Общество, което живее до 100: Малката държава, създала зона на дълголетието
В световен мащаб хората в Сингапур живеят най-дълго в добро здраве
Сингапур е най-новата глобална “синя зона”, определяна като място, на което хората живеят по-дълго и по-здравословно, пише CNBC.
Хората в Сингапур живеят най-дълго в добро здраве в световен мащаб. Така че, каквото и да са направили там, то е подействало за създаването на най-дългия и здравословен начин на живот на планетата”, каза Дан Бютнер, който е създател на термина “сини зони”.
Петте оригинални сини зони са: Икария (Гърция), Окинава (Япония), Никоя (Коста Рика), Сардиния (Италия) и Лома Линда (САЩ), но Сингапур е в новия списъка на Бютнер, който е озаглавен “Синя зона 2.0.”. И докато оригиналните сини зони възникват поради естествени обстоятелства, сините зони 2.0 са създадени от хората.
Старите сини зони изчезват, защото се американизират. Механизацията заменя физическата дейност, а технологията откъсва хората от общуването лице в лице”, допълва Бютнер.
През 2004 г. Бютнер си партнира с National Geographic и National Institute of Aging, за да опита да направи “обратен инженеринг” на дълголетието. Екипът установява части от света, на които хората живеят измеримо по-дълъг живот, а след това се заема да разбере защо хората в такива общности живеят по-дълго.
Power 9
Бютнер и неговият екип установяват основните принципи, които наричат Power 9 - те представляват навиците на най-здравите и най-дълго живеещите хора. Тези девет принципа на дълголетието включват: естествено придвижване в ежедневието; цел в живота; практики за намаляване на стреса; спиране на храненето, когато човек е на 80% сит; консумация на повече храни на растителна основа; умерена и редовна консумация на алкохол; участие в общност; живот в близост до най-близките хора; общуване с хора със здравословни навици.
Сингапур е гореща точка на проектираното дълголетие“, смята Бютнер.
Ето някои от двигателите на благосъстоянието, втъкани в структурата на политиката, която прилагат в града държава:
Ходете, не се возете
Докато хората в много части от света шофират от едно място до друго, сингапурците вървят - това обаче обикновено е породено от необходимост, отколкото с цел физическо упражнение.
Смятам, че Сингапур брилянтно облага с данъци автомобилите, горивата и използването на пътищата, докато инвестира огромни средства във възможности за ходене, колоездене и в обществения транспорт. Това не е просто съвпадение, това е много добро планиране, в резултат на което изкарвате хората иззад волана и ги карате да ходят”, твърди Бютнер.
За да си купите кола в Сингапур, първо трябва да получите лиценз за това, който в някои случаи може да струва повече от самата кола.
Дръжте любимите си хора близо
Проучвания сочат, че хората в сините зони отдават голямо значение на близките и ги държат близо до себе си. Това се вижда от политиката на Сингапур за безвъзмездна жилищна помощ, която насърчава финансово хората да живеят с или близо до своите родители и деца.
Вместо да изпращат възрастните хора в домове, каквато е практиката в САЩ, по-старите хора там остават част от семейството. По-често те получават по-добри грижи от семейството, така че всичко това е в полза на продължителността на живота на по-възрастните”, заяви Дан Бютнер.
Чувство за принадлежност
Принадлежността към някаква религиозна общност може да бъде свързана с по-дългата продължителност на живота, сочи проучването.
Почти всичките 263 столетници, които са участвали в проучването, са били част от някаква религиозна общност. Проучвания сочат, че посещаването на религиозни служби четири пъти месечно увеличава продължителността на живота с между 4 и 14 години”, каза още Бютнер.
Близо 80% от възрастните сингапурци изповядват някаква религия, според Pew Research Center. Проучване на същата организация от 2014 г. определя Сингапур като страната с най-голямо религиозно разнообразие в света.
Здравословни навици
Сингапур се справя добре в това да прави здравословната храна по-евтина и по-достъпна от вредните храни”, твърди Дан Бютнер.
Страната стимулира заведенията за хранене да предоставят по-здравословни опции. По-здравословните храни, като кафяв ориз и пълнозърнести храни, се насърчават от Борда за насърчаване на здравето. Министерството на здравеопазването също така е създало система за етикетиране, която показва на гражданите кои места за хранене предлагат по-здравословни опции. Освен това страната е направила тютюнопушенето “трудно, непривлекателно и скъпо”.
Достъпно здравеопазване
Сингапурците ползват универсално здравеопазване, което означава, че жителите имат достъп до качествени медицински грижи, в това число и здравни услуги, като превенция, лечение, рехабилитация и палиативни грижи. Правителството работи за създаването на политики, които субсидират разходите за здравеопазване.
Здравеопазването в САЩ, например, е много скъпо и неефективно в създаването на здраве, защото приоритетите, които управляват политиката, са икономически”, допълни Бютнер.
“Програмата на Лий Куан Ю и неговите колеги е различна. Те се опитваха да направят така, че хората да останат здрави, вместо да печелят пари от тях”, каза още той, визирайки първия министър-председател на Сингапур.
Строги закони
Сингапур е известна със строгите си закони. Популярни примери са забраната са дъвченето на дъвка или сериозните глоби за хранене в обществения транспорт. Страната обаче има много стриктни правила и относно оръжията и наркотиците. Нарушение на някои от тях може да доведе до затвор или смъртно наказание.
Когато става въпрос за продължителността на живота, фактът, че оръжията са незаконни, е много умна политика. В САЩ всяка година от огнестрелни оръжия умират около 55 000 души, докато в Сингапур този брой е едва около трима”, посочва Дан Бютнер.
“Трябва да се обърне внимание и на драконовите закони за наркотиците. САЩ е изгубила около 100 000 души заради употреба на наркотици през миналата година, докато в Сингапур те са около 20”, допълва той.