НАСА: Има вода на Марс
Тъмните линии на повърхността на планетата вероятно са \"течна вода\", твърдят от агенцията за космически изследвания
Революционното разкритие на НАСА вече е факт - на Марс тече вода. През летните месеци тя пада от стените на кратерите и се стича по каньоните. Това съобщиха учените от НАСА на специална брифинг среща, представена като "разбулване на мистерия на Марс". Потоците са причината за дългите стотици метри тъмни ивици по повърхността на Червената планета, които се наблюдават от орбиталните апарати.
Водата пресъхва през марсианската есен и спира през студените зими. Наличието ѝ обаче рязко увеличава вероятността на планетата да има условия за живот.
Тъмните дири от потоците може да насочат специалистите към местата, където да проверят дали някога е имало живот. Учените все още не са сигурни откъде по-точно идва марсианската вода, но не е изключено тя да се появява от подпочвен лед, солени водни маси или се кондензира от рядката марсианска атмосфера.
Освен това там са местата за бъдещи спускания на екипажи от Земята, макар че точно по този въпрос се водят остри спорове. Според специалисти човечеството е длъжно всячески да избягва вероятността да "замърси" друга планета със земни организми, процъфтяващи именно на влажни места.
В статия за списание Nature Geosciences екипът описва, че водата потича при температура над минус 23 градуса. Причината да остава в течно състояние при толкова ниско под нулата е, че тя е с минерали.