Общинарите увеличават капитала на „Метрополитен“ и „Столичен автотранспорт“
Бюджетът на Столична община ще бъде преправен с предложенията на опозицията
Капиталът на общинските транспортни дружества „Метрополитен“ и „Столичен автотранспорт“ ще бъде увеличен с непарични вноски. Решението бе прието единодушно и без дебати по време на заседанието на Транспортна комисия към Столичния общински съвет в понеделник. И при двете дружества е предвидено Столична община да направи апорт на вземания.
Вносители на докладите са общинските съветници от няколко политически сили – Иван Таков (БСП), Андрей Зографски (ПП-ДБ-СС), Карлос Контрера (ВМРО) и Прошко Прошков (ГЕРБ).
В доклада за „Столичен автотранспорт“ е записано правото на вземане от Столична община на главници и лихви по договори за заеми, които са сключвани в периода 2021 – 2023 г. Направена е оценка на непаричната вноска от три вещи лица и съгласно техните заключения пазарната стойност на оценените вземания възлиза на над 15 млн. лв. (15 071 462.07 лв.)
С толкова се увеличава и капитала на „Столичен автотранспорт“. С това се актуализира и устава на дружеството, където вече ще бъде записано, че капиталът е в размер на над 49.1 млн. лв.
В доклада за „Метрополитен“ е записано пък правото на вземане, възникнало след решение от 2019 г., когато СОС превежда пари на дружеството за извършване на ремонт и модернизация на 8 метровлака.
Съгласно заключения на вещите лица пазарната стойност на оценените вземания е над 36.1 млн. лв. Предложено е с толкова да се увеличи и капитала на дружеството. И тук отново е променен устава, където актуализираният капитал ще бъде в размер на над 48.6 млн. лв.
Бюджетът
Бюджетът, внесен от кмета Васил Терзиев, както и предложенията на БСП за още приходи и разходи, не бяха приети от комисията. Стана ясно, че ПП-ДБ-СС ще представят актуализиран проект на бюджет, в който са включени част от предложенията на останалите политически сили.
Икономическата рамка за транспорта в размер на над 500 млн. лв. обаче остана за разглеждане на съвместно заседание на Комисията по финанси в сряда следобед, заедно с доклад на Карлос Контрера по темата. Той отсъстваше от заседанието и заради това Прошко Прошков (ГЕРБ) предложи разглеждането на двата доклада да бъдат отложени. Андрей Зографски (ПП-ДБ-СС) видя обаче в това опит за саботаж.