Служебният кабинет закрива института за анализи на Асен Василев
Правителството планира звеното за еврофондовете да се върне в Министерски съвет
Служебният кабинет иска да закрие създадения преди година от бившия финансов министър Асен Василев Институт за анализи и прогнози към Министерство на финансите. Сформирането му бе идея на Василев още от последните дни на кабинета „Петков“ през 2022 г., а реализацията му започна още в първите дни на кабинета „Денков“ през лятото на миналата година, когато Асен Василев отново стана финансов министър.
Идеята бе институтът да се занимава с изготвянето на стратегически микро- и макроикономически анализи, както и с разработването на прогнози, математически и статистически модели. Подобни функции дотогава се изпълняваха от различни дирекции във ведомството, но от тогавашния доклад на Василев ставаше ясно, че според него те не са на ниво.
Подобно звено не е чуждо на България. Такова имаше допреди 14 години, но с идването на Симеон Дянков в министерството Агенцията за икономически анализи и прогнози беше закрита. Тогава на власт беше първият кабинет на ГЕРБ.
Сега в своя доклад към предложението за закриването служебният финансов министър Людмила Петкова посочва, че
няма необходимост функциите по изготвяне на стратегически микро- и макроикономически анализи по различни тематични направления, вкл. фискална политика, стопанска конюнктура, пазар на труда, здравеопазване и др., както и разработване на прогнози, математически и статистически модели с приложна и практическа насоченост, да се осъществяват от самостоятелна специализирана административна структура“.
Тя допълва, че този модел на работа дори допълнително усложнява процесите във ведомството, тъй като въпросните анализи се използват именно от дирекции във ведомството. Според министър Петкова така се цели „постигане оптимизиране на дейността, икономия, оперативност и синергия“.
При закриването на Института за анализи и прогнози всичките му 22 щатни бройки ще преминат в Министерството на финансите. От тях 11 щатни бройки преминават в дирекция „Европейски въпроси и политики“ и се обособяват в отдел „Макроикономически анализи и прогнози“, който ще изпълнява функциите по разработване на прогнози за развитието на основни макроикономически показатели за рамката на държавния бюджет. Останалите 11 щатни бройки ще бъдат разпределени към други административни звена на Министерството на финансите - 7 щатни бройки за дирекция „Бюджет“ и 4 щатни бройки за дирекция „Данъчна политика“. Планът е той да бъде закрит на 1 август.
Еврофондовете
Служебното правителство прави обратен завой и за Централното координационно звено за еврофондовете, което се връща обратно в Министерски съвет. При Василев звеното бе преместено от МС към Министерство на финансите, а общата му численост бе намалена с петима души.
Планът е промяната тук да влезе в сила от 1 септември, което предполага специален вицепремиер да поеме управлението на европейските средства, включително и Плана за възстановяване и устойчивост.
Според служебното правителство мястото на това звено е в Министерски съвет, защото то координира изпълнението на всички програми с европейско финансиране и работи с много министерства. С тези аргументи звеното се връща към администрацията на Министерски съвет със своите 53 щатни бройки.
И решението за създаване на института за анализи и прогнози, и това за местене на Централното координационно звено към финансовото ведомство бяха критикувани при лансирането им през миналата година. Покрай създаването на института за анализи и прогнози Василев се опита мимоходом да закрие и „Съдебна защита“. Това е дирекцията, която отговаря за международните арбитражни дела, за които Василев смяташе, че МФ не е компетентно да води. В крайна сметка политиците не позволиха закриването на дирекцията и то отпадна.