
За трета поредна година Мери Бара е начело на класацията на „Форчън” и като истински лидер в автомобилната индустрия здраво седи на шофьорското място. Доказвайки, че GM няма да се предаде в ерата на електрическите коли, тя успя да изпревари Model 3 на Tesla, като пусна в продажба през 2016 г. Chevrolet Bolt EV с батерия, която може да надживее тази на Tesla. Компанията работи и в други перспективни в момента сегменти – компанията вече тества автономни модели Bolt, а новата услуга за споделяне на автомобили Maven предлага сделки с шофьори на Uber и Lyft. Акциите започват да отговарят на този положителен тренд, като се покачват с 25% през последните 12 месеца, а приходите нарастват с 9% през 2016 г. - най-големият ръст в продажбите на GM от години.
Цялото подреждане на всички 51 жени може да намерите ТУК.