Новините от седмицата: България купува още осем F-16 от САЩ; Фед вдигна лихвите
МФ пласира 200 млн. лв. вътрешен дълг при висока лихва и още акценти от седмицата
Служебният кабинет одобри покупка на още осем F-16 от САЩ
Служебният кабинет одобри на своето редовно заседание днес покупка на още осем изтребителя F-16 от САЩ. Решението следва разговори с американския департамент на отбраната, продължили близо година и инициирани още от предишния служебен кабинет на президента Румен Радев миналата година.
Фед гласува още едно голямо увеличение на лихвите в САЩ
Федералният резерв на САЩ повиши целевия си лихвен процент със 75 базисни пункта (0.75 пр. пункта) до диапазона от 3 – 3.25% и сигнализира, че предстоят още големи увеличения. Новите прогнози са, че основният лихвен процент ще се повиши до 4.40% до края на тази година, преди да достигне 4.60% през 2023 г. Целта на Фед е да се пребори на всяка цена с утвърдилата се висока инфлация, пише Reuters.
„Д-р Дуум“ очаква „дълга и грозна“ рецесия
„Д-р Дуум“, както е известен американският икономист Нуриел Рубини, очаква „дълга и грозна“ рецесия в САЩ и в световен мащаб. Според него тя ще настъпи в края на 2022 г. и може да продължи през цялата 2023 г.
Планът на „Булгартрансгаз“ за разширяване на „Чирен“ бе засипан с жалби
Три компании подадоха жалби срещу поръчките на „Булгартрансгаз“ за разширението на газовото хранилище „Чирен“. Те са подадени съответно на 5, 7 и 8 септември в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която в момента разглежда постъпилите документи. Поръчките за експанзията на газохранилището са разделени на три части и струват общо 520 млн. лв. И към трите са отправени официални критики.
„БДЖ-Пътнически превози“ е с нов директор
„БДЖ-Пътнически превози“ има нов директор. На мястото на инж. Ивайло Георгиев застава Христо Иванов, който на два пъти вече е заемал тази длъжност в миналото. Промените са вписани в Търговския регистър на 20 септември, показа справка на Economic.bg.
Служебният кабинет удължи концесията на летищата в Бургас и Варна
Служебният кабинет удължава концесията на летищата във Варна и Бургас с 5 години. Така 35-годишната концесия ще бъде в сила до 10 ноември 2046 г. Предложението за промяната идва от концесионера „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД, а на днешното си заседание Министерският съвет го прие.
Кабинетът одобри безлимитното вдигане на цените за строителите
Вдигането на цените на строителни договори заради инфлацията вече е възможно. На днешното си заседание Министерският съвет прие и одобри методиката, която бе изготвена от регионалното министерство и бе пусната за обществено обсъждане в началото на септември.
Държавата прецизира пътищата в обхвата на тол системата
Държавата прецизира пътищата, които влизат в обхвата на тол системата. Министерският съвет одобри нов списък на републиканските пътни отсечки, за които се събира такса за изминато разстояние и отмени предишния списък от 2020 г. В новия са включени и второкласните пътища.
МФ пласира 200 млн. лв. вътрешен дълг при висока лихва
Пласира успешно на вътрешния пазар държавни ценни книжа (ДЦК) за 200 млн. лв. Облигацията е деноминирана в лева и е с падеж 27 юли 2026 г. Заедно с пласираните досега през годината, общата сума, продадена на местния пазар, достига 2 млрд. лв.
Държавата продължава с тегленето на заеми от вътрешния пазар
Служебното правителство ще пласира на вътрешния пазар държавни ценни книжа (ДЦК) за още 200 млн. лв. Това ще се случи в понеделник, 27 септември, седмица след друг успеше аукцион, на който обаче бе постигната висока доходност.
„Булгаргаз“ пусна търговете за втечнен газ
„Булгаргаз“ обяви днес търгове за доставка на втечнен природен газ за следващата година. Според служебния енергиен министър сега започва „реалната диверсификация“ в системата при „максимална конкурентност, пълна прозрачност и търсене на най-добри цени“.
Токът на борсата поскъпна с 32% за един ден
При средна цена от 720.29 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), сочат данните от търговията в пазарен сегмент „Ден напред“ след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка (20 септември). Енергийната борса вчера затвори при средна цена от 546.08 лв. за мегаватчас. Това означава, че поскъпването на тока за бизнеса за утре е с 31.9% в сравнение с цената му с ден на доставка за днес.
Чуждите инвестиции в България се свиват с 13% към лятото
Чуждите инвестиции в България през първите седем месеца на годината се свиват с 13% спрямо съпоставимия период на предходната година и все още са под 1 млрд. евро, показва статистиката на Българската народна банка. В пет от седемте месеца от началото на годината чуждестранните вложения изостават спрямо предходната година, показват данните.
Министърът на иновациите написа „слаб 2“ на Надзора на ББР и сви заплатите им драстично
„Пишем „слаб 2“ на Надзорния съвет на Българската банка за развитие. Тя не работи и не се управлява ефективно. Има пропуски в задаването на приоритети, подхода към бюджетирането и планирането. Пишем двойка на Надзорния съвет и намаляваме заплатите им“. Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев в ефира на БНТ.
„Правен абсурд“: България няма да признае руските референдуми в Украйна
България няма да признае резултатите от руските референдуми в четирите области в Украйна – Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие. Това стана ясно след проведения при президента Румен Радев Консултативен съвет.
Депозитите в българските банки за първи път надхвърлиха 110 млрд. лв.
Спестяванията в българските банки достигнаха нов абсолютен рекорд през август и за първи път в стопанската история на страната надхвърлиха 110 млрд. лв. За това допринасят ударните вложения на бизнеса в България и на домакинствата, показват данните на Българската народа банка.
Вдигането на лихвите ще успокои имотния пазар в България
Увеличението на основните лихви от страна на Европейската централна банка ще нормализира имотния пазар в България и ще доведе до намаляване на търсенето на жилища. Около това мнение се обединиха представители на четири водещи агенции за недвижими имоти, с които разговоря Economic.bg.
Путин разпореди частична военна мобилизация
Руският президент Владимир Путин заяви, че е подписал указ за частична мобилизация, започваща в сряда, което значително ескалира конфликта в Украйна. Той аргументира действията си като защита на руските територии и посочи, че Западът иска да унищожи страната.
Търсят се убежища – акциите и еврото потънаха след речта на Путин
Фондовите пазари отчетоха внушителни спадове, а активите убежища поскъпнаха след речта на Владимир Путин, в която той обяви частична военна мобилизация на Русия и обвини Запада в „ядрен шантаж“. Повишен интерес се наблюдава както към държавните облигации на САЩ, така и към японската йена, към които инвеститорите обикновено посягат в момент на криза.
Какво цели Русия с анексирането на територии в Украйна?
Подкрепяни от Кремъл, четири окупирани региона на Украйна провеждат самозвани референдуми за присъединяване към Русия. Осъдени като нелегитимни и фиктивни от Украйна и Запада, тези така наречени гласувания се провеждат в продължение на пет дни, докато и четирите области - две на изток и две на юг – воюват на фронтовата линия.
Байдън обеща „бърза и сурова“ реакция, ако Русия анексира украински територии
Съединените щати ще работят със съюзниците и партньорите си, за да въведат срещу Русия допълнителни санкции – при това бързи и сурови, в случай че Москва анексира украински територии. Това заяви президентът на САЩ Джо Байдън, цитиран от AFP.
В исторически ход Германия ще национализира енергийния гигант Uniper
Германското правителство се съгласи да национализира компанията за комунални услуги Uniper, стана ясно в сряда. С историческия си ход Берлин цели да гарантира сигурността на операциите на гиганта и да избегне колапса на индустрията на фона на енергийната криза.
Великобритания отмени забраната за добив на шистов газ чрез фракинг
Великобритания официално отмени мораториума върху фракинга или тъй нареченото хидравлично разбиване за търсене и добив на шистов газ, който е в сила от 2019 г. Действието бе мотивирано с „абсолютния приоритет“ за укрепване на енергийните доставки на страната.
При над 80% инфлация Турция отново изуми с лихвите
Централната банка на Турция отново изненада пазарите с решението си в четвъртък да намали основния си лихвен процент, въпреки че инфлацията в страната скочи над 80%, предава CNBC. Отговорните за паричната политика в страната решиха да го намалят със 100 базисни пункта, което означава понижение на бенчмарка за обратно изкупуване от 13% на 12%.
Всички мостове са изгорени: „Северен поток 2“ няма да бъде пуснат и след Путин
Газопроводът "Северен поток 2" никога няма да бъде пуснат в експлоатация, дори след края на ерата на президента на Владимир Путин. Това заяви премиерът на германската федерална провинция Долна Саксония Щефан Вайл, цитиран от германското издание Welt и руската държавна агенция ТАСС.
Зимата идва: Европа се готви за режим на тока и спиране на заводи
Германия даде заявка в понеделник, че иска да сключи договори за втечнен природен газ с производители от Персийския залив, докато други европейски държави очертаха мерки за пестене на енергия. В Испания например някои заводи може да затворят, Франция също подготвя извънреден план, а Финландия може да въведе режим на тока.
VW мисли за „бягство“ от Германия заради газа
Най-големият производител на автомобили в Европа – Volkswagen AG – може да премести производствените си бази извън Германия, тъй като търси начин как да се справи с недостига на газ в страната. Ходът е сигнал за това как енергийната криза, отприщена от нахлуването на Русия в Украйна, заплашва да пренареди индустриалния пейзаж в цяла Европа, пише Bloomberg в свой анализ по темата.
Mazda обмисля прекратяване на производството си в Русия
Японската Mazda Motor Corp обмисля прекратяване на производството на автомобили в един от заводите си във Владивосток, Източна Русия, съобщава Reuters, позовавайки се на информация от японския вестник Nikkei.
Унгария няма да подкрепи нови енергийни санкции на ЕС срещу Русия
Енергетиката е „абсолютно червена линия“ и Унгария няма да подкрепи европейски санкции срещу сътрудничеството с Русия в тази сфера. Това заяви унгарският външен министър Петер Сиярто в интервю пред руската държавна информационна агенция РИА Новости.
Европейското ембарго: Къде Русия ще продава суровия си петрол?
Русия увеличи доставките на петрол за Азия, откакто Европа ѝ наложи широкообхватни санкции, но това не е достатъчно, за да пренасочи над една четвърт от износа си извън Стария континент. Когато през декември настъпи пълното петролно ембарго, Москва ще трябва да намери нови пътища за износ на суровината, пише Reuters в свой специален материал по темата.
За трети път: НАСА отложи ключовата си мисия до Луната
НАСА отлага за трети път изстрелването на мегаракетата си до Луната. Поредният опит за старт на дългоочакваната мисия Artemis I трябваше да бъде направен на 27 септември, но заради тропическа буря, която се насочва към Флорида, ракетата няма да излети, съобщава Reuters.
Биткойн е на прага на най-ниското си ниво от 2020 г. насам
Спад на криптовалутите в понеделник прати биткойн на прага на най-ниското му ниво от 2020 г. насам. Пониженията идват на фона на все по-високо надигащата се вълна на затягане на паричната политика, която тази седмица ще се „разлее“ от Европа до САЩ.
Виртуалният завой на Зукърбърг му струва $71 милиарда в реалността
Завоят на Марк Зукърбърг към метавселената му струва скъпо в реалния свят. Въпреки че почти всички големи играчи в технологичния сектор в САЩ бележат спад, състоянието, което е загубил главният изпълнителен директор на Meta Platforms, се набива на очи. Нещо повече, това подсказва за проблемите с развитието на компанията.
Revolut призна за хакерска атака и теч на лични данни
Финтех компанията Revolut потвърди, че е станала обект на целенасочена кибератака, в резултат на която хакери са получили достъп до лични данни на десетки хиляди клиенти. Информацията, която се разпространява от няколко дни във форуми сред потребители, сега бе коментирана официално от говорителя на стартъпа Майкъл Бодански пред TechCrunch.