Новият ядрен реактор във Финландия срина цените на тока със 75%
И все пак вятърната енергия се очаква да бъде най-големият източник на производство на енергия във Финландия до 2027 г.
Финландската атомна централа Olkiluoto 3 (OL3) завърши прехода от тестове към редовно производство миналия месец, за да стане първата нова ядрена централа в страната от повече от четири десетилетия.
Olkiluoto 3 беше свързан към мрежата през април и има капацитет от 1600 мегавата (MW), което го прави най-големия реактор в Европа. Сега той произвежда около 15% от електроенергията на Финландия. Заедно с другите два реактора на площадката атомната електроцентрала произвежда около 30% от електроенергията в страната.
И докато производството на реактора все още е в началото си, неговото пускане имаше значителен ефект върху цените на енергията във Финландия. Спот цената на електроенергията в страната падна от 245.98 евро за мегаватчас (MWh) през декември до 60.55 евро за MWh през април, което е намаление от повече от 75%, по данни на енергийната борса Nord Pool.
Цените на енергията се повишиха рязко в скандинавската страна, след като финландското правителство забрани вноса на електроенергия от съседна Русия миналата година поради продължаващия конфликт в Украйна. Използването на ядрена енергия ще бъде приветствано от финландските потребители, особено предвид факта, че Финландия има най-високото потребление на електроенергия на глава от населението в Европейския съюз, пише Oilprice.
Имаме повече стабилност в системата благодарение на OL3. Това е огромна ядрена централа, една от най-големите в света, свързана с малка система“, каза Юка Руусунен, главен изпълнителен директор на финландския национален мрежов оператор Fingrid.
Говорейки пред The National, Руусунен обясни, че вятърната енергия се очаква да бъде най-големият източник на енергия във Финландия до 2027 г., като ядреното производство в момента е полезен и надежден заместител.
Той каза, че вятърът е в състояние да привлече повече инвестиции, докато ядрената енергия е в черния списък на редица екологични инвеститори.
„Ядрената енергия изглежда не е много привлекателна за инвеститорите. Това е, което те казват. Но това е вариант и съм сигурен, че нашите политици биха подкрепили тези решения“, каза той пред новинарския сайт.
Кой би се осмелил да инвестира милиарди евро в ядрена енергия?“ попита той.
Ядрената енергия обаче продължава да бъде все по-популярен източник за производство на енергия в много страни от ЕС, като Франция, Швеция, Полша и Унгария се стремят да разширят производството ѝ.
Миналия месец Полша осигури 4 милиарда долара финансиране от САЩ, за да помогне за изграждането на 20 малки модулни реактора в цялата страна до 2029 г., докато Унгария се фокусира върху разширяването на своята атомна електроцентрала „Пакш“.
Финландският пример е доказателство за това как ядрената енергия може да изиграе роля в решаването на настоящата енергийна криза, като потребителите все още плащат изключително високи такси за енергия в много европейски страни.
Германия обаче пое по обратния път и затвори трите си останали атомни електроцентрали миналия месец. Високата инфлация, високите енергийни разходи и резкият спад на промишленото производство доведоха до прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) за рецесия в най-голямата европейска икономика.
Olkiluoto 3 трябваше да бъде пуснат в експлоатация още през 2009 г., но строителството претърпя няколко забавяния. Цената също надхвърли първоначалните оценки. Реакторът беше тестван за първи път през март 2022 г. В края на миналата година един от тези тестове достигна границата от 1600 MW, достатъчно енергия за захранване на 1.5 милиона домове.
Това е и една от най-големите единични ядрени мощности в света. За сравнение, реакторите Olkiluoto 1 и 2, разположени на едно и също място, имат капацитет от 890 MW. Според оператора Teollisuuden Voima Oyj (TVO) реакторът е най-мощният в Европа и третият в света.