Депутатите решиха окончателно: Няма да има референдум за еврото
Проруските „Възраждане“ и БСП бяха единствените срещу приемането на еврото, но и „Има такъв народ“ подкрепиха референдума поради „принципни“ причини
Парламентът не позволи да се проведе национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“. Предложението формално е на Инициативен комитет, но реално подписките се събираха от проруската „Възраждане“ по време на предизборната кампания за 49-ото Народно събрание.
„За“ провеждането на референдума гласуваха „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“. Обединението „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС гласуваха „против“, с изключение на двама, които бяха за референдума, а един се въздържа. По-голямата част от ГЕРБ гласуваха "въздържал се" и само 14 народни представители от партията на Бойко Борисов бяха против референдума.
Основно дебатите в парламента бяха за това дали имат ли право депутатите да отхвърлят предложението или те могат единствено да го одобрят и процедурата да продължи.
Конституционалисти по време на правната комисия тази седмица изразиха мнение, че въпросът за еврото е противоконституционен и нарушава европейското законодателство, тъй като е налице колизия между предложението и договорът, който България е подписала и ратифицирала при влизането си в Европейския съюз.
Освен това така зададеният въпрос е в контраст с Валутния закон. Според „Демократична България“ на практика фразата „единствена официална валута в България“ заплашва валутния борд, тъй като резервната валута евро отпада.
С тези аргументи и депутатите отхвърлиха решението за провеждането на референдум.
Според проф. Наталия Киселова парламентът има задължението да разгледа въпроса за референдума, но не и да насрочи такъв.
От „Възраждане“ обаче настояват, че насрочването на референдум е задължително, след като са спазени изискванията за събирането на достатъчно легитимни подписи. Те нарекоха „парцал“ предложението на правната комисия за отхвърляне на предложението за референдума и с викове от парламентарната трибуна заявиха, че сега „Възраждане“ ще сезират Конституционния съд. Така темата с референдума все още не е приключена.
Бившият регионален министър Гроздан Караджов от „Има такъв народ“ призова референдумът да бъде „пуснат“ с аргумента, че в противен случай ще последва „огромна протестна вълна“.
По-скоро „за“
Въпреки че гласуваха „за“ провеждането на референдума, от „Има такъв народ“ заявиха, че те подкрепят приемането на еврото като официална валута. Техните съображения бяха принципни – според членовете на партията на Слави Трифонов хората по принцип трябва по-често да се питат за важни за страната теми. Те обвиниха ПП и ДБ, че се страхуват да питат хората.
Отвъд това, коментарите на проруските „Възраждане“ и БСП бяха в посока „загуба на суверенитет“, без обаче да успяха да аргументират достатъчно добре нежеланието си България да се присъедини към валутния съюз, за което е поела ангажимент с подписването на договора за присъединяване към ЕС.
Йордан Цонев от ДПС заяви, че има само един аргумент срещу приемането на еврото – „влизането в еврозоната затваря окончателно вратата на онези, които не искат да се европеизираме“.
Хлопва вратата за партиите, които искат да извадят България извън нейния европейски път“, категоричен беше Йордан Цонев.
Отвъд това, според него въвеждането на еврото ще донесе само до ползи, „защото негативите вече са изконсумирани“. Той изтъкна по-лесния достъп до държавно и фирмено финансиране, по-ниските лихви и най важното, според него, най-после страната ще се възползва и от ползите да е в Банковия съюз, а не само от регулаторните тежести.
Станахме членове на Банковия съюз преди еврозоната и бяхме единствената държава в това отношение. Когато си член на Банковия съюз, започваш да отговаряте на едни изключително тежки регулации, без да ползваш защитата на Европейската централна банка (ЕЦБ). Само регулации. Но така или иначе го въведохме. Всичко в банковата система е ок. А сега предлагате да не влизаме в еврозоната, а да отговаряме на регулациите, да не ползваме защита и достъп до евтин ресурс. Какви цени да се вдигат, след като и сега сме в евро? Като си купувате апартамент, е в евро“, аргументира се Цонев.
Според него и да се проведе референдум, той ще бъде спечелен от поддръжниците на единната валута. Но така или иначе ДПС гласуваха против такъв референдум.