Нинова тръгва срещу колекторските фирми
Министърът на икономиката и индустрията изпрати покана за свикване на експертен съвет по темата за обсъждане на специален закон
Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова започва кампания срещу колекторските фирми, които в годините назад често са били обект на политически атаки заради спецификата на своята дейност – събиране на непогасени дългове от фирми и граждани. А борбата срещу събирачите на дългове неминуемо носи политически дивиденти.
Нинова иска свикване на експертен съвет на управляващата коалиция за обсъждане на специален за Закон за колекторските фирми, който да регулира дейността им.
Основни акценти към проекта на закона ще бъдат: ясни правила, ред, защита правата на гражданите и отделяне на извършващите коректно своята дейност колекторски фирми от такива, които действат на ръба на закона, се казва в съобщението на МИИ.
Нинова се позовава на коалиционното споразумение, където е посочено, че ще се образуват до 18 експертни съвета с консултативен характер, чиято структура следва темите и политиките от дневния ред на съответната работна среща. Работните срещи се провеждат най-малкото веднъж месечно, като могат да бъдат по график или по искане на коалиционен партньор в удобно за всички време и място на територията на гр. София, се припомня в съобщението. Поканата за експертен съвет е за 6 януари 2022 г. от 14:00 ч. в сградата на Народното събрание.
Припомняме, че още през август, в рамките на 46-ия парламент, Мая Манолова от ИБГНИ внесе законопроект, целящ да регламентира конкретно дейността на колекторските фирми. Тогава тя искаше колекторите да могат да събират само главницата и наказателната лихва от дълговете, както и да нямат право да начисляват такси и неустойки. Текстовете предвиждаха и забрана за събиране на вземания от колектори, ако в потребителския договор няма изрично писмено съгласие на длъжника, като там трябва да се посочи и кой колектор ще го събира. Имаше и забрана на контактите между колектор и работодател, близки и съседи на длъжника.
Година по-рано пък ГЕРБ искаха да регулират дейността на колекторите, като бе представен законопроект, предвиждащ представители на колекторски фирми ще звънят по телефона на длъжниците само от 8 до 20 часа в работни дни, а в неработни от 10 до 14 часа и от 16 до 18 часа. Между обажданията трябва да има поне два дни, като освен това се забранява използването на заплахи, обиди и каквато и да било форма на принуда. И бившите управляващи искаха да бъде забранено колектори да търсят длъжници на работното им място, да контактуват с техни роднини или да поставят уведомления за задълженията им на обществени места. Тяхно предложение бе и задълженията на граждани да се прехвърлят за събиране на друга фирма, само ако в договора с тях има изрично писмено съгласие за това.
Никога досега обаче политическите действия не са стигали по-далеч от говорене и закани. Единственият пробив беше предложението на „Патриотите“, които управляваха в предишния мандат с ГЕРБ и които се разбраха да въведат набързо и без оценка на въздействието абсолютна 10-годишна давност. Експертите веднага разкритикуваха приетия модел, а впоследствие Конституционният съд реално го отмени.