Новините от седмицата: България взе скъп външен заем; Нови правила за минималната заплата
Добри новини за „Хемус“; Нова ера в крипто света; Продажбите на нови коли в България скачат
Правителството изтегли 4.4 млрд. лв. външен заем
Служебното правителство успя да пласира успешно продадени 7- и 12-годишни облигации на външните пазари. Общо изтегленият външен дълг е 2.25 млрд. евро (приблизително 4.4 млрд. лв.). Горе-долу толкова беше и търсената от Министерството на финансите сума. Към двете емисии е имало значителен интерес – поръчките са били за около 4.2 млрд. евро, което съответства на около 1.9 пъти презаписване. По-краткосрочната емисия е на стойност 1.5 млрд. евро и лихвен купон 4.125%, а дългосрочната – с обем от 75 млн. евро и лихвен купон 4.625%.
България няма да тегли повече външни заеми тази година
До края на 2022 г. Министерството на финансите не планира друго излизане на външните капиталови пазари. Това се посочва в позиция на ведомството по повод пласираните на 15 септември две емисии.
Европарламентът одобри новите правила за минималната заплата
С 505 гласа „за“, 92 „против“ и 44 „въздържали се“ Европейският парламент прие ново законодателство за „адекватни“ минимални заплати в ЕС. Европейската директива бе договорена със Съвета през юни и има за цел да подобри условията на труд и живот за всички работници в ЕС, както и да насърчи икономическия и социалния прогрес.
„Булгаргаз“ предлага по-висока цена на газа за ноември
Общественият газов доставчик „Булгаргаз“ предлага природният газ да струва 278.83 лв. за мегаватчас от 1 ноември. Прогнозираната стойност на суровината за ноември всъщност е по-висока от тази, предложена от „Булгаргаз“ за октомври - с 12%. Все пак тя е с около 20% по-ниска от действащата в момента – за месец септември.
„Булгаргаз“ подсигури „Топлофикация София“ с газ за зимата
Необходимите количества газ за „Топлофикация София“ ще бъдат осигурени. За целта столичното дружество е подписало договор с „Булгаргаз“, така че от 1 януари 2023 г. до края на годината синьото гориво да бъде подсигурено. Така софиянци няма да останат без парно зимата. Това стана ясно на брифинг на министъра на енергетиката Росен Христов и председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
Бизнесът и правителството са против евтиният газ да отива за топлофикациите
Служебният кабинет побърза да подкрепи бизнеса и също се обяви против идеята топлофикациите в страната да получават евтиния азерски газ, а бизнесът и битовите потребители – да разчитат само на скъпите доставки. Позицията на временната власт бе заявена от икономическия министър Никола Стоянов.
Добри новини за „Хемус“: Тунел „Ечемишка“ е отворен, три лота отново се строят (снимки)
След малко повече от година ремонтни дейности Агенция „Пътна инфраструктура“ пуска в експлоатация ремонтирания тунел „Ечемишка“ на незавършената автомагистрала „Хемус“. Строителните дейности се извършваха в тръбата в посока София и започнаха още в края на май 2021 г. Междувременно регионалният министър Иван Шишков обяви, че строителството на лот 1, 2 и 3 от „Хемус“ е подновено след извършено плащане към строителите.
Мегаскъпата магистрала Русе – Велико Търново става национален обект
Служебният кабинет обявява за национален обект бъдещата магистрала Русе – Велико Търново. Това съобщи регионалният министър Иван Шишков на брифинг след заседание на Министерския съвет. По този начин ще бъдат ускорени всички процедури, свързани със строителството на прескъпия аутобан. Също така Министерският съвет е одобрил промяна в Общия устройствен план, с което разширението на столичното метро до кв. „Слатина“ ще може да бъде задвижено.
Кабинетът задвижи узаконяването на „Хемус“ и пътя Видин – Ботевград
Служебният кабинет се опитва да намери решение на „незаконните“ големи инфраструктурни обекти. За целта са изготвени промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които да направят „търпими“ подобни обекти. Законопроектът вече е качен за обществено обсъждане от Министерство на регионалното развитие и е ключът към по-бързото строителство на автомагистрала „Хемус“ и част от скоростния път Видин – Ботевград.
Започна строителството на жп участъка Ихтиман – Костенец
От днес официално започва строителството на жп участъка между Ихтиман и Костенец. Той се явява трети лот от модернизацията на жп линията Елин Пелин – Костенец, която пък е част от направлението София – Пловдив. На специална церемония генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ Златин Крумов пожела успех на изпълнителите на проекта и разказа повече за него.
АПИ отвори офертите за част от мегапоръчките за пътно поддържане и офертите за проектиране на магистрала „Гюешево – Дупница“
Агенция „Пътна инфраструктура“ отвори офертите за поддръжка на пътища в някои райони на страната. Става въпрос за мегатърговете на обща стойност 2.3 млрд. лв., които бяха стартирани съвсем изненадващо от уволнения шеф на Пътната агенция Тодор Василев през август.
Агенцията отвори и офертите за изготвянето на идеен и технически проект за изграждането на бъдещата автомагистрала „Гюешево – Дупница“. Те са общо 11, като шест от тях са на компании, а 5 – на консорциуми. Прогнозната стойност за изпълнение на обществената поръчка за проектиране е 3.1 млн. лв. без ДДС, а средствата са от бюджета на АПИ. Срокът за изработване на проекта е 150 календарни дни от датата на сключване на договора и включва само времето за проектиране.
Продажбите на нови коли в България скачат с 30% през август
От началото на годината досега България продължава да е една от малкото страни в Европейския съюз, които отчитат ръст в продажбите на нови коли. Единствено през април, юни и юли регистрациите на нови коли спаднаха, но с незначителни проценти. Последното минимално понижаване обаче е последвано от 30-процентно увеличение през август.
Софийските таксита искат 20% по-високи тарифи
Таксиметровите асоциации и синдикати предлагат минималните и максимални тарифи в София да бъдат актуализирани с поне 20%. Причината, според тях, е общата инфлация и поскъпването на горивата. Това става ясно от внесено писмо от „Съюз Такси“ до Столичния общински съвет, което бе обсъдено на заседание на Транспортната комисия.
Служебното правителство преговаря с Франция и Швеция за изтребители
Служебното правителство започва преговори с Франция и Швеция за доставка на изтребители, които биха могли да заместят временно съветските МиГ-29. Това съобщи военният министър Димитър Стоянов в петък пред БНР.
Хаос и несигурност: Идват тежки месеци за българския туризъм
Объркан, луд, непредвидим. Така описват изминаващия летен сезон хотелиери, туроператори и хора, заети в туризма. Лято 2022 беше първото от две години насам, което премина без строги мерки, свързани с COVID, което предполагаше успешен сезон. Въпреки това обаче войната в Украйна, високите цени на електроенергията и инфлацията помрачиха надеждите на бранша за възстановяване.
STEM кабинетите: ще променят ли българското образование?
STEM кабинетите са последният писък на модата в образователната система, като от няколко години те стават все популярни и в България. В основата ѝ на тази концепция стои Националната програма “Изграждане на училищна STEM среда”, която се разгръща в проекта по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). За създаването на такъв тип кабинети по програмата са финансирани малко над 260 училища. Те са оборудвани с електронни дъски, различни лаборатории и т.н. Чрез тях учениците могат да учат по-лесно и приятно различните видове природни и точни науки.
Правителство и бизнес се обединиха около 504 лв. линия на бедност
Служебният кабинет предлага вдигане на линията на бедност с 22% до 504 лв. Темата бе обсъдена на тристранен съвет, като бизнес организациите са съгласни с идеята. На другия полюс обаче синдикатите настояват за по-голямо повишение.
ESGNews.bg – първата по рода си платформа в България
Началото беше трудно, но вече съм уверен, че сме лидер в тази тема. Но не се състезаваме с никого, а го правим, защото обичаме планетата си, държим на природата и хората и искаме да стимулираме прилагането в България на всички добри и устойчиви практики. Така основателят на ESGnews.bg Боян Томов откри събитието „ESGnews & Friends“, на което бе представена пред ESG общността в България единствената засега в страната специализирана ESG платформа.
ESG стандартите ще бъдат все по-важни в България
ESG не е просто абревиатура, означаваща все по-налагащите се екологични, социални и управленски стандарти, които компаниите трябва да следват, а инвестиция в бъдещето, така че природата ни да бъде опазена и за следващите поколения. Редица компании, представители на университетската общност, неправителствени организации и други ESG специалисти си подадоха ръце и обмениха идеи относно прилагането на стандартите по време на специалното събитие „ESGnews & Friends“, организирано от ESGnews.bg – единствената подобна платформа в България.
Германия пое контрола върху рафинериите на „Роснефт“
Берлин постави германското дъщерно дружество на руския петролен гигант „Роснефт“ под попечителство в петък. Правителството предаде контрола върху рафинерията PCK в Шведт, ключов източник на гориво за Германия, на федералния регулатор.
Полша построи воден канал до Балтика, заобикалящ Русия
Полша откри нов плавателен канал, който ще позволи корабите вече да не трябва да получават разрешение от Русия, за да плават от Балтийско море до пристанищата, намиращи се в лагуната на Висла.
Schneider Electric разширява „умната“ си фабрика в Пловдив и се отказва от газа
Френската група Schneider Electric започва разширението на своята „умна“ фабрика в Пловдив. Компанията ще постави три нови производствени линии и въпреки все по-голямата автоматизация във фабриката ще открие и около 100 нови работни места. Компанията ще изгради и първата в България иновативна система за геотермална енергия в индустриално предприятие. Това стана ясно по време на първата копка на разширението на завода.
Първият български „еднорог“ стъпи в САЩ
Българската финтех компания Payhawk стъпи на американския пазар чрез отваряне на нов офис в Ню Йорк и пускане на нов продукт – кредитна карта. Ходът бе планиран отдавна, още от миналата година, а през тази компанията получи и стратегическата инвестиция от 100 млн. долара, с която официално стана първият български „еднорог“, т.е. стартъп с оценка над 1 милиард долара.
За седем месеца българският износ доближава 55 млрд. лв.
За първите седем месеца от годината България е изнесла стоки за близо 55 млрд. лв., показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Внушителният резултат е постигнат с помощта на ускорената инфлация, която вдига цената на българските стоки, продавани в чужбина. Лошата новина обаче е, че вносът в страната също се оскъпява и за периода януари – юли надхвърля 61 млрд. лв.
Инфлацията в България вече докосва 18%
Инфлацията в България поставя нови рекорди, като през август вече доближава 18%. На подобно ниво ръстът на цените на дребно е бил през 1998 г. – след укротяването на хиперинфлацията в страната. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че цените започват да се ускоряват още от пролетта на миналата година, но най-големите скокове са след февруари 2022 г., когато Владимир Путин започна войната си срещу Украйна.
Офис проектите се променят: Споделените пространства стават задължителни
Споделените офис пространства ще станат задължителна част от микса площи в големите офис проекти, прогнозира Йордан Кръстев, мениджър „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton в разговор за Economic.bg. По думите му много компании вече търсят гъвкав елемент в микса от площи като реакция на несигурната среда и трудната прогнозируемост на бизнеса.
Новата ера в крипто света започна
Най-важното събитие в криптосвета в последните месеци, а именно ключовата промяна в блокчейн мрежата Ethereum е факт. С нея мрежата драстично намалява потреблението на енергия – с над 99%. За своите поддръжници надграждането представлява голямо предимство, тъй като валутата на мрежата етер вече се стреми да открадне короната на своя съперника биткойн.
Етерът посяга към короната на биткойн
Години наред етерът дори не можеше да мечтае да предизвика своя по-голям брат – биткойн. Сега обаче подобни амбиции може би стават по-реалистични. Втората по големина криптовалута вече отнема пазарен дял от биткойн преди изключително важното надграждане на софтуера Merge, което може рязко да намали потреблението на енергия от нейния блокчейн Ethereum.
Фед може да срине жилищния пазар
Инвеститорите започват да се страхуват, че агресивното повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв може да навреди на икономиката на САЩ. Една област, предизвиква особено безпокойство - жилищния пазар. Увеличаването на лихвените проценти вероятно ще доведе до по-високи лихви по ипотечните кредити, което ще накара хората да се замислят преди да закупят жилище, пише CNN Business.
Ядрени отпадъци и диаманти: Задава ли се революция при батериите?
Светът има неутолима нужда от енергия. Тя е необходима в различен мащаб – от малки електронни устройства до огромни производствени мощности. А когато дадена машина не може да работи включена към електрическата мрежа, като електромобилите и смартфоните, захранването идва от батерии. Именно битката за по-ефективно съхранение на енергия се води в лаборатории по целия свят, пише специализираният сайт ESGnews.bg.
САЩ и ЕС засилват натиска върху Турция заради връзката ѝ с Русия
Съединените щати и Европейският съюз засилват натиска върху Турция да предприеме мерки срещу избягването на руските санкции на фона на опасенията, че банковият сектор на страната е потенциална задна врата за незаконно финансиране. САЩ се съсредоточават върху турските банки, които са се интегрирали в Mir, руската система за вътрешни плащания, казаха пред FT двама западни служители, участващи в плановете, докато Брюксел подготвя делегация, която да изрази загрижеността си директно пред турските официални лица.