Петков очаква кредити за 250 млн. лв. да не бъдат върнати на ББР
Държавната банка е отпускала заеми с „творчески“ обезпечения
Предишното ръководство на Българската банка за развитие (ББР) е раздавало огромните кредити „творчески“, поради което поне 250 млн. лв. вероятно няма да бъдат върнати никога. Това обяви икономическият министър Кирил Петков в интервю за bTV. Той уточни, че към момента няма необслужвани заеми, но поради необезпечеността на отпуснатите средства, според него тази загуба е почти сигурна.
Припомняме, че в първите дни на своето управление Кирил Петков изнесе данни, че въпреки устава на ББР, в който е посочено, че трябва да се финансират малки и средни предприятия, кредити за над 2 млрд. лв. са раздадени на 20 фирми. Това представлява 90% от капитала на банката.
Той посочи и къде са основните проблеми при тези кредити, които се очаква да донесат тази загуба за банката. Оказва се, че при много от големите кредити отпуснатата сума е по-голяма от представеното обезщетение. Има и случаи, при които са заложени бъдещи приходи, в някои случаи 36 пъти по-големи от средногодишните, но в последствие фирмата кредитополучател продава бизнеса си на друга компания и реално ББР няма какво да получи. В други случаи получилите заем фирми се разделят на две – в едната остава заемът, в другата обезпечението и отново загубата е за държавната банка.
Служебният икономически министър обяви, че е започнал процес по провизиране на тази загуба. Също така той потвърди, че въпреки нея ББР ще остане една от най-стабилните банки, но това е поради огромните държавни средства, инвестирани в капитала ѝ.
Капиталовата адекватност на държавната банка е 34, като притежава над 800 млн. лева в трежър инструменти.
В отговор на депутатско питане днес той посочи, че откакто е начело на ББР новото ръководство, кредитите са на стойности между 160 и 200 хил. Лв. Според него това е доказателство, че банката ги отпуска на малки и средни предприятия, какъвто е замисълът при нейното създаване.
Министърът допълни още, че с преговори новият екип е успял да намали сумите на кредитите с 60 млн. лева.
По повод обявения от банката търг за продажба на луксозното BMW 7-ма Серия, използвано от предишния директор на ББР Стоян Мавродиев, Кирил Петков обяви, че тя е купена като нова за 400 хил. лева. Това я прави една от петте най-скъпи коли от този модел, продадени в Европа през 2016 г.
Петков коментира и двойното си гражданство – тема, повдигната днес в Народното събрание от "Има такъв народ". Служебният министър призна, че е подал заявление за отказ от канадското си гражданство преди да стане министър, но не е получил потвърждение за това от канадското правителство. Според него това не е проблем, тъй като се е консултирал с конституционалисти, които са му казали, че при предишните казуси с министри с двойно гражданство проблемът е бил, че те са подали заявлението си, след като са били назначени в правителството.