Пелоси приветства свободното общество на Тайван и вбеси Китай
Пекин предприе различни военни и икономически мерки спрямо острова, който смята за свой
Китай яростно осъди посещението на САЩ на най-високо ниво в Тайван – първото подобно от 25 години. Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси приветства самоуправляващия се остров като „едно от най-свободните общества в света“ в реч пред парламента в Тайпе в сряда.
Пекин демонстрира гнева си заради присъствието на Пелоси на острова, който според него е част от Китай, с изблик на военна дейност в околните води и като привика посланика на САЩ в Пекин и обяви спирането на вноса на няколко селскостопански продукти от Тайван.
Пелоси пристигна в Тайпе късно във вторник на необявено, но внимателно наблюдавано пътуване, заявявайки, че това показва непоколебимия ангажимент на САЩ към демокрацията в Тайван.
Обръщайки се към парламента в сряда, Пелоси похвали президента Цай Инг-вен, когото Пекин подозира, че настоява за официална независимост – червена линия за Китай.
Благодарим Ви за вашето лидерство. Искаме светът да признае това“, каза Пелоси, като същевременно призова за засилено междупарламентарно сътрудничество.
Пелоси каза още, че новото законодателство на САЩ, насочено към укрепване на американската индустрия за чипове, за да се конкурира с Китай, „предлага по-големи възможности за икономическо сътрудничество между САЩ и Тайван“.
Сега повече от всякога солидарността на Америка с Тайван е от решаващо значение“, каза Пелоси пред Цай, добавяйки, че решимостта на Америка да запази демокрацията в Тайван и останалия свят остава непоколебима.
Тя също трябваше да се срещне с правозащитници по-късно през деня.
Последният председател на Камарата на представителите, посетил Тайван, беше Нют Гингрич, през 1997 г. Но посещението на Пелоси идва на фона на рязко влошени китайско-американски отношения, а Китай се превърна в много по-мощна икономическа, военна и геополитическа сила през последния четвърт век.
Китай смята Тайван за част от своята територия и никога не се е отказал да използва сила, за да го постави под свой контрол. Съединените щати предупредиха Китай да не използва посещението като претекст за военни действия срещу Тайван.
Рано в сряда митническата служба на Китай обяви спиране на вноса на цитрусови плодове, охладени бели райета и замразен сафрид от Тайван, а министерството на търговията спря износа на естествен пясък за Тайван.
Дългогодишен критик на Китай, особено за правата на човека, Пелоси трябваше да се срещне по-късно в сряда с бивш активист на Тиенанман, продавач на книги от Хонконг, който беше задържан от Китай, и тайвански активист, наскоро освободен от Китай, казаха за Reuters хора, запознати с въпроса.
Военни учения
Малко след пристигането на Пелоси китайските военни обявиха съвместни въздушни и морски учения близо до Тайван и тестови изстрелвания на конвенционални ракети в морето на изток от Тайван, като китайската държавна информационна агенция „Синхуа“ описва тренировки с живи стрелби и други учения около Тайван от четвъртък до неделя.
Министерството на външните работи на Китай заяви, че посещението на Пелоси сериозно накърнява мира и стабилността в Тайванския пролив, „оказва сериозно въздействие върху политическата основа на китайско-американските отношения и сериозно нарушава суверенитета и териториалната цялост на Китай“.
Преди пристигането на Пелоси във вторник китайски военни самолети летяха по линията, разделяща Тайванския пролив. Китайската армия заяви, че е в състояние на висока готовност и ще започне „целенасочени военни операции“ в отговор на посещението на Пелоси.
Говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби каза във вторник, след пристигането на Пелоси, че Съединените щати „няма да бъдат уплашени“ от заплахите или войнствената реторика на Китай и че няма причина нейното посещение да предизвика криза или конфликт.
Ще продължим да подкрепяме Тайван, да защитаваме свободен и отворен Индо-Тихи океан и да се стремим да поддържаме комуникация с Пекин“, каза Кърби на по-късен брифинг в Белия дом, добавяйки, че Съединените щати „няма да се занимават с дрънкане на оръжие“.
Той каза, че Китай може да се ангажира с „икономическа принуда“ спрямо Тайван, добавяйки, че въздействието върху американо-китайските отношения ще зависи от действията на Пекин през следващите дни и седмици.
Съединените щати нямат официални дипломатически отношения с Тайван, но са обвързани от американското законодателство да му предоставят средства за защита. Китай разглежда посещенията на американски служители в Тайван като изпращане на окуражаващ сигнал към лагера на привържениците на независимостта на острова. Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет, заявявайки, че само тайванският народ може да реши бъдещето на острова.
Кабинетът на Тайван в сряда каза, че военните са повишили нивото на бдителност. Министерството на отбраната на острова каза, че 21 китайски самолета са навлезли в неговата идентификационна зона за противовъздушна отбрана във вторник и че Китай се опитва да заплаши ключови пристанища и градове с учения в околните води.
Така наречените сондажни зони попадат в най-натоварените международни канали в индо-тихоокеанския регион“, каза високопоставен тайвански служител, запознат с планирането на сигурността, пред Reuters в сряда.
„Можем да видим амбицията на Китай: да превърне Тайванския проток в немеждународни води, както и да направи цялата зона на запад от първата верига острови в западния Тихи океан своя сфера на влияние“, каза източникът.
Главният секретар на кабинета на Япония Хирокадзу Мацуно каза на пресконференция, че правителството е изразило загрижеността си относно военните операции на Китай и повтори, че Япония се надява проблемите около Тайванския проток да бъдат разрешени чрез диалог.