Нека шоуто започне сега! Евтим Милошев в ролята на министър на туризма
Част от туристическия бизнес е шокиран от избора, а най-големите асоциации запазиха мълчание
Служебният министър-председател Димитър Главчев представи в петък състава на кабинета. Минути след това заваля дъжд от коментари и упреци към имената, присъстващи в папката, дадена за подпис на президента Румен Радев.
Прави впечатление, че най-спорният министър от досегашното коалиционно правителство – този на вътрешните работи Калин Стоянов – остава на поста си. Странно е и че остават някои от министрите на ПП и ДБ, макар те да заявиха, че техни представители няма да са в служебното правителство – такива са Кирил Вътев (на земеделието), Георги Гвоздейков (на транспорта) и Галин Цоков (на образованието).
Но изненадите не спират дотук. За министър на туризма е номиниран Евтим Милошев, доказал се продуцент, с образование в сферата на строителството, но и без каквато и да е връзка със сектор „Туризъм“.
Кой е Евтим Милошев?
Той е роден на 2 май 1968 г. в София. Завършва Строителния техникум в София. Изкарва задължителната двугодишна казармена подготовка, след нея следва в Университет по архитектура, строителство и геодезия и през 1995 г. защитава магистърска степен по геодезия.
Част е от създателите на студентската програма „Ку-Ку“, която се излъчва в ефира на Националната телевизия.
През 2006 г. Евтим Милошев създава продуцентска къща „Дрийм Тийм Прадакшънс“, заедно с актьора Любомир Нейков и сценариста Иван Спасов. Към марката се присъединяват актьорите Христо Гърбов, Кръстю Лафазанов и Руслан Мъйнов, с които през 2007 г. компанията създава комедийното шоу „Комиците“.
През 2009 г. Евтим Милошев е сред основателите на Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти в България (АФТП). Член е на Управителния ѝ съвет до 2012 г., когато е избран за неин председател.
През 2012 г., Милошев създава продуцентска компания „Дрийм Тийм Филмс“ заедно с продуцентите Габриел Георгиев и Иван Спасов, чиято основна дейност е фокусирана в областта на филмопроизводството.
Евтим Милошев е продуцент на сериали, шоу-програми, публицистични ток-шоу предавания, риалити формати, заснемането на телевизионни реклами и реализирането на театрални спектакли. Работи с държавната обществена телевизия БНТ, първата частна телевизия bTV, както и частните канали НТВ и ТВ7.
Милошев изнася лекции на магистрите от Нов български университет и на тези от специалност „Журналистика, продуцентство и финанси“ във Висшето училище по застраховане и финанси.
В края на 2016 г. Евтим Милошев е удостоен с най-високото и престижно отличие на Министерството на културата за принос в развитието на българската култура и национална идентичност – „Златен век“.
Нека шоуто започне сега!
Част от туристическия бизнес е шокиран от избора, а най-големите асоциации запазиха мълчание. От Обединение "Бъдеще за туризма" коментираха пред Economic.bg, че са много изненадани от номинацията и ги е хванала напълно неподготвени.
Недоверие в способностите да се справи със задачата като туристически министър изрази и Слави Трифонов, който написа във Facebook:
Лицето Евтим Милошев, който ще бъде назначен за министър на туризма, вероятно разбира от туризъм, защото сигурно е турист“.
От най-голямата туристическа асоциация в България – Националния борд по туризъм (НБТ) – запазиха мълчание по темата.
Разбрахме се с колегите до подписване на указа да запазим мълчание по темата“, каза пред Economic.bg Полина Карастоянова, председател на НБТ.
Председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти също отказа коментар.
Не мога да коментирам тази тема в момента“, каза тя.
Има ли значение кой е министър на туризма?
Въпрос дали изобщо страната ни има нужда от Министерство на туризма, след като неговата дейност се свежда до преразпределяне на едни пари за реклама с изключително спорен ефект – в Economic.bg сме питали няколко пъти. Експерти твърдят, че с промени в няколко закона ведомството може да стане напълно излишно.
Към тази концепция очевидно се движат и управляващите, след като за трети път се предлага напълно неподходящ човек за поста.
Припомняме, че при първия опит на ПП-ГЕРБ да направят кабинет за министър на туризма беше номинирана инж. Гергана Кабаиванова. Тя е управител на Фондация LocalFood.bg, основател на проекта „Пендара“. Дружеството има създадени и страници в социалните мрежи Facebook и Instagram, като там се споделят снимки и видеа от различните инициативни. Много често срещаме и самата Кабаиванова в ролята на инфлуенсър да споделя различни вдъхновяващи истории за селския туризъм под формата на снимки с текст.
Този състав на кабинета обаче така и не беше реализиран. И за редовен министър на туризма беше избрана Зарица Динкова. Преди да поеме Министерството на туризма тя беше заместник-министър на външните работи с ресор „Външноикономически отношения и сътрудничество за развитие” в двете служебни правителства през 2021 г. Има опит и като мениджър на големи международни проекти за ООН и ЕС.
От туристическия бранш в България обаче неведнъж я определиха като крайно некомпетентна за сектора. Тя стана известна и като първият министър, който буквално бягаше от журналистите по време на публични събития. Изключително рядко отговаряше на въпроси и докара до пълен комуникационен провал ведомството.
Не бива да се забравя и промяната, свързана със средствата за реклама на България, която беше предприета под нейно ръководство. Тя започна първите публично-частни партньорства между бизнеса и администрацията и отвори процедура, по която бизнесът да кандидатства за средства, с които да рекламира България.
На фона на всичко това и на факта, че България има спешна нужда от промени в сектор „Туризъм“, се предлага за ресорен министър телевизионен продуцент. Избор, който или може да внесе революционни промени в сектора чрез нестандартни идеи, или да го погуби напълно и прожекторите пред Министерството на туризма да угаснат завинаги.