Настъпва астрономическата есен
По цялото земно кълбо денят е равен на нощта
На 23-ти септември в 11:20 часа настъпва астрономическата есен, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология при БАН.
Есента е един от четирите сезона в умерения пояс. Астрономически тя започва с есенното равноденствие, което е около 23 септември в Северното полукълбо за нас и около 21 март за Южното полукълбо (астрономическата пролет).
Равноденствие се нарича моментът от времето, в което центърът на слънчевия диск при видимото си годишно движение по еклиптиката, пресича небесния екватор. В дните на двете равноденствия – есенно и пролетно- продължителността на деня по цялата Земя, с икзлючение на районите на земните полюси, е почти равна на продължителността на нощта.
Според метеорологията е Северното полукълбо есенни са месеците септември, октомври и ноември, а в Южното полукълбо – пролетни са март, април и май.
През есента понякога се наблюдават доста високи температури в началото, а към края на сезона те са умерени до по-ниски.
Днес се очаква времето да бъде предимно облачно, на места, в Южна България, с валежи от дъжд. В източните райони ще духа слаб, до умерен вятър предимно от изток. Минималните температури ще са между 12 и 17 градуса, а максималните – между 22 и 27 градуса.
Около 21 декември в Северното и 21 юни в Южното полукълбо започва астрономическото начало на следващите сезони – зима и лято.