Няма да има промяна в схемата за туроператорите
Министерството на туризма ще организира онлайн обучения за фирмите и ще изготви указания за кандидатстване за подкрепа
Министерство на туризма отговори на исканията на туроператорите, които организираха протест пред Президентството с искане да бъдат променени условията за отпускане на финансова помощ. Според бизнеса условията са противоречиви и много от туроператорите няма да могат да ги покрият. Така клиентите им може да не получат дължимите им пари за неосъществените пътувания по време на пандемията миналата година.
Ведомството, управлявано от министър Стела Балтова, обаче даде да се разбере, че заради заложени още в края на миналата година и одобрени от Еврокомисията критерии не може да има промени в схемата за подкрепа. Тя реално е насочена към потребителите на услугата, които от една година си чакат парите от организаторите на пътуванията за пропадналите почивки през 2020 г.
Бяха проведени две срещи между протестиращите и експертен екип на министерството, воден от министър Балтова. Туроператорите са получили разяснения по въпросите си. Резултатът от проведената среща - ведомството ще организира онлайн обучения за туроператорите, а утре ще публикуват указания за кандидатстване по целевата помощ.
Направихме сериозен законодателен анализ съвместно с Министерството на финансите. Всички възможни проверки бяха направени и беше установено, че всички законови изисквания са спазени”, заяви министър Балтова пред участниците в срещата, като се надява да не се стига до нова нотификация на мярката. От министерството нямат право да променят заложените критерии.
От ОБТ заявиха, че диалогът с министерството продължава, за да може да бъде разбрана гледната им точка.
Министерство на туризма е изразило позиция, че критериите в постановлението на МС, прието на 15 юни и обнародвано на 18 юни, гарантират правомерното и законосъобразно разходване на държавните средства, като са съгласувани с министерство на финансите и други заинтересовани министерства. Заложена е максимално облекчена форма за кандидатстване по помощта. Допълните 16 млн. лв. са насочени единствено към туроператорите, които продължават да изпитват трудности при връщането на парите за неосъществени пътувания в периода от 1 март до 31 декември 2020 г., посочват от ведомството.
Туроператорите алармираха, че условията са „счетоводно нелогични“ и важат с обратна дата от 5 април. Отговорът на министерството е, че са въведени процедурни правила, чрез които да се блокира участието на кандидати, които са разполагали със средства от безвъзмездна помощ, но не са възстановили дължимите суми към клиентите си. По този начин се гарантира не само защитата на туроператорите в нужда, но и интересът на клиентите, посочват от министерството.
По повод на упреците от страната на Обединение „Бъдеще на туризма“ (ОБТ), че ресорното министерство не провежда разговори с тях и липсва комуникация, оттам отговарят, че разговори никога не са отказвани и диалогичност се проявява от първия момент, в който ведомството е уведомено за исканията на ОБТ.
От министерството напомнят, че общата стойност на финансовата държавна помощ, предвидена в бюджета на ведомството, е 51 млн. лв. Разходите са одобрени с Постановление на МС от 18 декември 2020 г. По първата схема са изплатени малко над 34 млн. лв. на 597 туроператора и туристически агенти. По тази първа схема 343 предприятия са получили държавна подкрепа за възстановяване на дължимите от тях суми към клиентите за неосъществени пътувания в периода 01 март – 31 декември, 2020 г. в размер на 16.9 млн. лв., а 406 предприятия са получили сумата 17.3 млн. лв. за разходване за основната си дейност (в т.ч. попадат и предприятия, които са декларирали по-малка сума, дължима към клиентите от получената безвъзмездна помощ).
С остатъка от средствата, предвидени за първата схема за държавна помощ, е разработена нова, самостоятелна мярка за подпомагане, само за туроператорите, която отново е под формата на безвъзмездни средства в размер до 15 на сто от оборота им без ДДС през 2019 г., но не повече от дължимата сума по туристическите пакети за неосъществени пътувания, които се използват единствено за възстановяване на дължимите суми на клиенти за неосъществени пътувания в периода от 1 март – 31 декември 2020 г.