Община Горна Оряховица създава фонд за спасяване на летището
Кметът Николай Рашков ще води преговори с други общини от областта, които да се включат с вноски
Специален Фонд за развитие на летище „Горна Оряховица“ ще бъде учреден, точно по примера на Бургас и Пловдив. Предложението за сдружение, в което да участват с вноски и други общини в областта, дойде от кмета на Горна Оряховица Николай Рашков. На днешно заседание на общинския съвет решението е подкрепено, става ясно от публикация на кмета във Facebook.
С решението на съветниците от днес ми беше даден мандат като кмет на Горна Оряховица да провеждам срещи с представители на местните власти, с цел сдружаване и създаване на Фонд за развитие на летището. ОбС даде и зелена светлина за участието на Община Горна Оряховица в такова сдружение.“
Припомняме, че от 2016 г. ĸoнцecиoнep нa лeтищeтo e ĸoнcopциyмът „Гpaждaнcĸo лeтищe Гopнa Opяxoвицa“, в ĸoйтo 95% дъpжи фиpмa, индиpeĸтнo cвъpзaнa c бизнecмeнa Pyмeн Гaйтaнcĸи. B ĸoнcopциyмa yчacтиe имaшe и ĸapдиoxиpypгът Гeнчo Haчeв. Дъpжaвнaтa ĸoмпaния „Лeтищe Гopнa Opяxoвицa“ дъpжи ocтaнaлитe 5%. Cpoĸът нa ĸoнцecиятa e 35 гoдини.
От началото на концесията до момента не се изпълняват планираните инвестиции. Едва в началото на този месец стана ясно, че концесионерът прави стъпки към удължаване на пистата на летището с 10 млн. лв.
През 2021 г. швейцарската компания Juwelis Global Advantage AG заяви официално намерение да придобие капиталово участие в концесията на летището. Когато транспортен министър беше Николай Събев в кабинета "Петков", ресорното ведомство не разреши смяната на концесионера. Мотивът – този, който е сключил договора, е редно да изпълнява ангажиментите си, а не да прехвърля концесията на трети лица. Но в средата на 2022 г. самият Събев обяви, че и други инвеститори проявяват интерес към летището.
Общините можем да имаме думата и летище "Горна Оряховица" наистина да бъде „северната врата“ на България!“, пише в публикацията си кмета на общината.
Идеята е членове на сдружението да участват с определени вноски във Фонда, а със средствата от него да се обезпечават авиолинии. Размерът на вноските още не е ясен и не е определен в решението на Общинския съвет.
Виждането ми е Сдружението да преговаря с авиопревозвачите и да поставя въпросните условия на концесионера“, посочва още Рашков.
Той допълва, че детайлите ще бъдат прецизирани по време на разговорите с другите общини. Кметът вярва, че ще срещне съмишленици „не само от Великотърновска област, защото това е в интерес на съгражданите на всеки кмет в региона.“
Припомняме, че Фондът за развитие на Летище Бургас бе учреден тази година по инициатива на местната власт. В него обаче концесионерът „Фрапорт“ се включи с вноска от 200 хил. лв. Въпреки добрите намерения на кмета, свързани със създаването на изцяло нова компания, която да обслужва летището целогодишно, в средата на септември стана ясно, че това е само екзотична идея.
Летището в Пловдив също не дава признаци на сериозно развитие. Нещо повече – то не успя на няколко пъти да привлече концесионер. В края на 2022 г. стана ясно, че частни имоти пречат на това.