Първите няколко дни от болничния да не са платени, предлага АИКБ
Според Васил Велев процентът на обезщетение в България е твърде висок
Няколко дни „изчакване“ преди да започне да се изплащат пари за временна неработоспособност поради заболяване (болнични). Тази идея лансира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в ефира на БНР. Той коментира предложението на партия „Воля“, входирано вчера в деловодството на Народното събрание, първите три дни от болничния отново да се заплащат от НОИ.
От 2010 г., по настояване на тогавашния финансов министър Симеон Дянков, първите три дни се поемат от работодателите. Едва след това започва да плаща НОИ. Тогава това бе прието като антикризисна мярка – от една страна бюджетът на държавното общество осигуряване ще плаща по-малко, а от друга – така трябваше да се пресече стимула на работодателите да пускат работниците си в болнични, когато нямат работа за тях.
Според Велев връщането на старото положение е „най-малкото, което трябва да се направи“. „Изисква го елементарната коректност и почтеност. Кризата отдавна мина, а ние продължаваме с тази временна мярка, която целеше да пази работодателите от изкушението да насърчават работниците да излизат в болнични, когато няма работа“, каза председателят на АИКБ.
Той дори стига по-далеч, като дава примери с Латвия, Швеция, Холандия, Австрия, Гърция, Естония, Италия, Чехия, Португалия и Кипър, където според него първите няколко дни въобще не са платени. „В повечето страни има период на изчакване – няколко дни, в които не се изплащат изобщо болнични“, обяснява Велев.
Според него процентът на компенсация в България – 70% от брутното възнаграждение по договор, е много висок. „Средното ниво в ЕС е много по-ниско. И като добавка към това на повечето места тези доходи се облагат“, каза Васил Велев пред БНР.