Нов опит да се задвижат законовите облекчения за новите ВЕИ проекти
ЕК съди България заради забавянето на важния закон
Прави пореден опит да задвижи промените в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), приемайки облекчени процедури за новите зелени мощности. Законопроектът, внесен от Министерски съвет на 13 април 2023 г., бързо мина на първо четене във водещата Енергийна комисия днес. Между първо и второ четене обаче ще бъде създадена работна група, която да изглади проблемните текстове в законопроекта.
Промените в ЗЕВИ бяха внесени и в предишния парламент, когато отново минаха първо четене, но не стигнаха до гласуване в пленарна зала заради краткия живот на тогавашното Народно събрание.
Основната цел на закона е да транспонира европейска директива от 2001 г. за насърчаване използването на енергията от възобновяеми енергийни източници. Тя трябваше да бъде транспортирана в законодателството ни до юни 2021 г. и заради забавянето в началото на тази година стана ясно, че Европейската комисия ще съди страната ни и поиска финансови санкции.
Близо половин година след това 49-ия парламент започва работа по законопроекта и не е ясно колко ще продължи тя, тъй като според Делян Добрев от ГЕРБ „този законопроект е пълен с противоречия" и в момента се приемат, само защото са свързани и с Плана за възстановяване и устойчивост.
В закона се облекчават процедурите за присъединяване на енергийни обекти за производство на електрическа енергия от ВЕИ и се дефинира създаването на т.нар. „енергийни общности“. Предвиждат се и по-кратки срокове за проучване и издаване на становище за присъединяване на ВЕИ до 1 MW.
Намаляват се и сроковете по договорите за присъединяване, обясни още служебният зам.-министър на енергетиката Ива Петрова, цитирана от БТА.
Петрова добави, че се въвеждат изисквания за гаранциите на произход на енергията от ВЕИ по прилагане на европейски стандарт. Регламентира се възможност да се издават гаранции за произход за газ от ВЕИ и зелен водород. Предвижда се увеличаване на използването на биогорива от ново поколение, чрез увеличаване на обемния процент на тези горива при смесването им с горивата от петролен произход.
Въвежда се и мълчаливо съгласие за издаване на разрешение за строеж за монтаж на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия от слънце за собствено потребление с обща инсталирана мощност до 50 киловата в сгради в урбанизирани територии, включително върху покривите и фасадните конструкции на сгради и прилежащите им поземлени имоти.
Във връзка с препоръките на ЕК в областта на държавните помощи отпада подпомагането чрез изкупуването на електрическа енергия от ВЕИ по преференциални цени по дългосрочни договори за нови обекти с инсталирана мощност до 30 киловата, които се изграждат върху покривни и фасадни конструкции на присъединени към електроразпределителната мрежа сгради и върху недвижими имоти към тях в урбанизирани територии. Предложени са и промени, които да осъществят контрол и предприемане на необходимите действия по изпълнение на изискванията по предоставяне на държавната помощ по вече действащите схеми.
Комисията прие днес и Проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви доклад във връзка с изпълнението на Решение на Народното събрание за задължаване на правителството да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика.