Опитът на английския бизнес и четиридневната работна седмица
Ключът към успеха е приоритизирането и съставянето на график със задачи, показва опитът на компаниите
Целият свят обсъжда възможността за въвеждане на четиридневна работна седмица. Бизнесът във Великобритания обаче единствено се осмели да премине отвъд обсъжданията и да пробва на практика.
Една от осмелилите се компании е Five Squirrels, която се занимава с производство на продукти за грижа за кожата. Компанията работи по този модел вече почти година и според нейния собственик Гари Конрой, той и останалите 15 служители, се справят доста добре.
Основната разлика в начина на работа е приоритизирането. Не отговарят на ненужни обаждания, имейли и не присъстват на събития, които не са от изключителна важност за компанията.
Производителността - или икономическата продукция на отработен час - нараства средно с малко над 2% годишно във Великобритания от 70-те години на миналия век до наближаването на финансовата криза, подкрепяйки стабилното повишаване на жизнения стандарт.
Но между 2010 г. и 2019 г. той беше средно само 0.75% и Bank of England прогнозира, че ще остане слаб през следващите няколко години, отчасти поради повече бюрокрация след Brexit.
Всички работеха усилено от понеделник до четвъртък, за да се уверят, че в петък ще почиват“, казва ръководителят на звеното за продукция пред Reuters. „Беше лесно да поддържаме продуктивността заради мотивацията“
Компанията, базирана в Хоув на южното крайбрежие на Великобритания, беше една от 61 фирми, които участваха в най-голямото изпитание миналата година. И така 56 фирми оставиха четиридневната работна седмица за постоянно.
Според огромното мнозинство общата производителност се запазва въпреки че цели осем часа от седмицата липсват.
Опитът на някои компании показва, че преминаването към четиридневна седмица може да помогне, ако накара фирмите да харчат повече за оборудване и обучение.
Главният оперативен директор на Stellar Asset Management Дарил Хайн каза, че фирмата за финансови услуги е въвела нова технология за рационализиране и автоматизиране на процесите, когато е преминала на четири дни.
Въпреки че това може да е довело до страхове за загуба на работни места в миналото, Хайн каза, че „всеки може да види осезаемите ползи“.
Повишаването на производителността в Five Squirrels също беше подпомогнато от инвестициите. Конрой закупи нови машини за производство на по-малки партиди слънцезащитни продукти, измиващи препарати против бръчки и стягащ кожата серум, която машина прави етикетирането много по-лесно. Освен това компанията изгради седмичен график със задачи вместо да се впуска в различни такива всеки ден.
Jan-Emmanuel De Neve, професор по икономика в Оксфордския университет, каза, че 10% повишаване на производителността може да е по-реалистична цел. Той вярва, че има морален аргумент да се опита по-кратка седмица, когато много работници съобщават за лошо психично здраве.
В световния експеримент се включи и Испания, която ще похарчи 10 млн. евро, за да субсидира малки производители, така че да могат да намалят работните часове с поне 10%.
Сред големите компании, които търсят различни варианти, е Unilever, глобалният гигант за потребителски стоки, който произвежда бульон Knorr и сапун Dove и дава работа на 127 000 души.
Компанията изпробва четиридневна седмица за своите 80 служители в Нова Зеландия в продължение на 18 месеца и оттогава я разшири до 500 работници в Австралия, ход, който се надява да привлече нови таланти.
Ник Бангс, ръководител на Unilever в Австралия и Нова Зеландия, каза, че безмилостното приоритизиране и премахването на ненужните срещи са помогнали за стимулиране на продажбите в Нова Зеландия, докато служителите са по-малко стресирани и по-енергични. Отсъствията са намалели с 34%.
Великобритания страда от остър недостиг на работници и по-големите компании обикновено са имали предимство, когато става въпрос за наемане, но някои експерти казват, че преминаването към четиридневна седмица може да промени нещата.
Ник Саут, старши партньор в Boston Consulting Group, казва, че по-малките фирми по-лесно преминават през прехода. Основно заради това, че екипът е по-малък и по-сплотен.
Но четиридневните седмици не работят за всички.
Allcap, доставчик на промишлени компоненти с 36 служители в Западна Англия, опита четиридневна седмица. Компанията не успяваше да отговори на всички запитвания на клиентите, нито на желанията на служителите за годишен отпуск.
Това създаваше толкова голям натиск, който се опитвахме да освободим, като дадохме почивка на първо място“, каза управляващият директор Марк Родерик.