Бензиностанциите влизат в задължителен, но безплатен регистър
Парламентът даде 6 месеца срок да се изготви Наредбата по спорния закон за горивата
Парламентът окончателно реши да отпадне банковата гаранция за бензиностанциите от 20 000 лева, както настояваха собственици на малки обекти. Регистрацията на търговските обекти, които продават горива ще е напълно безплатна като те ще се вписват в специален регистър. Това решиха окончателно депутатите днес.
Около 4000 хиляди са легалните регистрирани бензиностанции, които работят в гражданския оборот, другите предстоят да се впишат, обясни председателят на Комисията за наблюдение на приходните агенции Емил Димитров.
Отпадна и изискването собствениците на данъчен склад и търговците на едро да имат поне 1 млн. лв. уставен капитал.
С днешното решение се даде срок до шест месеца на министъра на икономиката Емил Караниколов да изготви Наредбата по спорния закон за горивата. Така законът ще влезе в сила, но тъй като наредбата по него все още не е приета няма да се налагат санкции по него. С тази формулировка не се уточнява точно кога ще бъде готова наредбата.
Запазват се ведомствените бензиностанции, от които може да се зарежда строителна и миннодобивна техника, каквито бяха исканията на минно-геоложката и строителната камара.
"В малките населени места има обекти, за които тези 20 000 бяха много. В момента няма никаква административна или финансова тежест. Регистрацията ще бъде безплатна. 400 000 обекта са регистрирани. Благодарение на това, че ние конкретизирахме кои са земеделски, с всичките изисквания, те се обособиха като обекти. Конкретизирахме и кои да са обектите, така наречените ведомствени, вътрешни обекти. Това са строители, миньори, преработватели на отпадъци, транспортни фирми, концесионерски обекти. Всички легални обекти, които търгуват с горива в България, ще бъдат вписвани безплатно, без банкова гаранция. Тя беше 200 000, падна на 20 000, сега е нула. Всички могат да се регистрират в момента, в който поискат. Проблем остава за едни обекти, които не са нито земеделски, защото е ясно кои са земеделски, нито са вътрешни, а до този момент не са решили да се регистрират. Те ще имат проблем, защото може би никога през живота си не са били регистрирани и сега има дълга процедура", коментира още депутатът от "Обединени патриоти" Емил Димитров.