„Нулев COVID“: Китай вече се превръща в риск за глобалната икономика
Ограниченията, които възпрепятстват дейността в китайските пристанища и заводи, могат да нарушат световната търговия
Повече от 300 000 случая на коронавирус са открити в Китай през последните три седмици и средният дневен брой се покачва. Това добавя натиск върху служителите, които са затворени в домовете си и не успяват да се справят с покачващите се разходи за живот.
Управляващата комунистическа партия обеща по-рано този месец да намали смущенията от своята стратегия за „нулев COVID“, като направи контрола по-гъвкав. Но последната вълна от огнища е предизвикателство за това и принуди големите градове, включително Пекин, да затворят гъсто населени квартали, магазини и офиси и да наредят на фабриките да изолират работната си сила от външен контакт.
Това подхрани опасенията, че спадът в китайската бизнес активност може да навреди на вече слабата световна търговия.
Средната стойност от 22 200 ежедневни случая през изминалата седмица е двойно повече от предходната седмица, съобщи официалната служба за новини на Китай, цитирайки Националното бюро за превенция и контрол на заболяванията. В неделя новите случаи вече са 40 хиляди.
Някои провинции са изправени пред най-тежката и сложна ситуация за последните три години“, каза говорител на бюрото Ху Сян на пресконференция, според CNS.
Това безпокойство относно контрола на Китай натовари и глобалните финансови пазари.
Инвеститорите са „притеснени от спада на търсенето в резултат на по-малко мобилната китайска икономика на фона на опасения, че ще има повече блокирания, свързани с COVID“, каза Фауад Разакзада от StoneX в доклад.
Китай е най-големият търговец в света и най-големият пазар за своите азиатски съседи. Ограниченията, които възпрепятстват дейността в китайските пристанища и заводи, могат да нарушат световната търговия.
Китайският износ се сви с 0.7% през октомври, след като американското и европейското потребителско търсене беше потиснато от необичайно големи увеличения на лихвените проценти от Фед и други централни банки за охлаждане на инфлацията.
Протести
Протестите срещу тежките ограничения на COVID-19 в Китай се разпространиха в повече градове, включително финансовия център Шанхай в неделя. Това се случва почти три години след началото на пандемията, с нова вълна на гняв, предизвикана от смъртоносен пожар в далечния запад на страната.
Пожарът в четвъртък, който уби 10 души във висока сграда в Урумчи, столицата на региона Синдзян, предизвика широк обществен гняв. Според протестиращите жителите не са успели да избягат навреме, защото сградата е била частично заключена, което градските власти отрекоха.
Следващите няколко седмици може да са най-лошите в Китай от първите седмици на пандемията за икономиката и здравната система, каза Марк Уилямс от Capital Economics миналата седмица, тъй като ограничаването на епидемията ще изисква допълнителни блокировки.