Справедливо е парите за работа с COVID болни да са според графика
Cлeд множество пpoцeдypни xвaтĸи, xaoc и пoлитичecĸи нaпaдĸи, в крайна сметка дeпyтaтитe oт 46-oтo Hapoднo cъбpaниe успяха да пpиeмат aĸтyaлизaциятa нa бюджeтa нa Haциoнaлнaтa здpaвнoocигypитeлнa ĸaca
Д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз:
Cлeд множество пpoцeдypни xвaтĸи, xaoc и пoлитичecĸи нaпaдĸи, в крайна сметка дeпyтaтитe oт 46-oтo Hapoднo cъбpaниe успяха да пpиeмат aĸтyaлизaциятa нa бюджeтa нa Haциoнaлнaтa здpaвнoocигypитeлнa ĸaca (HЗOK).
"Така гласувана актуализацията на бюджета е приемлива, макар че цифрите са леко променени. Новите средства, които се очаква да постъпят от здравноосигурителните плащания, ще бъдат разпределени по отделните редове за различните медицински дейности така, както беше предложено от вносителите”, заяви пред Economic.bg председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров.
По думите му ако България иска да претендира за европейско здравеопазване, следващото правителство трябва да мисли за дългосрочно, поетапно достигане на средноевропейските разходи в здравната сфера.
“В България те са 4.5%, а средноевропейските надвишават 8-9%. У нас този процент се достига с плащане от джобовете на самите граждани. Това обаче не гарантира качество, защото в крайна сметка част от тези доплащания са сиви и чрез тях практически не се гарантира качествено медицинско обслужване”, обясни Маджаров.
Според председателят на БЛС това, което всички заявяват в своите предизборни кампании за реформи в здравеопазването, е крайно време да стане факт. Той обясни, че усилията трябва да се насочат към високотехнологични болници и към добре финансирана извънболнична помощ.
В момента се получава едно размиване – болничната помощ консумира средствата, а за извънболничната няма достатъчно. Това не е приемливо, защото от една страна профилактиката и наблюдението на хронично болните пациенти не е на ниво, а от друга страна се харчат пари и се отчитат в статистики”, каза още Маджаров.
Той обясни, че има медицински специалности, които са несправедливо ощетени, но съществуват и регионални диспропорции.
“Усилията трябва да бъдат насочени и към справедливо постигане на цените на медицински дейности в различните специалности, и към това държавата да стимулира здравеопазването в отдалечените региони, където въпреки че населението е по-малко, хората имат право на качествени здравни услуги”, допълни председателят на БЛС.
Работа на първа линия
От началото на август здравните работници от цялата страна се вдигнаха на протест с искания да се върнат 1000 лв. за работещите на първа линия в условията на коронавирус. Тогава от здравното министерството обясниха, че проблемът с допълнителните средства, които се дават на медиците за работа на първа линия, е комуникационен, методиката не ги ощетява, а на места парите са били задържани от счетоводството.
Във връзка с информацията за неизплатени допълнителни възнаграждения за работа в условията на COVID-19 на работещите в ЦСМП-Видин, включително и на санитарите, министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров поиска да му бъде докладвано защо въпросните възнаграждения не са изплатени.
Д-р Иван Маджаров обясни, че документите, които са обсъждали и разписали с Министерството на здравеопазването и Здравната каса, не предпоставя да се прави разделение между санитари, медицински сестри и лекари, при работа с COVID пациенти.
По думите му вероятно става въпрос за тълкуване на отделни места, като случая във Видин, където парите за работа с COVID болни, не са достигнали до медиците. Той обясни, че преди няколко дни Министерството на здравеопазването се е опитало да внесе яснота и е разписало ясни текстове – кога се получава цялата сума от 1000 лв. и кога част от нея.
Справедливото е сумата, която получават медиците за работа с пациенти с коронавирус, да се влияе от изработения график в болничното звено. Всички ще се съгласите, че не е едно и също да работиш цял месец със скафандъра в такава среда и да вземеш толкова, колкото е взел някой, който е работил един ден”, категоричен бе Маджаров.
“Несправедливо беше това, че Здравната каса тълкуваше, че парите се влияят от това в кой ден и в кой час точно си работил с COVID пациент. Така, метафорично казано, излиза, че всеки, който отива днес на работа, трябва да си намери някой COVID положителен, за да е сигурен, че ще си получи парите за работа на първа линия”, лаконичен беше той.
Нововъведените COVID мерки
В началото на септември слyжeбният миниcтъp нa здpaвeoпaзвaнeтo Cтoйчo Kaцapoв издaдe зaпoвeд, c ĸoятo oбяви нaлaгaнeтo нa нoви пpoтивoeпидeмични мepĸи в cтpaнaтa. Toвa ce нaлoжи зapaди вce пo-виcoĸитe нивa нa зapaзeни c ĸopoнaвиpyc и бъpзoтo paзпpocтpaнeниe нa paзличнитe СОVІD-19 щaмoвe.
Cпopeд нoвитe мepĸи бapoвe, pecтopaнти и дpyги зaвeдeния, вĸлючитeлнo игpaлнитe зaли, тpябвa дa paбoтят нaй-ĸъcнo дo 23.00 чaca. Фитнecитe щe мoгaт дa изпoлзвaт 30% oт ĸaпaцитeтa cи, a нoщнитe зaвeдeния и диcĸoтeĸитe ce зaтвapят. Различните браншове изразиха недоволството си чрез масови протести.
Тази есен посрещаме вируса със значително по-подготвено общество. Макар и малкия процент на ваксинирани, той все пак съществува, голям е обаче процентът на хората, които боледуват. Като цяло обаче не може да се говори за колективен имунитет”, заяви д-р Маджаров.
Той препоръча всеки гражданин да стигне до края на заповедта на министър Кацаров за ограничителните мерки и да прочете, че за първи път там фигурират и изключения, при които животът може да продължи напълно нормално за всички, ако отговарят на 4 условия – или са ваксинирани, или преболедували, или имат направен антигенен, или PCR тест.
“Това означава, че се гарантира пълна свобода на избор, дори човек да не вярват във ваксините. Учудвам се, че много анализатори, наблюдатели и медии, четат само донякъде и тълкуват заповедта като изключително тежка, забранителна и едва ли не унищожаваща бизнесите. Напротив, тя дава възможност дори при бушуваща COVID вълна, животът да продължи в някакви що годе нормални граници”, категоричен беше председателят на БЛС.
Задължителната ваксинация
Във все повече европейски държави за имунизираните срещу коронавируса вече има много повече свободи, отколкото за останалите. Но решението в полза на ваксината остава лично - властите не могат да го наложат.
В телевизионно обръщение, френският президент Еманюел Макрон се постара да даде импулс за ваксинационната кампания в страната. С призива си за задължителна ваксинация френските власти реагират на разпространението на особено заразната "Делта" мутация. Същевременно правителството прие закон за въвеждането на здравен паспорт, чрез който се разчита да се повиши готовността на населението за имунизация.
Наскоро след съобщенията за задължителни ваксинации в други страни, в Германия пък дадоха ясно да се разбере, че са на точно противоположната позиция и не възнамеряват да принуждават сънародниците си да се имунизират против волята си.
Във Великобритания министър-председателят Борис Джонсън призова сънародниците си да бъдат внимателни. Преди няколко седмици правителството въведе задължителна ваксинация за работещите в домовете за възрастни хора, за фризьорите и другите служители в сферата на услугите, както и за доброволците в обществения сектор. Същевременно, под натиска на общественото мнение, британският премиер едно след друго отмени карантинните ограничения.
Гръцкият премиер Мицотакис също се опитва да овладее пандемията в страната чрез твърди изказвания и решения. В най-скоро време на гърците ще им бъде разрешено да пребивават на закрито в ресторантите и културните институции само ако са ваксинирани. Медицинските служители и работещите в домове за възрастни също ще трябва да се имунизират задължително, в противен случай ще бъдат уволнени.
В Чехия пък, имайки предвид позицията на властите, може да се предположи, че ваксинацията срещу коронавирус ще стане част от програмата за задължителни имунизации.
“Не мога да си представя, че има медици, които поставят под въпрос ваксините, но е факт по целия свят. Ние учим медицина и там през годините, в които се обучаваме, а и след това, имаме фундаментални познания по отношение на ваксините и начинът на производството им”, каза д-р Маджаров.
Когато обаче работиш на дадено място, ти носиш отговорност за хората, които обслужваш. Т.е. ти нямаш право да слагаш на преден план своите права, по-скоро трябва да се съобразиш с правилата, които организацията ти е наложила, особено в сферата на здравеопазването. Вижте примерите – много световни авиокомпании също налагат ваксинация, защото на първо място е клиентът и неговата безопасност. И така всеки в крайна сметка може да избере дали ще работи там, или не”, допълни председателят на БЛС.
Според него е добре в сферата на здравеопазването персоналът да бъде ваксиниран. Той обясни, че от години работещите в хирургичните отделения, са се ваксинирали за хепатит B, но никой от тях не е протестирал. По думите му сега наблюдаваме това явление, защото има поляризация и политизация на COVID инфекцията.
Уволнението на проф. Балтов
Cлeд ĸaтo здpaвният миниcтъp Cтoйчo Kaцapoв yвoлни нa 14 юли пpoф. Aceн Бaлтoв ĸaтo диpeĸтop УMБAЛCM „H. И. Πиpoгoв”, на 13 септември нoвoтo pъĸoвoдcтвo e oтcтpaнило мeдиĸa и ĸaтo peдoви лeĸap. Πъpвo зa yвoлнeниeтo cи cъoбщи caмият Бaлтoв във Fасеbооk, cлeд ĸoeтo тoй пoтвъpди нoвинaтa пpeд няĸoлĸo мeдии.
От здравно министерство коментираха, че Кацаров няма отношение към отстраняването на Балтов като лекар и това е чисто вътрешноболнична политика.
“Той е добър професионалист, един от най-добрите оператори в хирургията, а уволнението му като лекар, не може да бъде мотивирано с неговите професионални качества. По всяка вероятност става въпрос за други мотиви, които ние трябва да разберем максимално бързо в интерес на гилдията. Когато уволняваш директори на болници без професионални причини, обществото трябва да бъде информирано. Той ще си намери работа, пациентите отново ще го намират, за съжаление обаче, не и в “Пирогов”, заключи д-р Маджаров.