Намаленото производство на петрол е лошо за световната икономика
Министърът на финансите на САЩ коментира решението на ОПЕК+ да свие добива с 2 млн. барела дневно
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че ходът на ОПЕК+ да намали производството на петрол с 2 млн. барела дневно е „безполезен и неразумен“ за световната икономика, особено за нововъзникващите пазари, които вече страдат от високите цени на енергията.
Администрацията на Байдън разкритикува остро решението на петролния картел, подкрепен от Саудитска Арабия и Русия тази седмица, който предприе тази стъпка в противоречие с натиска на САЩ да запази световните цени на петрола надолу.
Мисля, че решението на ОПЕК е безполезно и неразумно – не е сигурно какво въздействие ще има в крайна сметка, но със сигурност това е нещо, което според мен не изглежда подходящо при обстоятелствата, пред които сме изправени“, каза Йелън в телефонно интервю за Financial Times. „Много сме притеснени за развиващите се страни и проблемите, пред които са изправени.“
Йелън говори преди годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон следващата седмица, които ще бъдат доминирани от дискусии за високата инфлация и цените на суровините, въздействието на рязкото затягане на паричната политика от много централни банки и икономическото и финансово въздействие на войната в Украйна.
„Мисля, че ще обменим мнения относно това дали нашите страни се справят с тези проблеми и ще се опитаме да обмислим дали нашата колективна реакция допринася за нещо, което е разумно и най-доброто, което можем да направим в тази трудна среда“, каза тя.
САЩ се надяват да използват срещите, за да накарат европейските страни да предоставят икономическа помощ на Украйна много по-бързо, на фона на нарастващото разочарование във Вашингтон, че някои от неговите съюзници изостават по отношение на изпълнението на обещанията си да помогнат финансово на Киев.
Редица страни обещаха значителна икономическа помощ, но просто не успяха да я разпръснат. Скоростта на прехвърляне на пари към Украйна е твърде бавна. Има ангажименти, но парите трябва да бъдат разпределени“, каза Йелън, отбелязвайки, че САЩ са предоставили 8.5 милиарда долара безвъзмездни средства за Украйна и други 4.5 милиарда долара току-що са одобрени от Конгреса.
„Трябва да видим други страни да изпълняват ангажиментите, които са поели. И е изключително важно това финансиране да бъде изпратено в Украйна възможно най-бързо“, добави тя.
Говорейки във вторник, Валдис Домбровскис, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, каза, че ЕС се стреми да ускори изплащането на финансирането си за Украйна и ще „работи интензивно“ с държавите членки, за да отключи последните 3 милиарда евро от пакет на обща стойност 9 милиарда евро, с който лидерите се ангажираха по-рано тази година.
Той обаче каза, че също така е важно да има „по-структуриран и предвидим финансов поток“ за Украйна през следващата година и че ЕС ще интегрира това в работата си по изготвянето на своя бюджет за 2023 г.
САЩ и съюзниците от Г-7 навлизат в последната част от преговорите за определяне на таван на цените на износа на руски петрол, за да лишат Москва от жизненоважни енергийни приходи за финансиране на войната, но също така да запазят изтичането на петрол от страната по начин, който да не доведе до скок на цените по света.
Задържането на цените е нещо, което е особено полезно за развиващите се страни, които страдат от високите цени на енергията“, каза Йелън.
Но министърът на финансите не каза какви контрамерки биха могли да предприемат САЩ в отговор на хода на ОПЕК, след като служители на Белия дом казаха, че ще започнат консултации с Конгреса относно възможните реакции.
Президентът е съсредоточен от много време върху проучването на всички налични опции, за да се опита да намали цените на петрола“, добави тя.
Йелън вероятно ще се сблъска с известно безпокойство от колегите си по света относно стойността на долара, който поскъпна силно спрямо много други валути през последните месеци, тъй като Федералният резерв агресивно увеличи лихвените проценти. Но тя каза, че покачването на долара се дължи на икономическата реалност.
„Видяхме значително поскъпване на долара, но мисля, че това се дължи главно на разликите в макроосновите в различните страни. В случая със САЩ това са потоци от безопасни убежища в отговор на геополитическото напрежение и, разбира се, различни темпове на парично затягане“, каза тя.
Йелън също отхвърли притесненията за някои от пазарните сътресения и нестабилност през последните седмици.
Ние следим движенията на валутата и тяхното въздействие много внимателно. И ние продължаваме да мислим, че пазарите функционират доста добре и като цяло са подходящи, като се имат предвид основните различия между държавите и политиките и икономическите ситуации“, каза тя.
Йелън отказа да коментира мащабните данъчни облекчения във Великобритания, които предизвикаха трусове на финансовите пазари, преди централната банка на Англия да бъде принудена да предприеме спешна намеса и премиерът Лиз Тръс да отмени част от плана.