Новата инвестиция на „Свилоза“ ще увеличи добавената стойност за компанията
Много лобистки интереси пречат на прилагането приетото законодателство в сектора на горите
Красимир Дачев, мажоритарен собственик на „Свилоза“:
Единственият производител на сулфатна избелена целулоза на Балканите „Свилоза” продължава да расте и разширява производството в партньорство с индийската компания Sigachi Industries Private Limited. Двете дружества ще изградят съвместно предприятие за микрокристална целулоза на стойност 25 млн. евро. За бъдещия проект и корупцията в сектор гори, Economic.bg разговаря с мажоритарния собственик на „Свилоза” Красимир Дачев.
Г-н Дачев, защо взехте решение за ново производство на микрокристална целулоза, а не разширихте настоящото, каквито бяха плановете Ви?
Докато разглеждахме различните инвестиционни идеи, предпочетохме процесите, които ще продължат дълбочинното преработване и значителното увеличение на добавената стойност, която ще остане в България. Трябваше да избираме между екстензивно и интензивно развитие на фирмата и се спряхме на второто.
Защо избрахте за партньор точно индийската компания Sigachi Industries?
Sigachi Industries са сравнително голям производител на микрокристална целулоза с устойчив пазарен дял и добре работещи фабрики в Индия. Преди да направим избора си посетихме Индия с нашите технолози и събудихме интерес в тях към производството ни. Намерихме синергията между опита, който имаме в производството на целулоза и техния в преработването ѝ.
През 2016 г. предприятието спря работа заради липса на суровина. Има ли достатъчно дървесина в България, която да задоволи нуждите за производство на нов вид целулоза и ще внасяте ли от други държави?
Не само през 2016 г. Това е системен проблем, при който почти всички предприятия в дървопреработвателния сектор имат ежегоден престой поради липса на дървесина. Тази година не прави изключение. Някои от големите мебелни фабрики вече спряха работа, а други, както и ние, работим с намален капацитет поради недостатъчно снабдяване със суровина.
В България има достатъчно дървесина, но няма прилагането на единна държавна политика за ползването ѝ. Нито едно правителство досега не взе мерки за увеличаване на БВП чрез увеличаване на добавената стойност на българските суровини, като в момента има безконтролен износ на същата. Даже в Русия, която е презадоволена от суровини, има експортни такси за трети страни, с което се стимулират инвестициите и преработката вътре в страната.
Може би ще бъдем принудени да започнем да внасяме част от дървесината от чужбина, географското ни положение е много подходящо за това. Този факт ще се отрази изключително лошо на българските гори, защото дървесината, която ние ползваме от тях, е единствено от т. нар. подборни, или санитарни сечи. Това е дървесината, която е не е подходяща за никаква допълнителна обработка, а се използва от населението за отопление и се закупува само два-три месеца в годината. Прочистването на тази нискокачествена дървесина е едно важно лесокултурно мероприятие, което цели предотвратяването на горските пожари и превенцията на редица заболявания и увреждане на горите от различни паразити.
В България не се извършват необходимите дейности, които да гарантират отличното здраве на горите. Продължаването на тази политика и липсата на активна работа по изграждането на пътна мрежа прави неизползваеми голяма част от горските басейни. Десетки години безхаберие доведе до смъртта на хиляди хектари иглолистни гори в южната част на страната.
Кога ще започне изграждането на новото предприятие и колко души ще работят в него?
Нашата идея е съвместното предприятие да се структурира още тази година и да започне проектирането и търсенето на машини и съоръжения, като се надявам реалното изграждане да започне още през 2018 г. В Индия за такъв обем производство работят над 300 души. Но мисля, че ако намерим достатъчно образован и висококвалифициран персонал, това ще ни даде възможност да автоматизираме производството. Така ще работим със значително по-малък екип, но висококвалифициран.
Продукцията отново ли ще бъде експортно ориентирана и към кои пазари?
Разбира се, че продукцията освен за задоволяване на вътрешния пазар, ще бъде и експортно ориентирана, тъй като в близките 1000 км няма производител на подобен продукт.
В кои сектори се използва микрокристалната целулоза?
Микрокристалната целулоза е широко разпространена. Във всеки по-голям магазин за хранителни стоки на Запад, всеки може да си закупи таблетки микрокристална целулоза, когато има стомашни неразположения. Този продукт представлява само и единствено фибри, изчистени и неутрални , които липсват най-много в храната на съвременните хора, поради високото ниво на консервирана и концентрирана храна, която се консумира. Трендът за ползване на микрокристална целулоза се увеличава устойчиво, тъй като няма консервирана храна и таблетки, в които той да липсва. Чрез микрокристалната целулоза се регулира скоростта на отдаването на лекарствените субстанции в организма. Тя е прекрасен неутрализатор на киселини и неразположения на стомаха.
България отдавна се опитва да се бори с незаконната сеч на горите, какви промени трябва да се направят в Закона за горите и не закъсняваме ли вече с тях?
Борбата с незаконната сеч досега не е твърде успешна. В момента се наблюдават тенденции и практики, които решително създават условия за такава. Интересно е, че всяка нова администрация в горите идва с желание за промяна в нормативната уредба, а не стъпва и не се учи от постигнатото до момента. Предишното управление на Борисов извърши много по обем работа, свързана с хармонизиране на горското законодателство с европейското, но много лобистки интереси пречат на прилагането на приетите промени в България, както и на европейските и световни практики в тази област.
Очаквате ли кабинетът „Борисов 3“ да предприеме действия в тази посока?
Да, очаквам, тъй като министър-председателят Бойко Борисов винаги е имал активна позиция в областта на горите. Очаквам и да се изпълнят предизборните обещания на ГЕРБ, свързани с българските гори, които бяха обсъждани от всички браншови организации и бяха приети с консенсус и адмирации. За съжаление не се прави нищо по този въпрос след изборите.