„Мързелив отказ от реформи“: Пенсиите вече са огромна тежест за държавния бюджет
НОИ разчита на държавата за половината пари за пенсии – тази година това означава 10 милиарда лева
Рязкото повишаване на пенсиите в последните три години води до огромен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт (НОИ). Въпреки обективната нужда от осъвременяване на доходите на възрастните хора, липсата на реформа в пенсионната система вече води до ситуация, при която държавата я дотира с близо половината от нужните средства за пенсии. А в номинално изражение това вече надхвърля 10 млрд. лв.
Само за сравнение, преди десет години държавният бюджет дофинансираше само около 20% от разходите за пенсии, или малко над 1.5 млрд. лв.
Най-голямото нарастване на разходите на НОИ за пенсии се случи в последните три години, когато политиците се надпреварваха да увеличават административно доходите, опитвайки се да печелят непрестанно задаващите се избори.
От представения проект на държавен бюджет за 2023 г., изготвен от Асен Василев, се вижда, че е заложен трансфер към НОИ в размер на рекордните 10.6 млрд. лв. Общо предвидените разходи за пенсии тази година са близо 20 млрд. лв.
Статистиката показва, че обикновено почти целият държавен трансфер отива именно за фонд „Пенсии“.
На практика това означава, че пенсионната система не може да се издържа сама и приходите от осигуровки стигат само за половината пенсии.
Историческа справка на Economic.bg показва, че за последните десетина година държавният трансфер за пенсии се е увеличил над пет пъти.
План за бъдещето?
И докато лесно може да се каже, че пенсионна реформа не се предлага от днес за следващия месец и то в средата на годината, средносрочната бюджетна прогноза на финансовия министър за следващите три години също не загатва за такава.
Бюджет на мързелив отказ от реформи“.
Така бившият икономически министър Николай Василев описа проекта на Асен Василев в ефира на националната телевизия и подчерта, че повишаването на пенсиите през последните години е „безразборно непокрито с приходи и икономически растеж“.
Според публикувания план тази година пенсиите ще се повишат с 12% по швейцарското правило, следващата година – с 9.6%, а през 2025 г. – със 7.6%. Намаляващият темп е отражение на овладяването на инфлацията, която влиза във формулата на швейцарското правило.
Предвидено е минималната пенсия също да се вдига по швейцарското правило, максималната пенсия да се задържи на 3400 лв., а всички осигуровки да се запазят на сегашното си ниво.
Така тази година разходите за пенсии достигат общо 19.3 млрд. лв., догодина – 21.4 млрд. лв., а 2025 г. – 23.3 млрд. лв., което е съответно 10.4%, 10.8% и 11.1% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Тазгодишното увеличение с над 3.5 млрд. лв. е описано като „забележително“ от Фискалния съвет на България, след като експертите в него публикуваха становище за проектобюджета на министър Василев.
Институцията настоява за реформи на пенсионно-осигурителния модел, за да се намери по-справедлив начин за актуализиране на пенсионните доходи.