Пазарите в Персийския залив „позеленяха“, след добрия край на седмицата за петрола
Основният индекс в Абу Даби с най-силен ръст от три седмици
Фондовите пазари на страните в Персийския залив регистрират ръстове, след като петролът поскъпна най-силно от над две години в края на петъчната търговия, съобщава Bloomberg.
Зелената вълна е предвождана от акциите в Абу Даби, където общият ADX индекс се повиши с 1,7% - най-много от 3 седмици насам, до малко над 4555 пункта. Двигател за индекса бе First Gulf Bank, чиято пазарна капитализация нарасна с 2,4%. National Bank of Abu Dhabi (NBAD), която е най-голямата по активи в ОАЕ, поскъпна с 4,2%.
Позитивните резултати бяха подкрепени от Дубай, където общият DFM индекс добави 1,5% и Катар – с 0,5% ръст в QE Index. Основният измерител на борсата Саудитска Арабия се покачи с 0,8%, воден от Saudi Basic Industries. Дяловете на производителя на петролни продукти, който има второ най-високо тегло в индекса, отбелязват повишение от над 1%.
Брентът, който се използва за пазарен ориентир за около 50% от целия добиван нефт по света, поскъпна в петък с близо 4% до 50,17 долара за барел. Американският лек суров петрол пък добави 5,28% и се доближи до европейския сорт – 48,69 долара за барел. Реакцията на търговците бе основно провокирана от Международната енергийна агенция (IEA), която понижи прогнозата си за добива на страни извън ОПЕК през тази година.
„Цените на петрола се покачиха значително преди уикенда, което подкрепи доверието на инвеститорите в регионалните пазари. Поскъпването на акциите е изцяло резултат на положителна емоция от това“, коментира за информационната агенция Салеем Кокар от NBAD Asset Management Group.