Новините от седмицата: „Газпром“ срещу България; Нови санкции по „Магнитски“
Обвинения срещу бившия енергиен министър; Нов сайт ще бори високите цени; Застой на имотния пазар
САЩ санкционираха Горанов, Овчаров и още българи заради корупция
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции срещу българи. Бившият министър на финансите Владислав Иванов Горанов (ГЕРБ), бившият министър на енергетиката Румен Стоянов Овчаров (БСП), Иван Киров Генов (бивш изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй"), Александър Христов Николов (член на Съвета на директорите в АЕЦ "Козлодуй") и председателят на движение "Русофили" Николай Симеонов Малинов са включени от САЩ в санкционния списък по закона „Магнитски“.
В синхрон с Вашингтон депутатът от ДПС Делян Пеевски, бизнесменът Васил Божков и държавният служител Илко Желязков, които миналата година попаднаха в списъка „Магнитски“, сега вече са част и отделен санкционен лист на британското правителство.
Борисов разграничи ГЕРБ от Владислав Горанов
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разграничи партията си от санкционирания от САЩ Владислав Горанов. Това стана по време на предизборно партийно събитие в Стара Загора.
„Газпром“ иска неустойка от България заради спрените плащания
Руската държавна газова компания „Газпром“ е предявила към България претенции за суми по изтеклия в края на 2022 г. договор за доставка на природен газ. Това обяви служебният енергиен министър Росен Христов в ефира на националната телевизия.
България вече трябваше да е предявила иск срещу „Газпром“, а не обратното
България досега е трябвало заедно с други засегнати държави да предяви претенции пред руския държавен газов монополист „Газпром“ заради спрените през април доставки. Това заяви Констанца Рангелова, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, която участва в първия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
Прокуратурата обвини бившия енергиен министър заради „Булгаргаз“
Прокуратурата повдига обвинения срещу бившия енергиен министър Александър Николов, заместника му Данаил Николов и бившия директор на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов за длъжностни престъпления. Това стана ясно след брифинг на говорителя на Националната следствена служба Бисерка Стоянова. Тя не даде много детайли по разследването и обясни, че конкретиката на делото може да го възпрепятства. На тримата е наложена мярка за неотклонение подписка.
България ще наложи вето на санкции срещу руското ядрено гориво
България не може да приеме европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко на българската енергетика. Това заяви президентът Румен Радев преди извънредното заседание на Европейския съвет, което се провежда днес и утре в Брюксел.
Накъде тече руският петрол
Западните санкции срещу Русия, включително влязлото в сила на 5 февруари ембарго и таванът на цените на рафинираните продукти, тласнаха руските барели – с атрактивни отстъпки – на изток към Азия.
Какво се случва с цените на дизела след ембаргото?
Европейската забрана за руския дизел се отрази безболезнено на пазара, поне засега. Въпреки че ЕС прекъсна най-големия си доставчик, фючърсните цени на дизела в блока паднаха с 1.6% в понеделник, което представлява загуба от 20% през последните две седмици, тъй като търсенето в региона намаля и усилията на страните да натрупат запаси преди забраната започнаха да се изплащат.
ПП и ДБ подписаха коалиционно споразумение
„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ имат коалиционно споразумение и ще се явят заедно на предстоящите избори на 2 април. Това стана ясно от коментар на депутата от ДБ Ивайло Мирчев по БНТ днес.
Кабинетът ще прави „стена на срама“, за да накара търговците да свалят цените
Назначеното от президента Румен Радев служебно правителство обсъжда създаването на нов механизъм, който да показва на потребителите как се променят цените на основни хранителни продукти от производителите до щандовете в магазините. Идеята е хората да се запознаят с надценките, които крайните търговци на дребно поставят, и така да взимат „информирани решения“. Всичко това ще бъде поместено на нова интернет страница, за която обаче не бяха дадени подробности кой ще я разработи, в какъв срок и срещу каква сума.
„Популистка реторика“: Големите вериги отговориха на правителството
Сдружението за модерна търговия изрази притеснение от „зачестилите случаи на популистка реторика“ от страна на различни публични фигури, с която „се хвърля петно върху търговците на дребно с храни в България“.
След нездравословния връх: Задава ли се спад в цените на имотите през 2023 г.?
Ако в началото на 2022 г. цените на имотите започнаха да катерят нездравословни върхове, то година по-късно те вече са стигнали своя връх „Еверест“. Големите скокове остават в миналото, докато 2023 г. започва спокойно и вещае застой в цените на жилищата. Малко вероятно е обаче да последва рязък спад, въпреки че броят на сделките намалява и част от купувачите се отдръпват от пазара. Това прогнозира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес“.
Строителите пуснаха на пазара повече и по-големи жилища в края на 2022 г.
Имотният сектор завършва 2022 г. ударно. По предварителни данни на Националния статистически институт в периода октомври – декември въведените в експлоатация жилищни сгради нарастват с 32.1% спрямо година по-рано. Същото важи и за жилищата, като тяхната бройка расте с 5.3%. Площта на жилищата също се увеличава.
Новата регионална европрограма ще позволява и саниране на къщи
Санирането на жилищни и публични сгради в България ще продължи с още над 355 млн. лв. по линия на Оперативна програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г., съобщават от Регионалното министерство. Освен многофамилни сгради, по нея ще могат да бъдат обновени и еднофамилни, т.е. къщи.
НКЖИ стартира търга за изграждането на интермодален терминал в Русе
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) пусна дългоочаквания търг за изграждането на интермодален терминал в Русе. Това се случва около 2 месеца, след като бе публикувана предварителната информация за обществената поръчка. Стойността ѝ е малко над 54.1 млн. лв. без ДДС, а срокът за подаване на оферти – 6 април.
КФН издаде лиценз на още един застраховател на българския пазар
Комисията за финансов надзор (КФН) даде лиценз за застрахователна дейност на „МФГ Инс“. Дружеството е част от небанковата финансова компания Management Financial Group, собственик на брандовете за бързи кредити Еаѕу Сrеdіt и Vіvа Сrеdіt.
Българските внос и износ счупиха рекордите през 2022 г. (инфографика)
Българският износ на стоки достигна невижданите в стопанската история на страната близо 95 млрд. лв. през 2022 г. Това става ясно от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за външната търговия през цялата 2022 г. А тя бе белязана от най-високата инфлация от четвърт век насам в България, а при някои от основните търговски партньори на страната бяха счупени 40-годишни рекорди. Годината премина и под белега на войната, която се води само на няколкостотин километра от границите на България.
ЕИБ е вложила €500 млн. в българската икономика за година
Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е вложила приблизително 1 млрд. лв. (494 млн. евро) в българската икономика през изминалата 2022 г. под формата на заеми, гаранции и ангажименти за дялово участие. Половината от въпросните средства са целенасочени „зелени“ инвестиции. Финансовата институция залага на тях в цялостната си дейност, с което вече си печели името „европейската климатична банка“. С направените общи инвестиции в България групата на ЕИБ е подкрепила 7800 дружества, а с това и над 130 хиляди работни места.
Кулинарни номади: Нов шанс за среща с непознатата България
Дестинация за четири сезона. Това е мотото, под което България се рекламира по света и се опитва да наложи като тенденция. Въпреки това обаче до момента страната ни разчита основно на ски туристите и всички, които са решили да отидат на море на българското Черноморие. Все още липсва въпросната диверсификация на туристическия продукт, за която призовават от бранша.
„Целият процес е сбъркан“: Нов опит за успешна реклама на дестинация България
Националната реклама на България е сред основните приоритети на Министерството на туризма в новия стар служебен кабинет. Това стана ясно от думите на запазилия поста си ресорен министър Илин Димитров, който днес представи пред журналисти задачите, които си е поставило ведомството.
За ден Alphabet изгуби $100 млрд. заради прибързания си отговор на ChatGPT
Alphabet загуби 100 млрд. долара от пазарната си стойност в сряда след демонстрация на новия чатбот с изкуствен интелект на компанията. Съобщения за неточности и слабият интерес на инвеститорите засилиха притесненията, че гигантът, собственик на Google, губи позиции пред конкурента си Microsoft в надпреварата за бъдещето на интернет търсачките.
Plectrum – новата „летяща“ суперяхта за 86 млн. долара
От плаващи "диаманти" до бродещи из моретата "вулкани" - през последните месеци се появиха множество иновативни концепции за суперяхти. Последното изобретение на Lazzarini Design Studio не прави изключение, предава CNN. Задвижван от система с подводни крила, 74-метровият плавателен съд, известен като Plectrum, може да се издига над повърхността на водата и привидно да "лети" над нея с висока скорост.
Саудитска Арабия тихомълком се превръща във водещ технологичен център
Саудитска Арабия е привлякла повече от 9 млрд. долара инвестиции в технологии на бъдещето само за последните няколко месеца, включително от американските гиганти Microsoft и Oracle, които вече изграждат облачна инфраструктура на място, предава Reuters.
Гигапресите са напът да прекроят автомобилното производство
Производителите на автомобили вече могат да опростят производството си и да намалят разходите с до 40% в някои области. Това е възможно благодарение на нови гигантски машини за леене под налягане на алуминий, произведени от доставчика на Tesla IDRA Group, които могат да заменят около 60 заварени компонента с един цял модул, пише Reuters.
Двуполюсен валутен режим е напът да замени господстващия долар
Щатският долар е доминиращата световна резервна валута от създаването на Бретънуудската система, изградила съвременната финансова архитектура, след края на Втората световна война. Дори изоставянето на фиксираните обменни курсове в началото на 70-те години не оспори “изключителната привилегия“ на зелените пари, пише FT.