Печатането на пари вече не е толкова печелившо
Съвременната полимерна банкнота издържа много по-дълго от хартиените
С навлизането в дигиталната ера и използването на все по-малко кеш, печатането на пари вече не е толкова доходоносно както преди. Най-голямата печатница на банкноти в света – De La Rue обясни това с финансовите си отчети тази седмица. В тях компанията отбелязва, че търсенето на банкноти пада до най-ниското си ниво от две десетилетия насам.
Търсенето на банкноти е на най-ниските нива от повече от 20 години, което води до нисък портфейл от поръчки през следващата финансова година“.
Това посочи в становище до Лондонската фондова борса 210-годишната компания. De La Rue печата банкноти и доставя суровини за физически пари в 140 държави, включително Обединеното кралство, Тайланд и Катар.
Сега компанията очаква нейната коригирана оперативна печалба за цялата фискална 2024 г. да бъде около 20 милиона паунда - наполовина на предишните ѝ прогнози.
Предизвикателството в момента е, че просто няма достатъчно търсене, за да бъдем там, където искаме да бъдем, което е разочароващо“, каза Клайв Вашер, главен изпълнителен директор на De La Rue, пред Reuters.
Централните банки разграбиха банкноти по време на пандемията, но сега работят със запасите, каза De La Rue през ноември 2022 г.
Не помага и фактът, че съвременната банкнота – голяма част от която е направена от полимер – издържа много по-дълго от хартиените банкноти. Английската централна банка изчислява, че нейните полимерни банкноти, произведени от De La Rue, издържат най-малко два пъти и половина повече от хартиените.
De La Rue каза в сряда, че обсъжда с банките изменение на условията за кредитиране, които ще вземат предвид преразгледаната перспектива на компанията и по-високите лихвени проценти.
Предупреждението за печалбата на компанията в сряда изпрати цените на акциите на De La Rue с около 20% надолу. От началото на годината досега ценните книжа на компанията се търгуват с 50% по-ниско до 39 паунда.
Компанията затваря производствени линии и съкращава работни места в последните години, тъй като търсенето на пари в брой се забави през 2015 г. поради нарастването на мобилните интернет базирани плащания.