Пазарът в Турция вече разчита само на Бог
Брокерите не очакват помощ от централната банка при обезценката на лирата
~ 2 мин.
Турската лира не спира да се обезценява. Валутата загуби 20% от стойността си за по-малко от три месеца, а като че ли това е само началото. Централната банка на Турция не предприема никакви мерки срещу потъването, тъй като президентът на страната Реджеп Ердоган не позволява. Тази пасивност кара брокерите в Турция да търсят помощ от по-висша сила, пише Bloomberg.
„Бог да помага на Турция“, е написал брокерът Alnus Yatırım, когато е пращал редовната си сутрешна бележка до клиентите. „Изправени сме пред централна банка, която наблюдава пазара, когато трябва да го ръководи и насочва“, пише още там.
В момента турската лира се конкурира с аржентинското песо, анголския кванца и венецуелски боливар като най-зле представящата се валута през 2018 г. Според Alnus Yatırım проблемите ще се задълбочават, ако няма намеса от страна на централната банка, а с това и пропадането на лирата.
Прогнозата е, че ако пасивността на централната банка се запази, до края на тази седмица курсът на турската валута спрямо долара ще продължи да пада и се очаква да достигне 4.58 лири за един долар. През следващите няколко седмици пък може да се стигне до 4.75 лири за долар. Днес турската валута поевтиня с близо 2.3%, достигайки 4.55 лири за долар.
Обезценяването на местната валута се отразява тежко на външната задлъжнялост на страната и на компаниите, които са купили държавни облигации. По данни на Bloomberg в Турция нефинансови компании държат дълг, деноминиран в чужда валута, на стойност 222 млрд. долара. Всяко обезценяване на валутата с 1 цент прибавя около 5 млрд. лири към цената на външните заеми на Турция.