Никелът поскъпна с още 50% до над 100 000 долара
Лондонската метална борса трябваше да прекъсне търговията заради безпрецедентната ситуация с метала, използван широко при батериите
Лондонската метална борса (LME) спря търговията с фючърсите на никела, след като цената се удвои във вторник, повишавайки се над 100 000 долара за тон. От 145-годишната борса заявиха, че „развиващата се ситуация в Русия и Украйна“ е засегнала пазара на никел и като се има предвид екстремните движения на цените в азиатските търговски часове, е взето решение да спре търговията на сегмент „регулиран пазар“.
LME активно ще планира повторното отваряне на пазара на никел и възможно най-скоро ще информира пазара как това ще се случи“, се казва в изявлението, цитирано от Financial Times.
Конфликтът в Украйна предизвика огромна нестабилност на стоковите пазари поради позицията на Русия като голям доставчик на енергия, метали и хранителни продукти, но досега търговията продължаваше с всички големи договори.
Цената на еталонния тримесечен договор за никел на LME се удвои в ранната азиатска сесия във вторник и за кратко се покачи над 100 000 долара за тон след скок от повече от 70% в понеделник.
Последното увеличение настъпи, след като China Construction Bank (CCB), голям държавен кредитор, получи допълнително време за плащане на искания за маржин към клиент. По-късно цената се оттегли и беше 80 000 долара за тон, когато търговията беше спряна.
Скокът в цената е най-необикновеният в историята на борсата LME, която се гордее с това, че е пазарът от последна инстанция за промишлени метали, като никел, мед, алуминий и цинк.
Решението за спиране на търговията дойде, след като LME въведе редица промени в правилата за извънредни ситуации късно в понеделник в основните си договори.
Промените включват ограничение на обратното възстановяване на краткосрочните спредове, при което спот договорите се търгуват с премия спрямо фючърсните договори, което показва, че пазарът е недостатъчно снабден, както и квоти за притежателите на някои къси позиции, за да се избегне реалната доставка на метала.
Борсата сега обмисля възможно многодневно приключване на договора за никел, предвид геополитическата ситуация, която е в основата на последните промени в цените.
В този контекст LME също така ще предприеме мерки за справяне с предстоящите доставки“, се казва в него. LME е собственост на Hong Kong Exchanges and Clearing.
За разлика от повечето фючърсни борси, договорите на LME могат да бъдат уредени физически с метал, който се намира в неговата мрежа от одобрени складове, които се простират от Ротердам до Малайзия.
Тази свързаност прави борсата водеща при определянето на цените за промишлени метали и пазар от последна инстанция за потребители, които спешно се нуждаят от суровини. Нейните клиенти включват физически производители и големи промишлени потребители на метал, които се стремят да хеджират риска от рязко покачване на цените.
Никелът се използва за направата на неръждаема стомана, но най-бързо растящият пазар за метала е при батериите, които захранват електрическите превозни средства.
Най-големият производител на висококачествен никел за автомобилната индустрия е Русия и опасенията, че доставките могат да бъдат нарушени от войната, доведоха до покачване на цените през последната седмица.
CCB получи допълнително време да плати стотици милиони долари за обезпечения, които бяха дължими в понеделник от името на клиент, според Bloomberg. Банката не е била открита веднага за коментар.
Водещият китайски производител на никел е Tsingshan Holding Group – частна компания, която се разраства агресивно.
В отговор на въпроси относно възможната роля на Tsingshan в покачването на цените на никела, представител на компанията каза пред Financial Associated Press, базирана в Шанхай новинарска организация, че тя „вече е провела среща тази сутрин, подрежда съответните материали и съдържание и своевременно ще даде публичен отговор“.
Търсенето на висококачествен никел се очаква да изпревари предлагането тази година поради нарастващата популярност на електрическите превозни средства.
Goldman Sachs прогнозира дефицит от 100 000 тона, приблизително същото ниво, като световните запаси.
Пазарът бързо се движи към цената, при която търсенето ще бъде унищожено“, каза Никълъс Сноудън, анализатор в банката.
Конфликтът в Украйна разтърси световните пазари на метали с рязко покачване на цените, тъй като индустриалните потребители се опитват да блокират доставките в очакване на прекъсване на доставките, докато исканията за маржин принудиха късите позиции да бъдат затворени.