Очаква се нов ръст на цените на имотите в София през 2018 г.
1 000 евро/кв.м. остава средната цена за жилище в столицата
Имотният пазар в София навлиза от силно лято в активна есен. Търсенето на жилища нараства и доведе до ръст и на предлагането, което се усети най-силно през месец юли до септември. Това показват данните на компания Bulgarian Properties за последното тримесечие на 2017 г.
Според анализа балансът между търсенето и предлагането доведе до забавяне на темпа на нарастване на цените. Така за изследвания период те се запазват на нива около 1 000 евро/кв.м., каквито са били и очаквания за развитие на пазара през тази година.
Балансираният имотен пазар дава отлични условия за покупко-продажби на имоти, смятат от компанията. Той се все още се характеризира със стабилно търсене и наличен избор от ново строителство, както и все повече качествени и адекватно оценени имоти на вторичен пазар.
Според имотната агенция обаче хармонията на пазара няма да се запази дълго. Пазарното равновесие е краткотрайно явление и очакванията ни са възходящият тренд да се възобнови от края на тази и началото на новата година.
Средни цени
За третото тримесечие на 2017 г. средната цена на жилищата в София остава на ниво 1 060 евро/кв.м., като през второто тримесечие на годината. В годишно измерение ръстът на цените спрямо 3-то тримесечие на 2016 г. е 14%, а средната покупна цена на жилищата в София е 93 000 евро.
Тенденцията за увеличаване на цените се ускори през пролетта на 2016 г. и в продължение на една година ръстът се движеше между 15 и 18%. През последните месеци растежът на цените се забавя.
Обеми продажби
Наскоро обявените данни на Агенцията по вписванията за 3-тото тримесечие сочат, че в София са вписани 6 300 имотни продажби при 6 073 за същия период на миналата година, което е ръст от 3.75% на годишна база. За деветмесечието нарастването на обемите продажби на имоти в София е около 4%, като извън статистиката остават сделките с жилища в процес на строителство, които ще бъдат вписани на по-късен етап.
Ново строителство и параметри на закупените жилища
Новото строителство продължава да съставлява 60% от продажбите в София по данни на Bulgarian Properties. През последните няколко месеца предлагането се увеличи и вече успява да отговори на нарасналото търсене. Това доведе до успокояване на темпа на нарастване на цените и балансира жилищния пазар в София. Средният престой на имотите на пазара е 3 месеца, а направените отстъпки от офертните цени са под 1% - средно 0.7%.
В столицата масово се продават двустайни апартаменти, те съставляват половината от закупените жилища, следват тристайните, които са 35%, 4-стайните са около 5%, както и едностайните. Средната площ на закупените жилища е 84 кв.м. – с около 6 кв.м. по-малка от тази в първите месеци на годината.
Двустайните апартаменти са най-предпочитани, заради по-достъпните им крайни покупни цени и това, че са по-ликвидни за продажба и отдаване под наем. Наблюдава се и тенденция на нарастване на покупките на тристайни жилища, които се купуват предимно за собствено ползване.
Купувачите най-често избират апартаменти на 2-ри до 6-ти етаж. Продължава да се наблюдава относително голям дял на жилища и на ниските етажи - закупените жилища на партер и първи етаж са около 17% от всички закупени апартаменти, като това се дължи на по-голямата наличност на такива имоти в новите сгради от една страна и на това, че често този тип жилища при новото строителство вървят със собствен двор и това ги прави привлекателни за семействата с деца, особено когато са в затворени комплекси. Апартаментите на високи етажи – от 7-ми до 10-ти, са едва около 10% от всички закупени.
Най-често се купуват жилища по БДС (на шпакловка и замазка) и едва 5% от закупените апартаменти са с включено завършване „до ключ”. Едва 25% от продадените жилища са напълно обзаведени, което се обяснява и с факта, че най-продавани са апартаментите ново строителство, а тези на вторичен пазар са под 50% от общия обем реализирани продажби в София. Половината от закупените жилища се отопляват на ТЕЦ.
Предпочитани квартали и цени на имотите в тях
Данните на Bulgarian Properties сочат, че най-много закупени жилища през 3-тото тримесечие на 2017 г. има в кварталите Кръстова вада, Манастирски ливади, Младост 4, Студентски град и Витоша. Към тях добавяме и изключително добре представящите се продажби на жилища ново строителство в ексклузивния ни комплекс Sofia North Park в кв. Връбница 2.
Средните продажни цени в тези квартали през 3-тото тримесечие са:
• Кръстова вада – 1 130 евро/кв.м.
• Манастирски ливади – 1 095 евро/кв.м.
• Младост 4 – 990 евро/кв.м.
• Студентски град – 960 евро/кв.м.
• Витоша – 1 060 евро/кв.м.
• Връбница 2 – 800 евро/кв.м.
Най-скъпо продавани са жилищата в центъра и в Лозенец, където средните цени за изминалото тримесечие са били 1 790 евро/кв.м. в центъра и 1 430 евро/кв.м. в Лозенец.
Стрелбище и Гоце Делчев са други предпочитани квартали с цени между 1 100 и 1 300 евро/кв.м. и с изключително ограничено предлагане както на ново, така и на старо строителство.
Перспективи
Според имотната агенция обаче балансът на пазара няма да се запази дълго. Пазарното равновесие е краткотрайно явление и очакванията ни са възходящият тренд да се възобнови от края на тази и началото на новата година.
Множество са благоприятните фактори, които продължават действието си върху търсенето и дават предпоставки за последващ ръст. Банковото кредитиране е основният от тях. Новите предложения на банките са с още по-ниски лихвени проценти и атрактивни условия, обемът на отпуснатите кредити продължава да нараства и по всичко личи, че кредитната експанзия ще продължи. Наред с това, средната работна заплата в София нараства, безработицата намалява, икономическият растеж се ускорява и като цяло всички макрофактори сочат в посока възходящо развитие на имотния пазар.
Към момента имаме стабилно търсене, налично предлагане, добре подготвени купувачи и налично банково финансиране. Това са оптимални условия за развитието на жилищния пазар в София. Единственото, което все още липсва, а се търси и което се очаква да се появи през следващите месеци, са жилища в завършени сгради. Наличието на такъв продукт на пазара ще активизира и онези купувачи, които все още изчакват в търсене на нещо готово.
В допълнение може да се отбележи, че настоящото равновесие е постигнато основно на база на местното търсене. Поради липсата на готова продукция и спецификите на градския пазар в София, все още не успяваме да привличаме голям брой чуждестранни инвеститори и в тази насока има потенциал за развитие.