Новата платформа не решава проблема със скъпия ток за бизнеса
Все пак бизнесът смята, че има смисъл да се дискутира темата, а идеята е „една стъпка“ в правилната посока
Румен Радев, зам.-председател на АИКБ:
~ 2 мин.
Предложената вчера от министъра на енергетиката платформа на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), предназначена само за голямата индустрия, решава проблема със скъпия ток за бизнеса само частично. Това каза зам.-председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев в ефира на NOVA. Според него този нов сегмент няма как да реши проблемите с магическа пръчка и го определи като „една стъпка“.
„Това дори е по-маловажна стъпка от най-важната стъпка – премахването на регулирания пазар. Всяка една стотинка допълнително за мегаватчас изземва от бизнеса между 170 и 190 млн. лв. годишно. Това са огромни суми“, каза той.
Все пак Радев смята, че има смисъл да се дискутира по тази идея и бизнесът принципно дава съгласието си за създаването на подобна платформа. „Нещата все пак трябва да се огледат внимателно, тъй като в крайна сметка ние имаме много ясни и принципни настоявания“, добавя той.
По думите на експерта генерално нищо особено не се случва във физическото естество на пазара на електроенергия у нас. „Не става дума за физически дефицит, а за търговски дефицит“, категоричен е Радев.„Създаването на подобен сегмент ще пренасочи възможността енергоинтензивната индустрия, която е основен потребител на електрическа енергия, да има възможността на двустранно договаряне и директно да постига цени и съответно доставки с производителите. Това е съществена разлика“, казва зам.-председателят на АИКБ.
Той отново коментира темата с монополизирането на пазара и доминацията на един или няколко търговци на него. „Моето убеждение е, че кръгът на заинтересовани лица от по-високите цени на тока изглежда е по-голям, отколкото си мислим. Изглежда кръгът на заинтересованите лица успява и набира поддръжници сред търговската гилдия. Това се вижда дори по съществуващите договори, които стават все по-популярни. Проблемът вече не е само в Христо Ковачки”, казва той.
Радев обясни, че този проблем не е отскоро, а датира отпреди две години. „Допусна се в дълъг период от време, не става въпрос само за последната година, още в края на 2017 г. започнаха да се тъгуват количества за 2019 г. Това е непосредствено преди въвеждането на задължението всички да излязат като производство на енергийната борса. И от тогава започнаха за 2019 г. едни запълвания на капацитети, които към началото на тази година практически изчерпаха наличния капацитет за 2019 г. И се създадоха впечатления за дефицити. Но не става дума за физически дефицит. Нищо съществено не се е променило в енергийния баланс. Става въпрос за търговски дефицити“, категоричен е Радев.