Научно доказани методи за повече щастие през 2025 г.
Доброволчеството може да спомогне при депресия и хронични болки
Някои хора са родени да бъдат по-щастливи от други. Но независимо дали сте от хората, които пеят под душа и танцуват под дъжда, или имате по-мрачни наклонности, удовлетворението не е нещо, което просто ни се случва. Всички можем да променим навиците си, за да вкараме повече щастие в живота си, пише BBC.
Изданието събира най-добрите научно доказани съвети за по-щастлива 2025 г.
Дайте приоритет на приятелството
Приятелството е от полза за всички възрасти, но на по-късен етап от живота то може да се превърне в особено важен източник на щастие. Докато по-възрастните хора обикновено свиват социалните си кръгове до хора, които ги познават наистина добре, проучвания показват, че е добра идея да останем отворени за нови приятелства, тъй като те ни дават малко по-различни ползи спрямо отношенията ни със семейството, които могат да се основават само на задължения. Тъй като приятелствата са доброволни, незадължителни взаимоотношения, които могат да започнат или приключат по всяко време, обикновено са по-забавни и по-малко напрегнати или тежки.
Въпреки че по-възрастните може да се сблъскат с редица препятствия, които да затруднят запознанството с нови хора, в някои отношения би трябвало да ни е по-лесно да се сприятеляваме: личността ни узрява, придобиваме повече социални умения, възгледите ни стават по-ориентирани към радостта и ставаме по-склонни на компромиси.
Усилията за поддържане на качествени приятелства с напредване на възрастта си заслужават, тъй като предимствата се простират отвъд чисто психологическото благополучие – те подобряват нашето когнитивно функциониране и физическо здраве. Всъщност изследванията показват, че приятелствата са толкова важни, колкото и семейните връзки при предсказване на благосъстоянието в зряла и напреднала възраст.
Упражнявайте чуждото щастие
Състраданието е добре позната основа на истинското приятелство. Произлизащата от латински език за „споделена болка“ емпатията ни помага да създадем силни връзки, когато нашите приятели имат нужда от помощ. Но тя има свое противоположно състояние, което е сравнително непознато и също толкова важно – „конфелиция“.
Означавайки „споделено щастие“, това е подценен аспект на добрите взаимоотношения и може да бъде също толкова важен, колкото и състраданието за поддържане на приятелства, сочат множество проучвания.
Ентусиазираната подкрепа за добрите новини на приятел – и задаването на въпроси за тях – е основата да бъдеш добър приятел. Ако отговаряте твърде пасивно – или активно омаловажавате успеха на приятеля си – рискувате да навредите на връзката.
Доброволствайте
Почти клиширано е да се каже, че правенето на нещо за някой друг ви кара да се чувствате по-добре, отколкото възнаграждаването на себе си, но колкото повече научавате за алтруизма, толкова повече твърденията за него изглеждат верни.
Всъщност проучванията са установили, че доброволчеството може дори да помогне при редица състояния като хронични болки и депресия. Проучване от 2002 г. например установи, че доброволци, натоварени да помагат на други, борещи се с хронична болка, са видели, че резултатите им за интензивност на болката спадат, докато са се занимавали с тази дейност.
Други проучвания показват, че гледането на животни може да подобри здравето ни, а грижата за стайните растения може да ни помогне да процъфтяваме, особено в напреднала възраст.
Някои доставчици на здравни услуги сега дори предписват доброволчеството като една особено ефективна форма на „социално вписване“: предписания, които свързват хората с ресурсите и дейностите на общността. Изпращането на хора на всичко - от уроци по изкуство до групи за колоездене - все повече се доказва като форма на валидна здравна интервенция.
Свържете се с вашите предци
Има и друг начин миналото да ви помогне в настоящето. Изследванията показват, че ангажирането с нашето минало може да има дълбоки психологически ползи. Семейните истории за преодоляване на несгоди, например, могат да бъдат овластяващи, когато се предават на новото поколение.
Сюзън М Мур, почетен професор по психология в Технологичния университет Суинбърн в Мелбърн установи, че хората, които знаят повече за семейната си история, имат по-високи нива на удовлетворение и благополучие. Ангажирането със задачата за изследване на вашето родословно дърво може да доведе до усещане за по-голям контрол върху живота им, заедно с по-задълбочено разбиране на вашето място в света.
Може също така да ви даде утвърждаващо чувство за перспектива и благодарност – да знаете, че животът ви днес е станал възможен благодарение на борбите и силата на духа на вашите предшественици в полза на тези, които идват след тях.
Направете си списък
Преброяването на благословиите е дълговековен съвет, но той е в основата на проста, но добре доказана намеса. Оказва се, че написването на списък от три хубави неща, които са ни се случили, може да помогне за подобряване на настроението ни. Независимо дали това е променящо живота събитие, като преминаване на важен изпит или раждане на бебе, или нещо на пръв поглед незначително, като среща със стар приятел, или наслаждаване на красива ранна вечерна светлина, докато сте на разходка – има нарастващ брой изследвания, предполагащи, че подобни списъци помагат.
Палитра от забавни дейности
Няма нищо по-добро от шофирането сред живописни пейзажи – вятърът в косите, добра музика, свободата на открития път пред вас. Е, сега и плъховете могат да се насладят на част от този автомобилен рай, след като изследователи от университета в Ричмънд, Вирджиния, научиха своите космати субекти с извиващи се носове да управляват малки автомобили от Perspex в лабораторията.
Плъховете бързо усвоиха това ново умение и скоро скочиха ентусиазирано в колите в подготовка за следващото си пътуване. В крайна сметка изследователите забелязаха някои плъхове да правят малки скокове, сякаш се наслаждават в очакване на удоволствието.
Това доведе до изцяло нов аспект на изследването. Може ли очакването за забавление да бъде толкова възнаграждаващо, колкото самата дейност? В друг експеримент учените обучават някои плъхове да чакат награди – докато на други ги дават веднага. Впоследствие се оказало, че плъховете, получавали по-късно своите награди, били по-оптимистични.
Изследователите предполагат, че това може да работи и при хората – чрез рутинно предвиждане на приятни дейности или събития можем да препрограмираме мозъците си, за да бъдат по-оптимистични.
Не правете нищо
Този съвет може да ви изненада, но проучванията показват, че прекаленото безпокойство за това, че сте щастливи, всъщност може да пречи да го почувствате.
Експерименти, които накараха хората да желаят по-голямо щастие – може би чрез четене за това колко щастливи могат да бъдат – преди да гледат вдъхновяващ филм, в крайна сметка показаха, че те са се почувствали по-скоро разочаровани, отколкото въодушевени. Теорията е, че завишавайки очакванията им, четенето и безпокойството за значението на щастието всъщност може да накара хората да се чувстват предадени.
Може сами да сте изпитали това по време на голямо събитие или парти, което сте очаквали с нетърпение и което не отговаря съвсем на тези очаквания.
Айрис Маус, психолог от Калифорнийския университет в Бъркли, казва, че желанието и стремежът към щастие също могат да увеличат чувството на самота и откъснатост. Тя препоръчва възприемането на по-стоично отношение и по-добро приемане на възходите и паденията в живота.
Не приемайте твърде много кофеин
През студените, тъмни зимни дни чаша кафе може да даде на мозъка и тялото ви така необходимия тласък. Консумацията на кофеин може да ни накара да се чувстваме бдителни, тъй като той бързо се абсорбира в кръвта, където изпреварва аденозина, химикал, който ни кара да се чувстваме уморени.
Изследванията показват, че има много ползи за здравето, свързани с консумацията на кофеин, включително намален риск от няколко форми на рак, сърдечни заболявания и диабет тип 2, както и подобрено физическо представяне и защита срещу депресия.
Но времето е от ключово значение, когато става дума за кофеин, тъй като може да отнеме известно време, за да даде то ефект и дълго време, за да се изчерпа действието му. Учените препоръчват последната доза кофеин да е осем часа и 48 минути преди лягане. Също така не трябва да консумираме твърде много кофеин – не повече от около две до три чаши кафе – за да избегнем нарушения на съня, главоболие, гадене и тревожност.