Обхватът и таксите на тол системата ще бъдат увеличени
Регионалният министър Гроздан Караджов заяви, че системата още не успява да се самоиздържа
Обхватът на тол система ще бъде разширен, а тежкотоварните превозни средства ще плащат по-високи пътни такси. Това ще се случи през второто тримесечие на следващата година, след преговори с превозвачите и всички браншови организации. Това заяви регионалният министър и вицепремиер Гроздан Караджов на брифинг днес. Цените на винетките няма да се увеличават.
Ще търся разговори с всички браншови организации и се надявам да срещна разбиране от тях“, коментира Караджов.
Припомняме, че превозвачите се обявиха против увеличенията, за които заговори бившият регионален министър Виолета Комитова.
Караджов сега посочва актуални данни от системата за таксуване, според които са събрани над 45 млн. лв. повече в сравнение с миналата година. Около 265 млн. лв. са приходите от платени винетки от леките автомобили, а 154 млн. лв. – от тол такси, събрани от тежкотоварните.
Двукратно приходите от леките автомобили превъзхождат тези от тежкотоварните, а те разрушават най-активно пътната мрежа и цапат повече околната среда“, напомни Караджов.
Именно заради това ще се върви към вдигането на таксите за камиони и автобуси. Според министъра в момента тол таксите са „символични в сравнение с останалите европейски страни“. По отношение на обхвата министърът посочи, че такси ще се плащат и за второкласните пътища. Той допусна и възможността да бъдат включени и третокласни, но след 2022 г.
„Вървим към разширяване на обхвата, защото ако тир влезе през ГКПП в Русе, може спокойно да отиде до Силистра и да си свърши работата, без да стъпи на първокласен път. Това е в ущърб на държавата“, обясни Караджов.
Въпреки по-високата събираемост все още сумата не е достатъчна за поддръжка на пътната мрежа, какъвто е замисълът на тол системата. При встъпването си в длъжност Комитова също каза, че системата не може да издържа сама себе си, камо ли да остават пари за ремонти.
Все още МРРБ не може да определи бюджета, нужен за поддръжка на пътищата в страната. Бившият регионален министър Виолета Комитова поиска 1.5 млрд. лв. за целта.
Служебният кабинет е разработил проект, но ние очакваме министърът на финансите да подаде рамка. Тогава ние ще направим заявката си“, обясни Караджов.