Новини от седмицата: Опасната игра на Путин; Икономическата свобода на България
Смъртта на кралица Елизабет II беляза изминалите дни
Седмицата приключва под знака на новината за кончината на британската кралица Елизабет II, дошла два дни след официалната рокада на премиерското кресло, което вече се заема от Лиз Тръс. Статии по темата ще намерите по-долу.
Преди това по-важните новини от България:
Потъването по света изстреля България в индекса по икономическа свобода
България отбелязва безпрецедентен ръст в глобалното подреждане по икономическа свобода. Страната се нарежда на 23-то място от 165 държави и територии, включени в изследването „Икономическа свобода по света 2022“, публикувано днес от Института за пазарна икономика (ИПИ) съвместно с канадския институт „Фрейзър“.
НСИ коригира надолу данните за българската икономика
Икономиката на България е нараснала с 4% през второто тримесечие на 2022 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт. Това е първата ревизия на числата, публикувани първоначално на 17 август. Тогава националната статистика отчете годишен икономически ръст от 4.8%.
Държавата продава кораба „Вера Су“ на търг за рекордна сума
Държавата ще се опита да продаде кораба „Вера Су“ за рекордна сума. Изпълнителна агенция „Морска администрация“ обявява търг за продажбата му с явно наддаване, съобщават от пресцентъра на Министерство на транспорта. Това се случва почти година след инцидента.
„Лукойл“ вече се подготвя за забраната на руския нефт
„Лукойл“ вижда бъдещето, разделено на три периода. Първият е моментът, когато ще влезе в сила ембаргото върху руския нефт. Вторият период е времето на същинското действие на санкциите, а именно от декември тази година до 31 декември 2024 г. Третият период е свързан с развитието на вътрешния пазар, имайки предвид „Лукойл Нефтохим Бургас“ след 2024 г. и последващите години.
„Булгаргаз“ предлага 30% поевтиняване на газа за октомври
„Булгаргаз“ ЕАД внесе в КЕВР заявление за утвърждаване на цена на природния газ за месец октомври в размер на 247.96 лв./МВч. Тази цена е с близо 30% по-ниска спрямо септември. От Министерството на енергетиката уточняват, че значителното поевтиняване се дължи на „усилията на новото ръководство на компанията за осигуряване на реална диверсификация, включително на успешно проведените прозрачни търгове, както и на твърдата решимост на правителството да пусне в експлоатация интерконектора с Гърция“.
България и Азербайджан обмислят бартер ток срещу газ
София и Баку са постигнали принципна договорка за бартер по следната схема – България да изнася ток за Азербайджан, в замяна на което да получи допълнителни количества азерски газ. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов.
България ще помага на Северна Македония с износ на ток
Много бързо откликнахме на апела за помощ от страна на Република Северна Македония за решаване на предизвикателствата, които стоят пред страната в сектора на енергетиката. Обсъдихме конкретни възможности за електроенергията и преноса на природен газ – както за нуждите на индустрията, така и за битовите потребители на РСМ. Това заяви на съвместен брифинг с македонския си колега Димитър Ковачевски премиерът Гълъб Донев. Двамата са обсъдили доставката на електричество за обезпечаване на нуждите на бизнеса на фона на световната енергийна криза.
Донев: Следващата седмица ще имаме Акт 15 за интерконектора с Гърция
Следващата седмица ще имаме Акт 15 за интерконектора с Гърция, заяви служебният министър-председател Гълъб Донев. Той коментира и дали се водят преговори за руски газ. След поредица от разнопосочни коментари от властта и „Булгаргаз“ за това дали се водят разговори с „Газпром“, днес премиерът заяви, че диалог към момента няма, защото все още няма върнат отговор. Такъв се очакваше „до дни“ – преди повече от две седмици.
Кабинетът „Петков“ е осигурил непосилно скъп за бизнеса газ
Нямаше къде да разтоварим танкерите. Слотовете, които съществуваха към 3 август, когато встъпихме, бяха разпродадени. Включително с разширението на Ревитуса. Можехме да ги закупим от частни посредници, но цената обаче беше такава, че би довела до газ, който на практика няма кой да купи в България. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов в интервю за bTV, коментирайки завещаните от кабинета „Петков“ 4 + 3 танкера с втечнен природен газ, за които обаче не бяха подсигурени нито слотове за регазификация, нито капацитет за пренос до българската газопреносна система.
„Промяната“ си приписа заслугите за тунела под Шипка
„Продължаваме промяната“ се похвали с развитието на проекта за тунела под Шипка. В предизборен клип на партията на бившия министър-председател Кирил Петков се посочва, че „само за 7 месеца „Промяната“ направи първите стъпки към реализирането на тунела“, имайки предвид подписания договор през юни за проектиране и строителство на важния инфраструктурен обект. Интересна подробност е, че тази стъпка бе реализирана от бившия регионален министър на „Има такъв народ“ – Гроздан Караджов, който бе заклеймен от ПП като „брокер“ на пътните фирми в страната, тъй като настояваше да се реши проблемът със задълженията към строителите и блокираните дейности в цялата страна.
Кабинетът е готов с формула за вдигане на цените на строителите
Вдигането на цените по договори, сключени след проведена обществена поръчка, ще се случва по специална формула. Това става ясно от проект на Методика, изготвена от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и качена за обществено обсъждане. Това е първата по-сериозна крачка, която служебното правителство прави, за да отговори на очакванията на строителните фирми, които изпитват затруднения заради инфлацията при материалите.
Правителството опитва да отключи 1.4 млрд. лв. за саниране
Общите събрания на етажната собственост ще може да се провеждат онлайн, а държавата прави опит да регламентира и контролира дейността и на т.нар. „професионални домоуправители“. Това са само част от промените, заложени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), които бяха публикувани от Министерство на регионалното развитие за обществено обсъждане преди дни. Законопроектът е особено важен, защото с него е свързано отключването на над 1.4 млрд. лв., заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, с които ще се финансира санирането на жилищни сгради.
Апетитът на инвеститорите към офисите в София се изпарява
Интересът на инвеститорите към строителството на нови офис сгради на територията на София става все по-малък. До два месеца се очаква единствено да започне изграждането на сгради 3 и 4 от проекта „Офис Х“, който се намира непосредствено до Paradise Center и метростанция „Витоша“ и представлява комплекс от общо четири офис сгради. Предвидено е строителният процес да продължи 2 години, съобщават от консултантската компания MBL за Economic.bg.
При закрити врата Русия признава за дълбоки икономически щети от войната
Русия може да се окаже изправена пред по-дълга и по-дълбока рецесия като последствие от американските и европейски санкции, засегнали сектори, на които страната разчита от години за задвижване на икономиката си. Това става ясно от вътрешен доклад, предназначен за правителството в Москва. Документът, който е резултат от месеци на оценки от експерти и представители на властите, се опитва да даде реална представа за ефектите от световната изолация върху руската икономика. Той рисува далеч по-неприятна картина от тази, която официална Москва представя в публичните си данни.
„Северен поток“ няма да заработи, докато действат западните санкции
Доставките на газ от Русия за Европа през газопровода „Северен поток“ няма да бъдат възобновени, докато „колективният запад“ не отмени санкциите срещу Москва, наложени заради нахлуването ѝ в Украйна. Дмитрий Песков, говорителят на президента Владимир Путин, обвини санкциите на ЕС, Обединеното кралство и Канада за невъзможността на Русия да доставя газ през ключовия тръбопровод, който транспортира суровината до Германия от Санкт Петербург през Балтийско море.
Москва предупреди Запада: Таванът на цените на руския газ ще ви унищожи
Русия предупреди Запада, че намеренията на ЕС да се опита да ограничи цената на руските петрол и газ като отмъщение за войната в Украйна ще се провалят и в крайна сметка ще доведат до нестабилност на Съединените щати и Европа. Конфронтацията около Украйна накара страните от ЕС да намалят купуваните количества руска енергия, докато Г-7 и ЕС се опитват да наложат таван на цените на руския петрол и газ.
ЕС не стигна до решение за таван на цената на руския газ
Министрите на енергетиката от ЕС така и не успяха да вземат решение за въвеждане на таван на цените на газа, след като предложението на ЕК не е срещнало "широко одобрение" на срещата в Брюксел, съобщават световните медии. Очаква се да бъдат представени ревизирани предложения до една седмица, за да може министрите да ги обсъдят отново.
Защо газовите проблеми на Европа ще са още по-големи догодина?
Докато европейските политици се фокусират върху оцеляването на региона тази зима, следващата година може да бъде дори по-лоша, смятат анализатори. Загубата на руските доставки на природен газ ще доведе до по-бързо изчерпване на запасите, когато температурите паднат през идните месеци и ще направи процеса на подготовка за следващите отоплителни сезони още по-труден. Тъй като към момента няма налично бързо решение, очакванията са напрежението да продължи поне до 2025 г.
Енергийната игра на Путин може да се окаже нож с две остриета
Продажбата на петрол и газ в Европа е един от основните източници на руски печалби в чуждестранна валута, откакто съветските геолози откриха петрол и газ в блатата на Сибир през десетилетията след Втората световна война. И откакто Борис Елцин предаде на Путин ядрените кодове в последния ден на 1999 г., бившият шпионин на КГБ се опита да използва енергийните си аса, за да си върне част от влиянието, което Русия загуби, когато Съветският съюз се разпадна през 1991 г. Заключен в конфронтация със Запада заради Украйна, днес той отново разиграва своите карти.
Плаващи газови терминали идват да спасят Европа
Два плаващи терминала за втечнен природен газ се изграждат в нидерландско пристанище. Това са първите от вълната специализирани танкери, на които Европа разчита, за да облекчи най-тежката енергийна криза от десетилетия. Golar Igloo и Eemshaven LNG в момента са закотвени заедно в северното морско пристанище Емшавен. И двете са плаващи единици за съхранение и регазификация (FSRU), предназначени да преобразуват суперохладеното гориво, транспортирано с морски кораби, в газ, който може да се изпомпва в мрежите на сушата.
САЩ искат да осъществят „геотермален удар“
Американският секретар Дженифър М. Гранхолм днес обяви новата цел на Министерството на енергетиката – да превърне усъвършенстваните геотермални системи (EGS) в широкоразпространена опция за възобновяема енергия в САЩ. Целта на правителството е да намали цената им с 90% до 45 долара за мегаватчас до 2035 г., пише специализираният сайт ESGnews.bg.
ЕЦБ одобри безпрецедентно вдигане на лихвите
Европейската централна банка вдигна основните си лихвени проценти с безпрецедентните 75 базисни пункта (0.75%) в четвъртък и сигнализира за по-нататъшни повишения. От действията на ЕЦБ става ясно, че се дава абсолютен приоритет на борбата с инфлацията, въпреки че по този начин икономиката на Блока се насочва към вероятна тежка зимна рецесия.
Консерваторите избраха следващия премиер на Великобритания
Лиз Тръс ще е следващият министър-председател на Великобритания, стана ясно в понеделник, след убедителната ѝ победа в надпреварата за лидер на управляващата Консервативна партия. Тя повежда страната в изключително сложен момент, когато Кралството е изправено пред една от най-плашещите икономически кризи.
Мъжът, мечтал да е „световен крал“: Какво ще прави Борис Джонсън?
Едва три години след като изведе консерваторите до най-голямата им изборна победа от 30 години насам, Борис Джонсън се оттегля от премиерския пост. Мъжът, който като дете мечтаеше да бъде „световен крал“, сега планира следващата си стъпка в кариерата.
„Баба е най-щастлива там“: Специалната връзка на Елизабет II с Шотландия
Кортежът с дъбовия ковчег на британската кралица Елизабет II пропътува разстоянието от замъка Балморал, нейното лятно убежище в Шотландските планини, до Единбург в неделя. Хиляди шотландци се струпаха по улиците на градове и села, да за отдадат почитта си. Елизабет, която почина в четвъртък на 96-годишна възраст, говори миналата година за своята „дълбока и трайна привързаност“ към Шотландия, припомняйки си много щастливи спомени, които тя и покойният й съпруг принц Филип споделиха в страната. Неочаквано например е, че тя е имала навика да мие чиниите, докато той пък често правел барбекю за семейството.
Чарлз III бе провъзгласен официално за крал
Чарлз III официално бе провъзгласен за крал от Съвета за унаследяване на британския престол, съобщава The Guardian. Това е само първата част от процедурата по възкачването на новия владетел на Обединеното кралство. Официалната коронация пък се очаква след месеци.
Неразбран или опърничав: Кой е новият крал на Великобритания?
Със смъртта на майка си кралица Елизабет в четвъртък, принц Чарлз най-сетне стана крал на Обединеното кралство, слагайки край на очакване, продължило повече от 70 години – най-дългото за унаследяване на короната в британската история. Той ще е най-възрастният монарх, заел трона в родословие, което датира отпреди 1000 години. До него ще бъде втората му съпруга Камила, която все още разделя общественото мнение.
Операция „Нови пари“: Лондон трябва да смени милиарди банкноти и монети
Милиарди банкноти и монети по света с лика на кралица Елизабет II ще бъдат заменени след нейната смърт. В продължение на почти 70 години изображението на Нейно величество стои на монетите на Обединеното кралство, с различни варианти на нейния профил. Тя е изобразена на националните банкноти повече от 60 години – първият британски монарх, който направи това. Нейният портрет е и върху валутата на няколко страни, които преди са били под британско управление.