Обещават по-ясни фактури за парно
Започва дискусия по промяна на нормативната уредба за топлофикационния сектор за по-добра защита на потребителите
Съвместна работна група с представители на всички заинтересовани страни ще работи по промени в нормативната уредба, свързани с топлофикационните услуги. Около това се обединиха участниците в дискусия по проблемите на потребителите на топлинна енергия в страната, в която участва министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Целта е да се постигне по-добра защита на потребителите и по-справедливи условия при взаимоотношенията им с топлофикационните дружества.
„Гражданите трябва да бъдат спокойни, че това, което плащат за топлинна енергия е действително това, което са потребили“, каза по време на дискусията министър Петкова. По нейните думи, институциите ще работят съвместно, за да направят възможно възстановяването на доверието от страна на потребителите на топлофикационни услуги в доставчиците им.
По време на дискусията стана ясно, че съвместната работна група ще анализира и предложи незабавни и средносрочни мерки. Сред тях се обсъждат такива за по-добра информираност на потребителите - ясни фактури, въвеждане на задължение за уведомяване на длъжника на топлофикационното дружество, преди казусът да бъде отнесен към съда и осигуряване на разумен срок за разплащане или разсрочване на задължението и други.
Една от обсъжданите инициативи за подобряване условията за потребителите на топлинна енергия у нас бе преминаването от вертикална инсталация към хоризонтална. По думите на енергийния министър това изискване е заложено и в европейското законодателство, в директива 27 от 2012 г., която поражда ангажимент за страните-членки да осигурят хоризонтални инсталации за блокове от ново строителство, както и при извършване на основен ремонт на стари сгради.
„Предстои преглед на Наредбата за дялово разпределение, Закона за енергетиката и Закона за енергийната ефективност, ако се налага, за да бъдат те променени така, че проблемите в топлофикационния сектор да бъдат решени възможно най-бързо и по най-добрия начин“, каза още енергийният министър.
Енергийното министерство предлага за обсъждане всички потребители на парно да плащат 30 на сто сградна инсталация, допълва БНР.
Според ведомството е възможно при изготвянето на сметките да се приложи модел, според който близо една трета от сумата да е за топла вода, а 70 на сто за парно.
От тези 70 процента, 30 ще са за сградна инсталация, а останалите за отопление.
От министерството се аргументираха, че това е моделът, който се прилага в Германия и Франция. Още повече, че според данните на "Топлофикация София", средният процент сградна инсталация е 32.