Пекин дигитализира юана си, за да събори долара
И да увеличи начините за следене на хората
Китай иска да наруши хегемонията на американския долар върху глобалната финансова система и да установи по-голям контрол върху начина, по който хората харчат парите си. За да постигне това, Пекин иска да дигиталната валутата си, пише CNN в свой анализ.
След години на подготовка страната пусна своя дигитален юан в тестов режим по-рано тази година. Пилотно той е стартиран в четири китайски града, където вече има извършени транзакции на обща стойност над 2 млрд. юана (300 млн. долара). Ако амбициозната програма бъде разширена в цялата страна, Китай ще се превърне в най-мощната икономика, лансирала собствена национална цифрова валута. По всичко личи, че ще изпревари дигиталното евро, за което говори Европейската централна банка.
Пекин рекламира цифровия юан като футуристична валута, която ще направи нещата по-удобни и сигурни. Очаква се, че това може да помогне на хората, които нямат достъп до банкови сметки и други традиционни финансови услуги.
Проникването на безкешови плащания в Китай е значително. Голяма част от транзакциите там се извършват дигитално – през мобилни приложения и платформи. Официално въвеждане на цифров юан би дало на властите безпрецедентно количество информация за това как, къде и за какво хората правят. Но този подход противоречи на първоначалната идея на цифровите пари. Блокчейн и други дигитални финансови платформи разчитат по-скоро на децентрализация, така че никой отделен човек или организация да не притежават контрола.
„По същество цифровият юан може да помогне за засилване на държавния надзор и контрол върху икономиката и обществото“, смята Франк Сие, професор по бизнес в Университета Айкен на Южна Каролина. Според него засилването на централизацията на властта по този начин може да е в основата на желанието на държавата да бърза с лансирането на дигиталния юан.
Още по-грандиозно
Широкото разпространение на дигиталния юан може да помогне за нещо повече – за увеличаването на влиянието му и разбиването на монопола на щатския долар. Препятствията пред програмата на Китай обаче все още са големи, а някои анализатори са скептични за възможностите на валутата да се утвърди и превърне в ежедневна. Желанието на управляващата китайска комунистическа партия да контролира финансовата си система остава основната пречка за създаването на валута, която наистина може да стане глобална.
Тласъкът за разработване на цифрова валута започна през 2014 г. Властите прекараха шест години в проучване на проекта, преди да стартират тази година пилотни програми в Шенжен, Суджоу, Ченгду и Ксионган.
Подобно на криптовалутата, цифровият юан включва някои елементи на блокчейн технологията, като всяка транзакция например се записва и проследява в цифрова книга. Това, според зам.-управителя на централната банка Фан Ифей, може да помогне за замяната на част от наличните пари.
Развитието на цифрова валута служи и за други цели. По-лесно проследимият юан би позволил на правителството да управлява по-добре паричното предлагане на страната. Той също така удовлетворява желанието на Пекин да ограничи нарастващото влияние на частните технологични фирми и техните цифрови платежни услуги върху финансовата система на страната.
В началото не причината за разработването на китайската цифрова валута не бяха изложение. Идеята за програмата бе лансирана през последните години, като централната банка призна, че се чувства застрашена от това колко бързо се развива дигитализацията. Услугите за онлайн разплащания, управлявани от Alipay на Ant Group и WeChat Pay на Tencent, се разрастват бързо през последното десетилетие. Бурното им развитие породи опасения дали частните компании нямат твърде голямо влияние върху цифровите транзакции в Китай.
„Пекин отдавна е загрижен за монопола върху цифровата валута от технологичните гиганти и тяхното въздействие върху финансовата система извън надзора на централната банка“, пише Антъни Чан, главен азиатски инвестиционен стратег на швейцарската банка UBP, в изследователски доклад от по-рано тази година.
Последните събития подчертаха тези опасения. Миналия месец например китайското правителство натисна спирачките на дългоочакваното първоначално публично предлагане на Ant Group, само дни преди акциите му да започнат да търгуват в Шанхай и Хонконг.
Това решение потвърждава, че „на никой субект няма да бъде позволено твърде много власт или контрол над един пазар, без изрично одобрение или сътрудничество с правителството“, посочва Джеймс Гилингъм, главен изпълнителен директор и съосновател на Finxflo, базирана в Сингапур крипто брокерска компания.
„Последното парче“ от наблюдението
Китай е загрижен за изнасянето на пари от страната, според Гилингъм. Китайската комунистическа партия отдавна вярва, че строгият контрол над нейните икономически, финансови и социални системи е най-доброто нещо за поддържане на стабилност, включително политическа. „Властите са наясно с предизвикателствата, породени от внезапните парични потоци“, казва той и добавя:
Въвеждането на цифровия юан ще им позволи да въведат по-добри нива на контрол на капитала.“
Миналата година се наблюдаваше рекордно изтичане на капитали от Китай, докато страната се бореше с икономическите си неволи и търговската война със САЩ.
Сие нарече цифровата валута „последното парче“ от наблюдението. Китай вече използва широк спектър от технологии, включително лицево разпознаване, за да събира огромни количества информация за своите граждани.
Китайската народна банка настоява, че цифровият й юан се отличава с „контролируема анонимност“. С други думи, страните, извършващи транзакция, може и да са скрити за обществеността, но остават ясни за регулатора.
Дигиталните валути на централната банка „е малко вероятно да имат същата степен на анонимност като паричните средства“, казва ѝ Андрю Тилтън, главен икономист от Азия за Goldman Sachs. Той посочи, че ключова характеристика на този тип пари е, че централните банки могат „да наблюдават пряко тяхното използване“.
Китайската цифрова валута не е единствената, която ще бъде принудена да се изправи срещу този проблем. ЕЦБ призна, че инфраструктурата, поддържаща нейното цифрово евро, трябва в крайна сметка да бъде „контролирана“ от институцията. Това може да става чрез опция за записване на всички транзакции в регистъра на централната банка.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че не иска Европа да се движи „твърде бързо“ и посочи, че защитата на поверителността на потребителите е от ключово значение.