42% от българите никога нe са използвали интернет
Приключи проект „Социално включване чрез нови дигитални умения“
52% от българите не използват редовно интернет, а 42% от сънародниците ни не са използвали уеб мрежата въобще, стана ясно днес на пресконференция, която се проведе в националният пресклуб на БТА. Това беше заключителната пресконференция по проекта „Социално включване чрез нови дигитални умения“, който се проведе в рамките на една година. В нея участи взеха президентът на Сдружение „ПанЕвропа – България“ – Гергана Паси, както и експерти от организацията, като Мария Сапунджиева.
Основните дейности по проекта са насочени към представители на уязвими групи с цел подобряване на адаптивността им в модерния свят, който изисква справяне с работата с новите технологии, използването им в свободното време и с цел общуване, подбор, оценяване, обмен на информация, която се представя в Интернет пространството, работа с операционни системи, свързани с ежедневието и пр. Подобряването на дигиталните умения и способността да се работи електронни устройства, операционни системи и Интернет, в съвременния свят е в основата на пълноценното социално приобщаване чрез дигитално включване.
„Социално включване чрез нови дигитални умения“ е финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014г. Обучените над 120 млади хора и техните родители са от района на северозападна България - с. Арчар, Видин, Борован, с. Малорад, Дунавци и Лом. С тези обучения приключи етапа на обучения по проекта, който обхвана над 500 човека от различни социални групи - млади хора, роми, деца от социални институции, възрастни.
Специално за Economic.bg Гергана Паси заяви, че „В обхвата на проекта са основно възрастни хора, социални домове и няколко групи роми. Най-общо смисълът на инициативата беше да се подготвят 50 души, които от своя страна да обучат над 500 такива представители на българското общество, които традиционно остават извън интернет обществото. Впечатляващ е абсолютният ентусиазъм, особено на възрастните хора, които намираха различни сайтове, вестници и дори своите деца в Скайп“.
„По-скоро се опитваме да събудим интереса от страна на държавата и общините, за това, че в 21-ви век физическото съществуване се развива паралелно с онлайн реалността и за да няма наистина дигитално изключени хора трябват много по-целенасочени усилия от страна на самите държавни и местни институции. Има смисъл в това, защото включването означава по-високо качество на живот. То разбира се е свързано и със средата като цяло. Ако тя е дружелюбна самите хора ще бъдат много по-мотивирани да имат елементарни цифрови компетенции и умения. Има вече държави, най-вече в северната част на Европа, които не просто са развили електронното управление като доминираща услуга, но те поставят изискване 100% от предлаганите административни услуги да бъдат електронни. Държави като Великобритания въведоха т.нар. цифрова услуга по презумпция. Това спестява човешки ресурс, елиминира корупционния елемент и не не последно място е голямо удобство за потребителя.“
„Със сигурност не сме спирали, защото разчитаме главно на доброволческия елемент и на интернет обществото като цяло, защото през социалните мрежи и медии открихме хора, които даряват своите компютри и благодарение на тях ние ги предоставяме на отделни групи от хора, като възрастните жени от великотърновските села. Това е дълбокият смисъл, а не еднократно да дадеш някакво умение, но да подпомогнеш средата, така че това умение да може да се прилага. Ако те искат да разговарят с децата си в чужбина чрез Скайп, да имат компютър, с който да го направят и съответно умението да го направят“.