„Нещастен компромис“: Ще навреди ли на Русия ценовият таван на петрола?
Индия и Китай вече се възползваха от намалените цени на суровината и се очаква да продължат с голямото запасяване
Когато американски официални лица за първи път изложиха идеята за ограничаване на експортните цени на руския петрол в отговор на планираното европейско ембарго през март, те обещаха да намалят приходите на руската военна машина, като същевременно избегнат опустошителен скок на цената на петрола, пише Reuters. Но поддържането на руския петрол на пазара и ниските глобални цени, които вече стремглаво тръгнаха нагоре, станаха по-големият приоритет.
Ценовото ограничение от 60 долара за барел за морския суров петрол, наложено от Г-7, Австралия и Европейския съюз в понеделник, потвърждава това, съобразявайки се с текущите пазарни цени.
Анализатори казаха, че таванът няма да има голямо въздействие върху приходите от петрол, които Москва получава в момента. В понеделник Русия заяви, че ограничението няма да навреди на финансирането на нейната „специална военна операция“ в Украйна.
Таванът на цените е нещастен компромис, който няма да направи много за намаляване на приходите от петрол на Русия спрямо сегашните нива”, каза Бен Кейхил, експерт по енергийна сигурност в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
„Наистина мисля, че основната цел на Министерството на финансите на САЩ беше да премахне забраните на ЕС за корабоплаване, застраховане и услуги, които са част от санкциите върху износа на руски петрол“, каза Кейхил.
Руският смесен суров петрол Уралс за доставка в Европа се котира на средна цена от $55.97 във вторник, под тавана и бележи спад спрямо $61.35 в неделя. Референтната цена на суровия сорт Брент падна до най-ниското си ниво от януари – до под $80, продължавайки низходящата тенденция. Нарастващите опасения относно глобалното търсене компенсират всякакви възходящи ефекти от ценовия таван върху продажбите на руски петрол, пише Reuters.
Длъжностни лица от Министерството на финансите на САЩ – движещата сила зад тавана на цените на Г-7 – се стремяха да претеглят равномерно намаляването на приходите на Русия и поддържането на предлагането, въпреки че пазарните цени понякога оказват влияние върху това.
Имаше моменти, в които сорт Брент се колебаеше и достигна огромни стойности през последните осем месеца, тогава се тревожехме”, каза високопоставен служител на Министерството на финансите на САЩ.
По думите му таванът на цените „институционализира“ текущите пазарни отстъпки, като твърди, че плановете за тавана са причина за спада на цените на петрола през последните няколко месеца.
Анализаторите също така отдават спада на световните цени на петрола на отслабващата глобална икономика, блокирането заради COVID-19 в Китай и решението на групата ОПЕК+ да поддържа стабилно производство.
Руските доходи спадат?
При сегашното ниво на горна граница на цените, Русия би спечелила приходи от износ на петрол от около 10 до 15 млрд. долара на месец”, каза Боб Яугър, директор на енергийните фючърси в Mizuho в Ню Йорк.
Това е далеч по-малко от над 21 млрд. долара на месец, които Москва е спечелила през юни, според оценка на Международната агенция по енергетика (МАЕ), тъй като сортът Брент надхвърли 120 долара.
При сегашните нива на тавана на цените на петрола, Русия печели приблизително толкова, колкото и преди разговорите за нахлуване в Украйна да започнат да повишават цените. Русия спечели около 15 млрд. долара през юни и юли 2021 г., преди струпването на руски войски близо до Украйна.
Нивото на тавана на цената от $60 беше договорено в петък след ожесточен дебат. Полша, Литва и Естония твърдяха, че страните от ЕС трябва да направят тавана до 30 долара, по-близо до производствените разходи на Русия, след първоначално предложение от 65-70 долара.
Бъдещ паричен приход
Тъй като цените на суровия петрол паднаха, разговорите на американските служители за тавана на цените се разви от „намаляване“ на приходите на Русия до „ограничаване“ на бъдещия паричен поток.
Таванът ще доведе до това Русия да печели по-малко приходи в бъдеще и да има по-малко пари за инвестиране във воденето на войната“, каза зам.-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо на конференция в Ню Йорк в четвъртък.
"Ключовото нещо, което трябва да запомните, е, че започваме от 60 долара, но имаме способността да...допълнително да използваме тавана на цената, за да ограничим приходите на Русия с течение на времето“, допълни Адейемо.
През юли той заяви, че целта е да се премахне "рисковата премия" или увеличението на цените, което Русия е причинила на петролния пазар, вследствие на инвазията си в Украйна, и да се дадат на Москва по-малко пари за "финансиране на военната й машина".
Ако Москва изпълни заплахите за ограничаване на производството, вместо да продава петрол на страните, които спазват тавана, цените може да се повишат и точно тогава може да стане трудно за Съединените щати и съюзниците от Г-7.
“Американски служители искат да избегнат това на всяка цена“, каза Яугър от Mizuho, добавяйки, че това може да означава, че внезапно подкрепата за Украйна започва да пресъхва.
Скокът на цените
Петролните пазари се промениха значително след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, което доведе до скок на цените. Вътрешните оценки на Министерството на финансите по това време показаха, че световните цени на суровия петрол могат да надхвърлят 150 долара с действащото ембарго на ЕС и без смекчаващи мерки.
И тъй като МАЕ прогнозира, че петролните пазари могат да губят 3 милиона руски барела на ден, ако бъдат наложени най-строгите санкции на ЕС, Barclays и Rystad Energy предупредиха, че цените на петрола може да достигнат 200 долара.
„Истинската мотивация на Министерството на финансите след март беше основно да запази руските потоци в лицето на санкциите на ЕС, които според тях не са добра идея“, каза източник, информиран за дискусиите, водени в администрацията на Байдън.
Те вярваха, че ако има скок на цената на петрола, това не само ще ни навреди икономически и политически, но и че ще подкопае подкрепата на Запада за Украйна в нейната борба срещу руската армия”, допълни той.
Докато Г-7 формираха плана, Индия и Китай грабнаха силно намаления руски петрол и се очаква да продължат с големите покупки извън тавана на цените - ходове, одобрени от министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън.