Насочваме се към образованието и започваме сами да подготвяме кадри
Acronis расте бурно и цели да увеличи служителите си в София до 2000, но липсата на специалисти спъва плановете ѝ
Иван Дудин, регионален директор „Продажби“ на Acronis:
Най-големият офис и R&D център в света на глобалната технологична компания за киберсигурност Acronis е не другаде, а в София. Как се развива местното звено, какви са предизвикателствата пред растежа му и решенията с липсата на кадри? Какво се случва на киберсцената, как еволюираха атаките и накъде ще се развиват в бъдеще? Тези и други въпроси обсъдихме с Иван Дудин, регионален директор „Продажби“.
Acronis организира специален уъркшоп в рамките на предстоящата конференция AI N' CYBER 2022, която ще се проведе на 5-6 октомври в „София тех парк“ и се организира от Economic.bg и Дигитална национална коалиция. Актуална информация за събитието може да следите във Facebook страницата, а билети да намерите тук.
Г-н Дудин, в София се намира най-големият офис на Acronis в света. Как се развива той, колко души работят в него и какви са целите за растеж?
В началото не беше така, но с годините се разрастваше и успя да стане най-големият ни R&D център в света. В момента в него работят около 600 човека и ежедневно се назначават нови служители. Развиват се всички направления – не само R&D, което е основното предназначение на този офис и представлява 60-70% от функциите му, но също и отдели като продажби, маркетинг и други. В София се намира и глобалният технически съпорт на компанията.
Целяхме да достигнем 1000 човека персонал към края на миналата година, а в края на тази – 2000, но пандемията забави нашите планове. Запазваме намеренията си да станем повече от 1000 човека – колкото по-бързо, толкова по-добре.
Споменахте пандемията, но какви други фактори всъщност ви пречат да растете?
Да, пандемията забави нещата от оперативна гледна точка, но не това е главният фактор, а отсъствието на достатъчно квалифицирани кадри на българския пазар. Това може да го кажем не само ние от Acronis, но съм сигурен, че всяка една IT фирма би го потвърдила. На пазара липсват достатъчно квалифицирани специалисти и поради този факт много компании, включително и Acronis, внасят кадри отвън.
От къде внасяте кадри, предвид бюрократичните проблеми със сините карти например?
Отвсякъде, откъдето можем да привлечем. Всеки добър специалист е добре дошъл при нас. Например, в техническия съпорт имаме поне десет националности, включително сирийски бежанци.
Въпросът със сините карти е доста сериозен и работим по него от години – още от откриването на офиса в България през 2018 г. Не мога да отрека, че има подобрения в цялостния процес, но това е в резултат на много сериозна работа. Браншовите организации като БАСКОМ и БАИТ също участват в подобряването на процеса, защото чуждите кадри са директна инвестиция в българската икономика. Това са хора, които си плащат осигуровките в България, харчат парите си тук и с това се превръщат в едни много добри, директни икономически инвестиции в българската икономика. Провеждали сме разговори с различни правителства, които са обещавали много, но за съжаление малко неща са изпълнени.
Ще дам пример с Германия. Там може да ви направят синя карта два пъти по-бързо, отколкото в България, използвайки два пъти по-малко хартия. В нашата страна, колкото и да си говорим за цифровизация, все още документите не може да си подават онлайн.
Покрай войната в Украйна се заговори за възможността да се привлекат на работа бежанци от там, още повече предвид добрия им IT сектор. Каква е ситуацията в тази посока?
Наехме само няколко украински специалисти, защото наистина Украйна има много силен потенциал в IT сферата, но работата на тези хора им позволява в 70% от случаите да работят дистанционно. Затова те, дори напускайки Украйна като бежанци, продължаваха да работят за своите компании от разстояние. За всеки добър IT специалист, независимо къде се намира по света, винаги има работа.
Отбелязвайки проблема с недостига на специалисти в България, какво в такъв случай даде преднина на софийския офис, за да стане най-големият?
Преди няколко години неслучайно София беше избрана като локация за нов R&D център. Това се случи в резултат на няколкогодишно проучване. Бяха разгледани и други столици в Източна Европа като възможности, най-подходяща беше София. Добрата подготовка води до добри резултати.
Как новата геополитическа ситуация се отразява на бизнеса на компанията? Промени ли се фокусът ви спрямо определени пазари и как?
Не, нищо не се промени в нашия фокус поради една основна причина. Имахме един неголям офис в Русия, който затворихме по-рано тази година, но Русия като пазар не ни беше на фокус последните 2-3 години преди войната. Започнахме релокирането на специалисти от там още преди три години. Не искам да кажа, че знаехме какво ще се случи, но виждахме посоката, в която се движат нещата. Аз лично отговарям за държавите от бившия СССР и този пазар винаги е разглеждан, изключвайки Русия. Там не сме правили сериозен бизнес последните години. Затворихме местния офис, но това не повлия по никакъв начин върху бизнес резултатите в региона.
Към днешна дата кои са приоритетните за вас пазари?
В световен план винаги са били приоритетни бързоразвиващите се пазари, например Близкият изток. Индия и Китай също имат голям потенциал. И, разбира се, традиционните пазари, на които работим – Америка и Европа. Англия е един от най-добрите пазари в Европа.
А къде планирате навлизане и инвестиции в близките няколко години?
Трудно е да говорим за навлизане, защото ние вече покриваме почти целия свят. Имаме офиси на 34 локации в света. Присъстваме почти във всяка държава посредством нашите дистрибутори и партньори. Разбира се, има и места, където бихме инвестирали повече и бихме се разширили. В нашия регион Турция е държава с голям потенциал. В момента отваряме голям офис там и наемаме служители. Колкото и да е засегната от инфлацията като държава, това е една мощна икономика. Гърция също е много силно развиваща се държава, макар че много хора я свързват с туризъм. Тяхната икономика е отворена към IT сектора. Там например вече е стартирана програмата за ваучери за киберсигурност по техния План за възстановяване, докато в България все още е в процес.
Пандемията се оказа трамплин за киберпрестъпността. Каква е ситуацията с честотата на кибератаките днес?
Ситуацията се влошава с всеки изминат ден. Честотата на атаките продължават да расте. Опасността се увеличава, разширява се кръгът на фирмите, които стават обект на атака. Дори TikTok наскоро обявиха изтичане на данни, така че няма сектор на икономиката, който да не е засегнат. Причината е, че киберпрестъпниците не таргетарат само определени сектори, а най-богатите.
Като казвате изненадващи мишени на атака, какви например?
Изненадам съм например, че здравеопазването е на второ място сред най-таргетираните сектори, което еднозначно показва, че войната е безмилостна.
Говори се дори за Трета световна кибервойна…
Аз не бих я нарекъл така, защото все още Втората не е свършила. Кибервойната не е като конвенционалната война. Методите и формите на война еволюират и се изменят, а щетите са много по-големи. Автоматизацията на кибератаките е пълна и това води до много по-ниска цена на всяка една (само няколко долара). В наши дни се извършва автоматично чрез софтуер, а мишените са много на брой по-малки бизнеси. Големите пробиви, които виждаме в медиите, са само върхa на айсберга, а ежедневно пострадалите са хиляди.
За съжаление, подобно на COVID, всеки си мисли, че него ще го подмине и затова няма да се ваксинира, съответно да си купи защитен софтуер.
Всъщност двата процеса по заразяване и защита са доста сходни.
Да, абсолютно еднакво е като етапи на откриване, възстановяване, разследване, предварителна защита. Това, което Acronis предлага, е една много добра ваксина срещу кибератаки. Оценката, която независими източници ни дават, е над 99% гарантирана защита.
Забелязвате ли преобръщане на тенденцията и желание сред по-малките бизнеси да се „ваксинират“?
Да, все по-често. При нас идват компании, които не са големи, но са наясно със съществуващата опасност.
Какъв е технологичният отговор, който Acronis предлага?
Нашият продукт Acronis Cyber Protect може да се използва и за един компютър, и за стотици. Съвсем наскоро излезе нова версия на продукта за крайни клиенти, с който компанията стартира преди почти 20 години – Acronis Cyber Protect Home Office (преди Acronis True Image), който се предлага за домашни потребители и малки клиенти. Разполагаме с решения за защита както за вашия домашен компютър, така и за големи организации. Има киберваксина на пазара, буквално струва стотинки, ваксинирайте се!
Кои са потенциално най-апетитните сфери за кибернападение, като се има предвид развитието на технологиите днес?
Най-апетитни са най-богатите. В следващата една година ще видите новини от всяка сфера, включително енергетика и други индустрии. Тези, които имат интересни данни, също са таргет. Целта ще е шантажиране, но с престъпници трудно се преговаря, защото няма гаранции. Затова ние съветваме да се вземат мерки предварително, преди нещо да се случи, защото нещата после се влошават.
Около 70% от случаите завършват с плащане на откупа, но на половината от тях така или иначе им изтичат данните. А бизнеси, които са били подложени на такива атаки, обикновено след около година излизат извън бизнеса. Въпреки че са се справили по някакъв начин на момента, в близко бъдеще една трета от тях фалират. Така че наистина е по-добре да се действа превантивно.
Какво предстои за Acronis като компания?
Развитието на компанията ще бъде в няколко направления. Първо, в посока развиване на кадри. Насочваме се към образованието и започваме подготвяме сами кадри. Нашият институт в Швейцария – Шафхаузенски технологичен институт, вече има представителство в България. Планираме подготвянето на кадри по съвременни програми и специалисти, които да отговарят на бъдещите изисквания за квалификация. За съжаление, в образованието в България се ползват доста остарели методики. Специалистите, които излизат от тук, трябва да бъдат обучавани в компанията в продължение на 6-12 месеца, преди да започнат да изпълняват функциите си и да са ефективни. Предпочитаме сами да обучаваме кадри, за да поддържаме високо ниво.
Стараем се да се развиваме и в техническа посока. Инвестираме в квантов компютинг, защото трябва да имаме готовност в момента, когато квантовите компютри станат широко достъпни. Те ще отключат революция и нещата тогава ще са влошат още повече. Следим всички нови технологии, стремим се да даваме отговор на всичко. Стряскащи за нас са така наречените „deep fake“ видеа и гласове, така че това също е една потенциална зона.