Още нови ВЕИ в България: ЕС отпусна 65 млн. евро за разширяване на мрежата
У нас ще се финансира част от проекта GREENABLER на Електроенергийния системен оператор (ЕСО)
Европейският съюз отпусна 65.2 млн. евро на България за модернизацията на електрическата мрежа. Те са част от общо близо 3 млрд. евро от Модернизационния фонд, от които Брюксел обяви в понеделник, че ще бъдат финансирани 39 проекта на 10 държави членки. Средствата имат за цел да подпомогнат модернизацията на енергийните системи, намаляването на емисиите на парникови газове в секторите на енергетиката, промишлеността и транспорта и подобряването на енергийната ефективност.
Нови ВЕИ
В България с тях ще се финансира част от проекта за разширяване на електропреносната мрежа GREENABLER на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Той цели реконструкция на електропреносната мрежа и увеличаване на нейните преносни способности, за да бъдат осигурени необходимите технически възможности за интегриране на заложените в Националния план за възстановяване и устойчивост нови ВЕИ проекти от общо 4.5 GW.
Проектът е на обща стойност от 857 млн. евро и е разделен на две основни групи, първата за 568 млн. евро и втората за 203 млн. евро, но засега се финансира само част от дейностите от първата група от него. Останалите инвестиции ще бъдат поетапно финансирани от Модернизационния фонд през следващите 7 години.
Първата част от GREENABLER е за реконструкция на 720 км съществуващи електропроводи за трансформацията им от ниво на напрежение 220 kV към 400 kV и синхронизирана реконструкция на прилежащите подстанции.
Втората група е за реконструкция на електропровод „Хемус - Стара планина“ и трансформацията му от ниво на напрежение 220 kV на 400 kV, реконструкции на 888 км електропроводи 110 kV и удвояване на 92 км електропроводи 110 kV с цел увеличаване на преносния капацитет на мрежата.
Инвестициите във втората група дейности в размер на 203 млн. евро са предложени за финансиране по глава RePowerEU от Националния план за възстановяване и устойчивост. Останалата част от средствата, необходими за реализацията на проекта, ще бъдат осигурени от ЕСО.
Най-голямото плащане
Това е най-голямото плащане до момента чрез Модернизационния фонд, с което общите разходи възлизат на 12.65 милиарда евро от януари 2021 г. насам. Фондът се финансира с приходи от системата на ЕС за търговия с емисии. Тези инвестиции помагат на държавите членки да постигнат своите цели в областта на климата и енергетиката и допринасят за дългосрочната цел на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.
Държавите членки, които се възползват от първия транш през 2024 г., са България (65.2 млн. евро), Хърватия (52 млн. евро), Чехия (835.2 млн. евро), Естония (24.1 млн. евро), Унгария (76.8 млн. евро), Латвия (26.8 млн. евро), Литва (59 млн. евро), Полша (697.5 млн. евро), Румъния (1.095 млрд. евро) и Словакия (35 млн. евро).
Подкрепяните проекти са насочени към производството на електроенергия от възобновяеми източници, използването и внедряването на възобновяеми енергийни източници, модернизирането на енергийните мрежи и енергийната ефективност.