Новините от седмицата: Данъчни промени и нови F-16; Еврото ще оскъпи имотите
Facebook отказа на България; Жилищното строителство в България се ускорява
Facebook отказа да използва България за изучаване на дезинформацията
Отказът на Facebook вероятно е факт, тъй като българският пазар е малък. Това разкри служебният министър на електронното управление Георги Тодоров в специално интервю за Economic.bg. Според него това обаче е и основното ни предимство, защото, ако те бяха направили промяна в алгоритъма за нашия пазар и това бе довело до намаляване на разпространението на дезинформацията, можеха да използват този опит и в други страни.
Министърът коментира и нивото на киберзащита на държавната администрация, предизвикателствата с дезинформацията и разговорите с Meta, бъдещият държавен орган за медия мониторинг и мобилното приложение за е-идентификация BGID.
Еврото ще доближи българските цени на имотите до европейските
Все още може да се каже, че в България цените на недвижими имоти поддържат най-ниски нива в сравнение с цяла Европа. Заради очакваното приемане на еврото вероятно през 2023 г. цените плавно ще се покачват и когато влезем в еврозоната ще имаме едно по-драстично повишаване до достигане на нива, близки до цените в Западна Европа.
Купувачите вече бягат от имоти „на зелено“ и сделки с цел инвестиция
Очакваният ръст на лихвите и неяснотата около високата неопитомена инфлация притесняват купувачите на имоти и това е причината за охлаждането на пазара и лекия спад в броя на сделките през последните месеци. Появяват се и няколко нови тенденции, като отливът от покупки „на зелено“ например, които бяха изключително популярни до момента. Също така все по-малко са купувачите, които вземат имоти с цел инвестиция. Това обясниха брокери и банкери по време на форума „Expo Moite pari”.
Жилищното строителство в България се ускорява с нездравословни темпове
Строителството на жилища в България не спира, нито дори забавя крачка. Напротив – ускорява се. Обратно на масовите очаквания на имотните агенции, че кризата в резултат на войната в Украйна и инфлацията ще успокоят поне малко имотния сектор, разрешенията за строеж и започналите дейности по изграждане на нови сгради се увеличават постоянно от началото на годината.
Депутатите отвориха данъчните закони за промени
Промени в четири данъчни закона приеха на първо четене депутатите в бюджетната комисия в парламента. Те обхващат Закона за ДДС, за данъците от доходи на физическите лица, за корпоративното подоходно облагане и Закона за акцизите и данъчните складове. С гласуването бе одобрено и създаването на нов данък, насочен към печелившите енергийни фирми – т.нар. „временна солидарна вноска“. Той цели облагането на свръхпечалбите на въпросните дружества с 33%.
За един месец излишъкът от 1 млрд. лв. се изпари
За първи път от началото на годината държавният бюджет мина на минус. Само в рамките на един месец е стопен едномилиардният излишък и салдото вече е отрицателно с 20 млн. лв. Това показват предварителните данни на финансовото министерство към края на октомври.
Правителството прие „удължителя“ на Бюджет 2022
Правителството на Гълъб Донев одобри на свое извънредно заседание законопроект, който да продължи действието на тазгодишния бюджет и след 31 декември – до съставяне на редовно правителство. Законопроектът, който трябва да бъде одобрен от Народното събрание, обхваща големия Държавен бюджет, както и двата по-малки – на Здравната каса и на Общественото осигуряване.
Минималната заплата скара синдикати, бизнес и министри
Представителите на синдикалните организации не одобриха идеята на служебното правителство за удължаване на тазгодишния бюджет до сформирането на редовно правителство. Това стана ясно по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество, който се събра извънредно по въпроса за бюджета за следващата година. Така нареченият удължаващ закон за Бюджет 2022 бе одобрен от бизнес асоциациите.
Основната лихва в България отново се повиши
За втори пореден месец Българската народна банка определя по-висок основен лихвен процент (ОЛП). През ноември той фиксиран на 0.59%, или с 0.1 пр. пункта нагоре спрямо октомври. Това е най-високото му ниво от ноември 2009 г.
Федералният резерв извърши ново голямо увеличение на лихвите
Федералният резерв повиши лихвените проценти с още 75 базисни пункта, продължавайки битката за овладяване на инфлацията. Този път Комитетът по отворения пазар даде индикация, че следващите увеличения може да са с по-малки стъпки, за да се отчете „кумулативното затягане на паричната политика“, която Фед прие досега.
Кабинетът одобри закон за личния фалит
Министерският съвет одобри проект на нов Закон за несъстоятелност на физическите лица, станал популярен в годините назад като закон за личния фалит. Той е част от общото законодателство, изисквано от Европейската комисия, за да получи България парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Сред постъпилите по законопроекта становища е и това на Световната банка, в което се приветства въвеждането на новата правна уредба, посочвайки, че множеството елементи в нея съответстват на най-добрите практики.
ПП иска смяна на „Швейцарското правило“ за повишаване на пенсиите
Бившите управляващи от „Продължаваме промяната“ внесоха законопроект за изменение на механизма, по който ежегодно трябва да се осъвременяват пенсиите – т.нар. „Швейцарско правило“. Идеята на формацията е доходите на хората от третата възраст да се повишават с процент, равен на по-голямото от 100% ръста на осигурителния доход или 100% индекса на потребителските цени. За сравнение, към момента това по правило се извършва със сбора на 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от инфлацията за предходната година.
Без компенсации за тока последиците за икономиката ще са драматични
Ако не бъдат удължени компенсациите за електроенергията на бизнеса за следващата година, ще има драматични последици за българската икономика. И това ще се случи в много кратък период от време. Това каза пред Economic.bg главният изпълнителен директор на „КЦМ 2000“ Румен Цонев. Според него помощта за бизнеса е от решаващо значение за овладяването на инфлацията, която иначе би скочила още повече. Без такава пък – освен по-драстично поскъпване на цените – вероятно ще последва и спиране на производства, каквито случаи вече има.
КЕВР коригира с 46 ст. надолу ценовото предложение на „Булгаргаз“
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ от 123.01 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Регулаторът съобщи, че след проверка на всички разходи за закупуване на синьото гориво е коригирал с 46 стотинки надолу днешното предложение на „Булгаргаз“. В крайна сметка понижението на цената спрямо октомври е над 47%.
ЕК опроверга енергийния министър за износа на руски горива
С приемането на шестия пакет санкции България получи дерогация и до края на 2024 г. може да внася по море петрол от Русия. Това засяга пряко рафинерията „Лукойл Нефтохим“, която е руска собственост и преработва основно руски нефт, доставян ѝ с кораби през Черно море.
Служебният кабинет иска да обложи с 33% свръхпечалбата на „Лукойл Нефтохим“
Служебният кабинет планира да обложи с 33% т. нар. свръхпечалба на дружествата за нефтопреработване за тази и следващата година. Министерският съвет е внесъл промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които предвиждат от рафинериите в България да бъдат иззети една трета от горницата над среднопретеглената им печалба за предходните четири години. Правителството на Гълъб Донев нарича това „временна солидарна вноска“.
Българското газохранилище вече е над 90% запълнено (инфографика)
Българското газово хранилище в Чирен вече е със запълнен капацитет малко над 90%, след като нагнетяването на гориво в съоръжението бе ускорено в резултат на летните директиви на Европейската комисия. Към момента нивото на газа в него вече изпреварва с над 15 пр. пункта достигнатото количество на същата дата през предходния отоплителен сезон (бел. р. – на 3 ноември 2021 г. бе достигнато запълване на 74.07%). Значително вече е надвишен и пикът на запълняемост от предходната година, показват още данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата.
Депутатите одобриха закупуването на още осем изтребителя F-16
Депутатите одобриха с голямо мнозинство закупуването на още осем бойни самолета от САЩ от типа F-16 Block 70 в допълнение на вече поръчаните осем през 2019 г. В полза на инвестиционния разход гласуваха всички парламентарно представени партии с изключение на „Възраждане“ и БСП. От „Продължаваме промяната“ обаче не бяха единодушни във вота.
Румъния купи 32 самолета F-16 „втора ръка“ за €388 млн.
Правителството на Румъния официално подписа договор за придобиването на 32 изтребителя F-16 ‚втора ръка“ от Норвегия за 388 млн. евро. Съгласно него първият самолет ще бъде доставен към края на 2023 г. Изтребителите ще бъдат доставени с резервни двигатели и логистична поддръжка. Те ще бъдат доставени в Румъния в изправно състояние и се очаква да бъдат използвани от страната поне 10 години, съответно през преходния период към бойни самолети пето поколение.
Депутатите одобриха военна помощ за Украйна, но неясно каква
След близо петчасови дебати депутатите се обединиха за предоставянето на военна помощ на Украйна. Според днешното решение тя трябва да е реална, а не както беше гласувано преди седем месеца – само за ремонт на украинска техника – което дори не се случи. Сега всички парламентарно представени партии, без БСП и "Възраждане", одобриха да бъдат изпратени оръдия и резервни части.
Служебният кабинет купува въоръжение за новите военни кораби
Служебният кабинет на Румен Радев започна да въоръжава новите патрулни кораби, които България закупи през 2020 г. Те още не са доставени, като първият се очаква да е тук през второто полугодие на 2025 г. Временната власт одобри първия инвестиционен разход, свързан с тяхното въоръжаване, на редовното си заседание днес. Той е свързан с придобиването на самонасочващи се торпеда, които правителството описва като „основно въоръжение на корабите“.
ГЕРБ, БСП, ДПС и Янев връщат хартиената бюлетина
С гласовете на ГЕРБ, БСП, ДПС и „Български възход“ на Стефан Янев, връщането на възможността за гласуване с хартиена бюлетина беше одобрено на първо четене в пленарна зала. Общо 125 народни представители гласуваха „за“ старата система, а 100 са „против“.
Алексиев заплаши оператора на Летище София с отнемане на концесията
Ако концесионерът на летище София не започне да работи както е обещал в техническата оферта, няма да има никакъв компромис. Това коментира вицепремиерът по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев в отговор на журналистически въпроси. Той потвърди, че Европейската комисия има коментари по сигурността на столичното летище.
ВАС отмени решенията на Сандов, които блокираха строежа на „Струма“
Върховният административен съд отменя решенията на бившия екоминистър Борислав Сандов, с които блокираше завършването на автомагистрала „Струма“. Така на практика вече няма пречки пред строителството на последния участък от аутобана през Кресненското дефиле.
АПИ пусна поръчка за основен ремонт на два тунела по „Хемус“
Агенция „Пътна инфраструктура“ ще ремонтира основно тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ от магистрала „Хемус“. За целта вече има стартирана обществена поръчка за избор на изпълнители. Прогнозната й стойност е над 75.4 млн. лв. без ДДС. Срокът за изпълнение на дейностите е 18 месеца и за двата тунела. Оферти се подават до 5 декември.
Санирането с парите по Плана вероятно ще е неефективно
България има достъп до 1.4 млрд. лв. по линия на Плана за възстановяване и устойчивост за инвестиции в енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради. Кандидатстването ще започне на 15 ноември. Средствата за добре познатото саниране обаче може да се окажат недостатъчни заради заложеното 100-процентово финансиране на сградите, кандидатствали при първия етап на програмата. При така заложения механизъм по ПВУ ще бъдат обновени около 1200 сгради.
Законът за етажната собственост най-после ще бъде променен
Служебният кабинет прави още една крачка към по-бързото отключване на заложените 1.4 млрд. лв. в Плана за възстановяване и устойчивост за енергийно обновяване на сгради в България. На днешното си заседание Министерският съвет прие промени в Закона за управление на етажната собственост.
Служебният кабинет избра нов терен за Националната детска болница
Служебното правителство избра нов терен за строителството на Национална детска болница в София. Той се намира в квартал „Горна баня“, район „Овча купел“, близо до Ортопедичната болница „Проф. Бойчо Бойчев“. Теренът е около 40 дка, а амбицията на кабинета е освен детската болница, да бъдат построени хотел за родителите и рехабилитационен център. Целият проект ще бъде обявен за приоритетен от национално значение, за да се ускори процедурата.
Чуждите компании бягат от инвестиции „на зелено“ в България
Чуждестранните инвеститори с интерес към България искат да започнат производство веднага и да не губят време в бюрокрация, като например за издаване на разрешителни. Те „твърдо бягат“ от инвестиции „на зелено“ и искат готови сгради, в които да влязат. Това са наблюденията на служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, изложени по време на изслушването му в ресорната парламентарна комисия.
Българският предприемач с „бронираните“ чаши
Разхождайки се по улицата на занаятите във Велико Търново, всеки може да стане свидетел на красотата, която сътворяват с ръцете си стъкларите. Интересът към занаята, който превръща гореща, течна маса в изящни стъклени изделия, в последните години обаче не е голям. С нелеката задача да вдъхне живот на стъклото по модерен начин се заема Джулиан Вайзе, създателят на A Hundred Glasses, или „бронираните“ чаши, както самият той ги нарича.
КЗК одобри продажбата на „Мусала Софт“ на един от най-богатите чехи
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри сделката за придобиването на една от водещите български софтуерни компании – „Мусала Софт“. 100% от собствеността на основаното преди повече от две десетилетия дружество отива в ръцете на „Арикома Груп Интернешънъл“ (Aricoma) – регистрирана в Швеция, но под шапката на чешкия холдинг KKCG, зад който стои един от най-богатите чехи – Карел Комарек.
Microsoft откри в България втория в света Dream Space
„Майкрософт България“, в партньорство с „Телелинк Бизнес Сървисиз“, откри учебния STEAM център Dream Space. След този в Ирландия, това е вторият такъв в света. Планираната инвестиция през идните пет години е в размер на 1 млн. лв. От Министерството на образованието определиха амбициозния проект като пример за липсващото звено в българското образование, което ще даде живителния импулс за същинска трансформация на системата.
Държавата прави решителна крачка към отключване на е-управлението
Държавата прави решителна крачка напред към отключването на електронното управление и превръщането му в ефективно. Служебното правителство прие промени в едноименния закон, които ще намалят бюрокрацията и ще направят общинските и държавните е-услуги по-широко достъпни за гражданите и бизнеса.
Robinhood на българина Влад Тенев падна жертва на криптозимата
Стръмният спад на пазара за цифрови активи продължава да тежи върху редица компании с крипто експозиция. Основаната от българина Влад Тенев Robinhood също бе попарена от т.нар. криптозима.
След бягството от Русия Nokian Tyres избра Румъния за новия си завод
Финландският производител на гуми Nokian Tyres обяви внушителна инвестиция в Румъния, където планира да построи нов завод. Проектът е на стойност 650 млн. евро и е част от стратегията на компанията да осигури доставките си след напускането на Русия миналия месец.
Мъск започна с масовите съкращения в Twitter още днес
Новият собственик на Twitter Илон Мъск даде старт на масови съкращения на персонала от днес, предава Reuters, цитирайки корпоративен мейл, изпратен до цялата компания. Освен това офисите на компанията са временно затворени, за да се гарантира безопасността на служителите, вътрешните корпоративни системи и данните на клиентите.
BMW планира директни продажби подобно на Tesla
BMW може да започне да продава своите продукти директно на клиентите в близко бъдеще. Това стана ясно от интервю на финансовия директор на компания Николас Петер пред германското издание Muenchner Merkur. Той посочи, че това не само се обмисля, а вече са започнати разговори с дилърите на бранда. Ако BMW изпълни плана, това ще бъде първата голяма компания, която ще се откаже от дилърския модел като посредничество.
„Красив ум“: Кой е гениалният българин до великия Айнщайн
Проф. Рашко Зайков е български асистент и близък приятел не на кой да е, а на... великия Алберт Айнщайн. Двамата неведнъж свирят заедно на цигулка, a научните трудове са тяхна страст. Историята на познанството им започва през 1926 г., когато Рашко Зайков, след като вече е завършил Математика и физика в Софийския университет, изпраща на Айнщайн текста на първата си статия. Известният учен одобрява отпечатването й и дори помага на младия българин да получи стипендия от Хумболтовата фондация.