НАСА откри планета от лава с вторична атмосфера
Учените наблюдават невиждан досега процес на регенерация на загубена атмосфера
Учените са открили планета, покрита с лава, която по странен начин създава втора атмосфера, за да компенсира загубената, пише The Independent. Смята се, че планетата, наречена GJ 1132 b, е имала дебела водородна атмосфера, подобна на Нептун, но топлината от звездата, около която обикаля, отнема водорода и хелия, превръщайки света в голо ядро с размерите на Земята.
Последвалите събития обаче удивяват астрономите - телескопът Хъбъл установи, че на планетата се е развила „вторична атмосфера“, състояща се от молекули водород, циановодород, метан и аерозолна мъгла, която прилича на смога на Земята .
Учените вярват, че водородът в първата атмосфера е бил абсорбиран в мантията на планетата и се отделя чрез вулканични процеси, за да създаде този втори слой газ.
„Това е изключително вълнуващо, защото вярваме, че атмосферата, която виждаме сега, е регенерирана“, каза съавторът на изследването Раиса Естрела от Лабораторията за реактивно задвижване на NASA (JPL) в Пасадена, Калифорния. „Първо си помислихме, че тези силно облъчени планети могат да бъдат доста скучни, защото вярвахме, че те са загубили атмосферата си. Но разгледахме съществуващите наблюдения на тази планета с Хъбъл и казахме: „О, не, там има атмосфера.“
Планетата GJ 1132 b има някои значими паралели със Земята - и двете имат сходни размери и са на около 4.5 млрд. години, имат атмосфера с преобладаващ водород и дори могат да имат близко атмосферно налягане на повърхността.
Близостта на орбитата на GJ 1132 b обаче означава, че нейното червено джудже я е изпекло, като нещата са се влошили допълнително заради гравитационните сили. Това е когато енергията от орбитата и въртенето на планетата се разпръсква като топлина вътре в планетата.
Тъй като планетата е в елиптична орбита, тя се свива и разтяга чрез „гравитационно изпомпване“. Това поддържа мантията в течно състояние, запазвайки нейната вулканична активност непрекъсната.
Като такава, по-хладната кора на планетата може да е с дебелина само стотина метра - твърде тънка, за да може да има планини - и може да е напукана като черупка на яйца.
„Колко земни планети не започват като земни? Някои могат да започнат като Нептун и стават земни чрез механизъм, който фотоизпарява първоначалната атмосфера. Този процес работи в началото на живота на планетата, когато звездата е по-гореща“, казва водещият автор Марк Суейн от JPL. „Тогава звездата се охлажда и планетата просто си стои там. Така че имате този механизъм, при който атмосферата през първите 100 млн. години се вари, а след това нещата да се успокояват. И ако можете да регенерирате атмосферата, може би ще можете да я запазите.“