„Несигурността е отрова“: Икономическите перспективи пред Германия се влошават
Войната в Украйна, рязкото покачване на цените на енергията, пандемията и прекъсванията на веригата на доставки задълбочават кризата в страната
Икономическите перспективи пред Германия, най-голямата икономика в Европа, стават все по-мрачни, се казва в доклад на Министерството на финансите за месец август, цитиран от Reuters. Германската икономика стагнира през второто тримесечие заради войната в Украйна, рязкото покачване на цените на енергията, пандемията и прекъсванията на веригата на доставки, които я доведоха до ръба на спад.
Перспективата за по-нататъшното развитие на икономиката в момента е забележимо мрачна. Тя е белязана от висока степен на несигурност“, се казва в доклада на министерството.
„Значително по-ниските доставки на газ от Русия, постоянно нарастващите цени на енергията и на други стоки, както и по-продължителните от очакваното прекъсвания на веригата на доставки, също във връзка с политиката на Китай за нулев COVID, оказват тежко влияние върху развитието на икономиката", се казва в съобщението.
От германското финансово министерство добавиха, че правителството ще представи актуализирани икономически прогнози на 12 октомври.
„Несигурността е отрова“
Надпреварата на Европа да спести достатъчно газ, за да премине някак през по-студените месеци, идва във време на рязко покачване на цените. Ръстът на разходите за енергия увеличава сметките на домакинствата, тласка инфлацията до най-високото ѝ ниво от десетилетия насам и намалява покупателната способност на хората.
Доскоро Германия купуваше повече от половината си газ от Русия. А правителството сега се бори да подкрепи доставките на синьо гориво през зимата на фона на страховете, че Москва скоро може напълно да затвори крановете.
„Мисля, че шансовете за Германия да достигне 90% капацитет за съхранение до началото на зимата, са доста добри, но това все още не е достатъчно, за да се избегне недостига на газ“, заяви по-рано тази седмица Марсел Фрацшер, президент на Германския институт за икономически изследвания (DIW).
Дори Германия да премине през зимата, проблемът може да възникне през пролетта на следващата година, така че несигурността е налице и компаниите са загрижени”, допълни Фрацшер.
„Несигурността е отрова за икономиката. Компаниите инвестират по-малко, потребителите консумират по-малко – и така резултатът е, че виждаме огромно забавяне на германската икономика“, заключи той.