Новините от седмицата: Какво се случва на имотния пазар; Миражът „Хемус“; Инвестиции в Свищов
Софийският Park Center скоро може да има нов собственик и още
„Исторически момент за България“: Терминалът в Александруполис прие първата доставка на газ
Френската енергийна компания TotalEnergies Gas and Power Ltd. достави първия товар втечнен природен газ по договора с „Булгаргаз“ ЕАД. Това стана възможно, след като от 1 октомври заработи терминала край Александруполис, в който България притежава 20%. Първите количества бяха посрещнати от служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и журналисти от България.
VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ излиза в планов ремонт
VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ влиза в планов годишен ремонт на 18 октомври и презареждане с ядрено гориво. През този период отново ще бъде направен опит да се проучат всички проблемни тръбички в трети парогенератор на блока. Това стана ясно по време на конфереnция за журналисти, организирана от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Американска правна кантора ще консултира АЕЦ „Козлодуй“ за новите блокове
„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ сключи договор за правно сътрудничество с американската кантора Pillsbury Winthrop Shaw Pittman. Това се е случило във Вашингтон, по време на посещението там на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Договорът бе подписан от Петьо Иванов, изпълнителен директор на държавното дружество, което е натоварено със задачата да осъществи проекта, и Винс Забелски – партньор в Pillsbury.
„Булгаргаз“ запорира сметките на „Топлофикация София“
Държавната газоснабдителна компания „Булгаргаз“ отново блокира всички сметки на общинската „Топлофикация София“.
„Топлофикация София“ дължи 800 млн. лв. на „Булгаргаз“
Общинската „Топлофикация София“ е натрупала 800 млн. лв. задължения към обществения доставчик „Булгаргаз“. Дружеството не само че е спряло да погасява задължения за натрупаните сметки през зимата, но дори и за летните доставки на суровина, които са значително по-малки. Това стана ясно от думите на Веселин Синабов, изпълнителният директор на „Булгаргаз“, предава репортер на Economic.bg.
БЕХ ще трябва да преведе извънредно 425 млн. лв. в държавния бюджет
Конституционният съд единодушно определи като незаконно решението на Народното събрание от март 2024 г., с което забранява на министъра на енергетиката да разпредели 425 млн. лв. дивидент от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Тогава забраната беше приета по предложение на петима депутати от ГЕРБ – Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков, Росица Кирова и Мария Белова.
НЕК търси обслужващи банки
Националната електрическа компания (НЕК) обяви конкурс за намиране на търговски банки, които да ѝ предоставят финансови услуги в следващите две години. От информацията в регистъра на обществените поръчки става ясно, че държавното дружество иска да наеме общо 6 финансови институции, които ще получат общо 2.4 млн. лв. за услугите си.
„Мини Марица-Изток“ иска още 100 млн. лв. от БЕХ
Държавното въгледобивно предприятие „Мини Марица-Изток“ е изпратило ново искане до Българския енергиен холдинг (БЕХ) за 100 млн. лв. заем. С парите трябва да бъдат осигурени пари за заплати, осигуровки и плащания към бюджета. Това става ясно от отговор на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов на въпрос на депутата от „Възраждане“ Искра Михайлова.
Водата в София поскъпна с 20%
От 1 октомври живеещите в София ще плащат с 20% по-скъпа вода. Вдигането на цената бе заложено в бизнес плана на комуналния оператор „Софийска вода“ за периода 2022 – 2026 г. Той бе одобрен на закрито заседание на КЕВР във вторник.
50 години от първата копка на „Хемус“: Завършването на магистралата е мираж
На 4 октомври 1974 г. е направена първа копка на станалата пословична българска магистрала „Хемус“. Планирана още тогава с дължина 418 километра, амбициозният инфраструктурен проект трябва да свърже София и Варна. 50 години по-късно обаче от нея са построени едва 191 километра – и почти нищо в последните 30 години.
Последното парче от магистрала „Европа“ получи разрешение за строеж
Последните 3 километра от магистрала „Европа“ в отсечката между Сливница и Софийския околовръстен път вече имат издадено разрешение за строеж. Това стана ясно от думите на служебния регионален министър Виолета Коритарова по време на официалната реконструкция на ГКПП „Калотина“.
6 години и близо 38 млн. лв.: ГКПП „Калотина“ е реконструиран (галерия)
Граничният пункт „Калотина“, който е вратата на България към Сърбия, вече е напълно обновен. Започналата още през 2018 г. реконструкция на пропускателния пункт, която се извърши на два етапа, приключи официално днес. Лентата бе прерязана от служебния премиер Димитър Главчев, служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова и служебния министърът на вътрешните работи Атанас Илков.
„Трябва колосален скок“: Защо образованието е въпрос на национална сигурност?
Чувствително застаряване на населението на фона на дълбока и всепроникваща технологична еволюция. Тези две тенденции преобръщат пазара на труда с хастара нагоре и предопределят трансформация на професиите, начина на правене на бизнес и икономиките като цяло. А насред цялата вихрушка изниква въпросът за това какво общество и държава ще бъдем – ниско- или висококвалифицирани, ниско- или високопроизводителни, ниско- или високоплатени? Бедни или богати? Отговорът е заключен в образованието, а засега то не е вещае положителен развой.
„Дупката“ в бюджета на България расте все по-бързо
Бюджетният дефицит на България достигна 2.8 млрд. лв. към края на септември, като финансова „дупка“ е нараснала с 1.2 млрд. лв. за един месец. От данните на Министерството на финансите за изпълнението на Консолидираната фискална програма (КФП) се вижда, че стъпката на нарастване се удвоява всеки месец – през август дефицитът нарасна с 600 млн. лв.
Президентът назначи Любомир Каримански в управата на БНБ
Изненадващо бившият депутат от „Има такъв народ“ Любомир Каримански е назначен за член на Управителния съвет на централната банка от квотата на президента. За решението на Румен Радев се разбра от публикувания указ в Държавен вестник на 1 октомври.
Ограниченията върху ипотечното кредитиране в България вече действат
От днес, 1 октомври, влизат в сила ограниченията, които БНБ въведе с цел затягане на жилищното кредитиране. Това бе резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна невижданите от 2000 г. насам 25.5%.
Печалбата на банките достигна 2.4 млрд. лв.
Печалбата на банките в България достигна 2.4 млрд. лв. към края на август. Финансовият им резултат за първите осем месеца вече е над този за цялата 2022 г.
„Купувач над море от жилища“: Какво се случва на пазара в България?
„Странник над море от мъгла“ от немския художник, представител на Романтизма – Каспар Давид Фридрих – даде началото на дискусия за жилищния пазар в България, която се проведе в четвъртък в София.
Пернишкото село Рударци се разраства с нов комплекс от къщи
Тенденцията за покупка на къща в покрайнините на големите градове продължава да е водеща на жилищния пазар в България. Купувачите не спират да търсят подобен тип имоти, а инвеститорите, от своя страна, се възползват от всяка възможност, за да реализират такъв проект.
Нов парк ще бъде изграден в софийския квартал „Младост“ (визуализации)
На фона на все по-голямото застрояване в София, общинската администрация обяви обществена поръчка за изграждането на нов парк в квартал „Младост 3“. Прогнозната ѝ стойност е над 2.5 млн. лв. без ДДС, а оферти се подават до 29 октомври.
Столична община обновява „Ротондата“ пред Централна жп гара
Столична община ще се опита да облагороди зоната около подлеза „Ротондата“ пред Централна жп гара. През последните години пространството се превърна в място, на което се събират бездомни хора. Сега местната власт има план да стартира процеса по обновление и обезопасяване на подлеза до края на октомври. Той е изготвен е заедно с администрацията на район „Сердика“ и кмета на района Момчил Даскалов.
Подкаст | Сапуни с кауза, или как социалната отговорност се превръща в бизнес модел
В първия епизод от третия сезон на подкаста „Едно наум“ ви срещаме с Лина Андреас, основателка на Baba’s Soapery. Със страст към природосъобразния начин на живот и ангажираност към социалната промяна, Лина е създала нещо повече от бизнес – чрез нейната дейност се подкрепят възрастни хора от най-бедния района на България – Северозападният.
Боян Лазаров и неговата нестандартна бизнес идея
Крафт културата в България набра особена популярност в последните години. Любители на домашно приготвената бира, например, отварят собствени пивоварни, а Economic.bg вече ви разказа няколко интересни истории, свързани с крафт бирата. Една от тях беше на семейство от Стара Загора, което замени Лондон със Стара Загора, за да се отдаде на домашното производство на бира и предаването на знанията си на следващите поколения.
Velocity продава всичките си медно-златни проекти в България
Канадската компания Velocity Minerals продава всички медно-златни проекти, които разработва в България. Купувач е турската група Turkerler Holding, а цената на сделката е 59 млн. долара. Тя включва основния актив на дружеството – златния проект „Розино“, както и други минни активи и лицензи, става ясно от прессъобщение на компанията.
Софийският Park Center скоро може да има нов собственик
Първият софийски мол, който през годините няколко пъти смени и собствеността си, и името си, скоро отново може да има нов собственик. От съобщение на сайта на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) става ясно, че „Тринити Кепитъл“ АД и „Хъс Инвест“ ЕАД имат намерение да придобият контрол върху собственика на Park Center – „Аурига“ ЕАД. Планът е това да се случи чрез специално създаденото за сделката съвместно дружество „Ти Ес Ейч Инвестмънт“ АД.
Шест компании обмислят над 200 млн. лв. инвестиции в Свищов
Инвестиции за над 200 млн. лв. в бъдещия индустриален парк в Свищов планират шест компании. Те са заявили инвестиционен интерес, на база на който бъдещата зона бе включена като един от 11-те проекта чието изграждане се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост.
Британски фонд купува мажоритарен дял в IT компанията Cobuilder
Британският инвестиционен фонд Corten Capital придобива мажоритарен дял в софтуерната компания Cobuilder. Базираната в Осло, Норвегия, фирма разработва „умни“ дигитални решения за строителния сектор, а в България има две дъщерни дружества с над 100 служители. Промяната в собствеността няма да промени стратегията ѝ за растеж на европейския пазар, става ясно от информацията до медиите.
Ски курортите в България вдигнаха цените на картите
Въпреки че топлото време навън все още не предполага замисляне за предстоящия зимен сезон, той реално е на една крачка разстояние. И по правило големите курорти в България вече обявиха годишните цени на ски картите си, като някои от тях дори вече са публикували и дневните си цени. Тази година прави впечатление, че има значително поскъпване в сравнение с миналия зимен сезон.
Започна гласуването за „Кмет на годината“ 2024
Започна гласуването в националния конкурс „Кмет на годината“ 2024. То се извършва на специалната за това платформа kmetnagodinata.bg, която е активна от полунощ на 1 октомври. На нея всеки гражданин с IP адрес от България може да подкрепи своите фаворити сред кметовете до 23:59 ч. на 14 октомври 2024 г.