„НЕК винаги е била от страната на булката“
Петър Илиев, изпълнителен директор на НЕК ЕАД
„Всеки търговки договор предполага да има такава клауза (за прекратяване на консултантския договор при спиране на проекта – бел. ред.). Но това е. Както казва премиерът, НЕК винаги е била от страната на булката. Тук сме се опитали да не бъдем точно от страната на булката, но все пак я няма тази клауза. Неприятно е, но това е заварено положение“.
Това каза Петър Илиев, изпълнителен директор на НЕК ЕАД, в интервю за БНР. Той коментира решението на Арбитражния съд, според което НЕК трябва да плати на консултантската компания „Уорли Парсънс“ 32 млн. евро. Това са пари по изпълнени, но неплатени договори, но най голямата част е компенсация за компанията, че договорът ѝ е прекратен едностранно.
По думите на Илиев това е поредното дело срещу НЕК заради „Белене“ и „един от скелетите в гардероба“, които един по един изскачат. „Делото беше предизвестено. След несключването на Допълнение 5, с което се поръчва оборудването, по закон НЕК е трябвало да има архитект-инженер за всички дейности. Тогава е сключен договора с „Уорли“, но никой не е предвиждал тогава, че договорът за строежа на централата ще бъде прекратен. И поради тази причина няма клауза за прекратяване на договора с „Уорли“, ако бъде прекратен основният договор за строеж“, каза той.
Директорът на електрическата компания обясни, че досега НЕК е платила на „Уорли Парсънс“ 265.9 млн. евро за всякакви консултантски дейности.
Петър Илиев обясни още, че искът по арбитражното дело е бил за още по-голяма сума – 54.3 млн. евро. „На практика сме спестили около 23 млн. евро - сума, която няма да заплатим на „Уорли“. Въпреки че до момента преди излизането на решението всички ни убеждаваха, че е дело с предизвестен край, като предложението бе да се заплати цялата сума. Ние успяхме да спестим 23 млн. евро“, казва той.
Според него е нормално когато се сключва консултантски договор, той да се влияе от изпълнението на проекта. „Лошото е, че консултантските услуги не са свързани с изпълнението на договора. Тогава всеки е смятал, че строежът на „Белене“ ще свърши по нормален начин“, добави Илиев.